تاريخ : یکشنبه 1393/2/14
کد خبر: 30030
تجليل آيت‌الله محمدی ري‌ شهري از توليدات و آثار فاخر حج و زيارت

تجليل آيت‌الله محمدی ري‌ شهري از توليدات و آثار فاخر حج و زيارت

آيت‌الله محمدی ري‌شهري در نخستين همايش مسعاي قلم، آثار توليدي در حوزه حج وزيارت را بسيار فاخر و ارزشمند خواند و ضمن تجليل از اين آثار اظهار كرد: اگر مسؤوليت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را داشتم بهترين جایزه كتاب با موضوع حج را به حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای قاضی عسکر اختصاص می دادم.

علامه مطهري سرآمد شهداي اهل قلم در عصر حاضر است

به گزارش خبرنگار پايگاه اطلاع رساني حج، آيت‌الله محمدي ري‌ شهري، نماينده ولي فقيه و توليت آستان مقدس حضرت عبدالعظيم الحسنی عليه‌السلام، پنجشنبه يازدهم ارديبهشت ماه در همايش مسعاي قلم با گراميداشت هفته معلم و ياد همه كساني كه براي خدا قلم زدند، گفت: شهداي اهل قلم به بركت خون پاكشان، آثارشان بركتي مضاعف يافته است. استاد شهيد علامه مطهري (رض) كه سرآمد شهداي اهل قلم در عصر حاضر است، به دليل اخلاصي كه داشت، قلم مطهرش بركت فوق‌العاده‌اي پيدا كرد.

آيت‌الله محمدی ري شهري در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: هركس با قرآن و حديث و مكاتب مختلف آشنايي دارد، مي‌داند بي‌ترديد در هيچ مكتبي به اندازه اسلام، قلم و نوشته اهميت و ارزش ندارد.

وي افزود: دليل اين اهميت اين است كه اسلام مبتني برعلم و آگاهي است. در روايتي از اميرالمومنين علي عليه‌السلام نقل شده است كه «اصل الايمان العلم» و در جاي ديگر نيز مي‌فرمايد علم و ايمان دو برادر دوقلو هستند و اين دو هرگز از هم جدا شدني نيستند.

اين استاد حوزه علميه ادامه داد: براين اساس هر چه علم پيشرفت كند، اسلام نيز پيشرفت مي‌كند و به همين دليل آينده جهان از آن اسلام است. اگر امروز دشمنان تلاش دارند چهره اسلام را مخدوش نشان دهند به دليل محتواي غني اين آيين آسماني است و از همين رو رهبر معظم انقلاب اسلامي تاكيد بليغي برنهضت علمي دارند؛ زيرا خود علم يك قدرت است.

وي با طرح اين سؤال كه اسلام براي كدام قلم و نوشته ارزش قائل است و قسم به آن ياد مي‌كند، افزود: قلمي تقدس و اهميت دارد كه در خدمت آگاه سازي مردم، وحدت جامعه اسلامي و گسترش ارزش‌هاي اسلامي و الهي باشد و قلم براي خدا نوشته شده باشد.

برخي قلم‌ها براي خدا حركت نمي‌كنند

آيت‌الله ري شهري تصريح كرد: تمامي مفاسدي كه از ناحيه قلم متوجه ما مي‌شود براي اين است كه برخي قلم‌ها براي خدا حركت نمي‌كنند و اگر نويسندگان براي خدا قلم بزنند، هيچ وقت قلم در خدمت تفرقه و تضعيف نظام اسلامي و مقدسات اسلامي به كار نمي‌رود.

وي، مرزشناسي و مرزباني را در حوزه نويسندگي بسيار مهم برشمرد و افزود: امروز كساني كه براي غيرخدا قلم مي‌زنند و يا كساني كه با قلم خود به تضعيف نظام اسلامي و مقدسات الهي مي‌پردازند، همگي مدعي‌اند كه براي آگاهي مردم قلم مي‌زنند در حالي كه برداشت آن‌ها اشتباه است.

توليت آستان مقدس حضرت عبدالعظيم الحسني عليه‌السلام تصريح كرد: امروز حوزه‌هاي علميه و نهادهاي مهم فرهنگي همچون وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، مسؤوليت سنگيني در جهت مرزباني و مرزشناسي اين دو نوع قلم دارند.

وي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع همايش با نام مسعاي قلم اشاره كرد و گفت: اين همايش که با هدف ارج نهادن به قلم هایی که در حوزه حج و زیارت بکار رفته برگزار شده ، كار جديد و بسیار پسندیده است.

تقدیر از تلاش های بعثه مقام معظم رهبری در تدوین کتابهای حج

آيت‌الله ري شهري تاكيد كرد: اگر مسؤوليت وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي را داشتم با درنظر گرفتن تلاش های حجت الاسلام والمسلمین جناب آقای قاضی عسکر در طول بیست و پنج سال گذشته جهت به ثمر رساندن قریب هزار عنوان کتاب با موضوع حج و زیارت، بهترين جایزه کتاب با موضوع حج را به ایشان اختصاص مي‌دادم.

وي ضمن تجليل از حجت‌الاسلام والمسلمين قاضي عسكر به دليل توجه جدي به توليد آثار در حوزه حج وزيارت گفت: تمامي آثاري كه در حوزه حج و زيارت توليد شده است چه در زمان مسؤوليت من و چه پس از آن، به همت ايشان بوده است و اين خدمت بزرگي است كه بايد ارج نهاده شود.

اين استاد حوزه علميه در بخش ديگري از سخنان خود تصريح كرد: حج از جايگاه و اهميت ويژه‌اي برخوردار است به همين دليل حضرت امام خميني (ره) به آن تاكيد فراواني داشتند و امروز نيز رهبر معظم انقلاب اسلامي همان سياست‌هاي امام راحل را با قوت دنبال مي‌كنند.

حج، تنها به منافع عبادي و سياسي منحصر نيست

وي ادامه داد: حج تنها به منافع عبادي و سياسي منحصر نيست، انواع منافع اجتماعي، اعتقادي، فرهنگي و… را در برمي‌گيرد كه اگر مسلمانان جهان بخواهند از منافع متنوع و گسترده حج بهره‌بگيرند، يكي از ابزارهايش كتاب است كه الحمدالله كتاب‌هاي خوب و نفيسي در اين زمينه نوشته شده است.

آيت‌الله ري شهري افزود: يكي از كارهايي كه از اين پس بايد در حوزه حج وزيارت مورد توجه قرار بگيرد، پركردن خلا‌هاي موجود است، محققان و پژوهشگران بايد در زمينه‌هاي مختلف فرهنگي، سياسي و اجتماعي و غيره كه كار زيادي انجام نشده، آثار ارزشمندي را توليد و در اختيار ديگران قرار بدهند.

وي ادامه داد: همچنين بايد در موضوعاتي كه تاكنون كارهاي ارزشمندي انجام شده است، نوآوري و ابتكارات بيشتر صورت بگيرد، تا زمينه بهره‌مندي بيشتر براي زائران حج، عمره و عتبات در اين بخش وجود داشته باشد.

آيت‌الله ري‌ شهري در پايان گفت: اميدوارم اين حركت كه از سوي بعثه مقام معظم رهبري در زمينه حج وزيارت صورت گرفته ادامه داشته باشد و زائران و حجاج ازاين آثار استفاده بيشتري ببرند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :