تاريخ : چهارشنبه 1391/12/2
کد خبر: 27429
کتاب مدارک فقه اهل السنة علی نهج وسائل الشیعة منتشر شد

کتاب مدارک فقه اهل السنة علی نهج وسائل الشیعة منتشر شد

کتاب «مدارک فقه أهل السنة علی نهج وسائل الشیعة» که درکنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي رونمایی شده بود، به همت انتشارات مؤسسه دارالحدیث منتشر شد.

پژوهشگر گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث در گفت‌وگو با پایگاه حدیث نت، با اشاره به انتشار کتاب مدارک فقه أهل السنة علی نهج وسائل الشیعة اظهار کرد: این کتاب دارای موضوع احادیث و روایات فقهی اهل سنت نیز هست.
حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن حکیمخاطرنشان کرد: موسوعه «مدارک فقه أهل السنة علی نهج وسائل الشیعة» به جمع‌آوری و تحقیق روایات اهل سنت و آثار صحابه، تابعین و فقهای آنها در دو قرن اول هجری می‌پردازد.
وی با بیان اینکه محور این پژوهش کتاب شریف «وسائل الشیعة إلی تحصیل مسائل الشریعة» است گفت: این کتاب توسط شیخ حر عاملی از عالمان برجسته شیعه تألیف شده که در آن مجموعه روایات در تمام فروعات فقهی جمع‌آوری شده است.
وی خاطرنشان کرد: برای دستیابی به فهم صحیح و کامل نسبت به احادیث و متون باید درک صحیحی نسبت به فضای صدور روایات و فرهنگ رایج در زمان ائمه اطهار(ع) داشته باشیم.
پژوهشگر گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث یادآور شد:
کتاب «مدارک فقه أهل السنة» در کنار کتاب «وسائل الشیعة» قرائن بی‌شماری را در اختیار فقهای شیعه قرار می‌دهد تا با بهره‌گیری از آن به ظرافت‌های حدیثی مکتب اهل بیت(ع) وارد شده و دقت‌های فقهی موجود در روایات اهل بیت(ع) در مقام استدلال فقهی روشن‌تر شود.
وی با اشاره به نتایج علمی این کتاب گفت: از نتایج علمی این پژوهش جامع می‌توان به برطرف شدن شبهات کلامی علیه شیعه اشاره کرد زیرا توسط مخالفان شیعه همواره شبهات بسیاری اقامه شده است، شبهاتی که اکثر آنها پایه و اساس صحیحی نداشته و از آنها تنها به عنوان ابزاری در راستای اختلاف‌افکنی میان مسلمانان بهره‌برداری شده است.
حکیم عنوان داشت:
با شکل‌گیری این پژوهش جامع، منابع استدلال فقهی میان شیعیان و اهل سنت به صورت موضوعی و تطبیقی در دسترس همگان قرار می‌گیرد و نقاط اساسی و ادله علمی در هر فرع فقهی به خوبی نمایان شده و راه بهانه‌جویی و سوء استفاده مخالفان بسته خواهد شد.
وی یادآور شد: حجم متنابهی از متون و روایات در این کتاب پاسخ کاملی به حجم مخالفان حدیث و شبهات وارد شده نسبت به اعتبارسنجی احادیث می‌دهد و راه بهانه‌گیری مستشرقان و منتقدان اسلامی را نسبت به حدیث می‌بندد و از سوی دیگر عمق اتحاد را در مبانی حدیثی میان فریقین به خوبی روشن می‌کند.
پژوهشگر گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث با بیان اینکه این پژوهش جدی‌ترین حرکت‌ علمی در راستای ارتقای مباحث فقه مقارن محسوب می‌شود گفت: با شکل‌گیری این پژوهش دسترسی به منابع و ادله پایه فراهم شده و توانمندی فقهای در احتجاج با مخالفان به شکل چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.
وی یادآور شد: در این پژوهش ۲۰۰ عنوان کتاب در قالب بیش از هزار جلد مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته و حداکثر متون حدیثی اهل سنت از معتبرترین منابع حدیثی جمع‌آوری و تحقیق شده است.
حکیم با بیان اینکه ۲۰ جلد کتاب برای مدارک فقه أهل السنة علی نهج وسائل الشیعة در نظر گرفته شده است گفت: جلد اول این کتاب که شامل نیمی از مباحث کتاب طهارت از ابواب فقه است به زیور طبع آراسته شده است.
جلد اول کتاب «مدارک فقه أهل السنة علی نهج وسائل الشیعة إلی تحصیل مسائل الشریعة» توسط حجت‌الاسلام سید محمدکاظم طباطبایی با همکاری محمود کریمیان و سید محمدحسن حکیم از گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث تألیف شده و به همت انتشارات مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث با قیمت ۱۲ هزار تومان منتشر شد.
يادآوری می شود، مراسم اختتامیه بیست‌وششمین كنفرانس بین‌المللي وحدت اسلامی ۹ بهمن ماه با حضور علي لاریجانی،‌ رئیس مجلس شورای اسلامی،‌ «غلامعلی حداد عادل»، مشاور مقام معظم رهبری،‌ آیت‌الله ری‌شهری و تنی چند از شخصىت‌های تقریب از ۱۰۲ كشور اسلامى در سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی برگزار شد.
در مراسم اختتاميه بيست و ششمين کنفرانس بين‌المللي وحدت اسلامي ازکتاب ارزشمند «مدارك فقه أهل السنة على نهج وسائل الشيعة»با حضور آیت‌الله رى‌شهرى و دكتر على لاریجانى رونمایى شد.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :