تاريخ : دوشنبه 1399/11/27
کد خبر: 27250
مروری بر شرح زيارت جامعه كبيره

مروری بر شرح زيارت جامعه كبيره

چاپ سوم شرح و تبيين «زيارت جامعه كبيره» در كتابی با عنوان «تفسير قرآن ناطق» نوشته محمد محمدی ری شهری و با همكاری احمد غلامعلی از سوی مؤسسه علمی فرهنگی دارالحديث منتشر شده است.

به گزارش پایگاه حدیث نت، اين اثر شرح و تبيين «زيارت جامعه كبيره» از ميراث ارزشمند دهمين پيشوای پيروان اهل بيت(ع)، امام هادی(ع) است كه آن را در راستای فعاليت‌های فرهنگی ـ سياسی خود و تبيين جايگاه واقعی اهل بيت(ع)، گسترش مكتب تشيع، فرهنگ سازی برای زيارت قبور نياكانشان به ويژه امير مومنان(ع) و امام حسين(ع) سامان يافته است.
اين اثر مجموعه‌ای از زيارت‌نامه‌های آموزنده امام هادی(ع) و كوتاه‌ترين و كامل ترين متون امام شناسی به شمار می‌آيد كه مرزهای توحيد، نبوت و امامت را مشخص كرده، به توضيح آنها می پردازد و به دور از هر گونه اغراق، جايگاه راستين اهل بيت(ع) را بيان می‌كند.
در مقدمه اين اثر درباره ارتباط قرآن و «زيارت جامعه كبيره» آمده است: «شايد نخستين پرسشی كه با ملاحظه نام اين كتاب (تفسير قرآن ناطق) به ذهن خواننده می رسد، اين باشد كه چه رابطه ای ميان قرآن كريم و «زيارت جامعه» وجود دارد كه شرح اين زيارت‌نامه، تفسير قرآن ناميده شده است؟
در پاسخ اين پرسش، بايد گفت كه قرآن كتاب انسان‌سازی است، انسانی كه می‌تواند مظهر اسما و صفات الهی شود و خليفة‌الله گردد و امام نيز، كامل ترينِ انسان‌هاست. اين سخن، بدين معناست كه انسان، اگر قرآن را به طور كامل در زندگی خويش جريان بخشد، به مرتبه انسان كامل می‌رسد. از اين رو، امام تحقق عينی و كامل قرآن در انسان است و بدين‌سان خاتم پيامبران كامل‌ترين نسخه قرآن ناطق است و پس از او اهل بيت ايشان نسخه‌های ديگری از انسان كامل و قرآن ناطق به شمار می‌آيند.»
اين كتاب دارای ويژگی‌های ذيل است: استناد گسترده به قرآن و حديث، همگانی بودن مطالب، نقد برخی آراء، توضيح واژه‌ها.
چاپ سوم شرح زيارت جامعه كبيره يا «تفسير قرآن ناطق» تاليف آيت‌الله محمدی ری شهری، با همكاری احمد غلامعلی، با شمارگان ۱۰۰۰ نسخه در ۶۸۴ صفحه جلد سخت و بهای ۱۰۰۰۰ تومان (۱۳۹۰) از سوی مؤسسه علمی فرهنگی دارالحديث روانه بازار كتاب شده است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :