تاريخ : یکشنبه 1393/10/14
کد خبر: 38504
مجموعه 4 جلدی «حکمت نامه رضوی» رونمایی می شود

مجموعه 4 جلدی «حکمت نامه رضوی» رونمایی می شود

مراسم رونمایی از مجموعه ۴ جلدی «حکمت نامه رضوی» چهارشنبه ۱۷ دی با حضور آیت الله ری شهری و حجت الاسلام و المسلمین قرائتی برگزار می گردد.

مراسم رونمایی از مجموعه ۴ جلدی «حکمت نامه رضوی» تازه ترین محصول پژوهشگاه قرآن و حدیث با حضور آیت الله ری شهری و حجت الاسلام و المسلمین قرائتی و جمعی از پژوهشگران، طلاب و دانشجویان برگزار می گردد.

حکمت‏ نامه رضوى شامل يک درآمد، هشت بخش و ۴۵ فصل است. در آغاز آن، گزارش کوتاهى از زندگى امام رضا، دوران امامت ايشان، سفر اجبارى ايشان به خراسان، پذيرفتن ولايت‏عهدى مأمون، عظمت علمى و عملى ايشان، شمار احاديثى که از ايشان نقل شده، و شهادت و زيارت آن بزرگوار ارائه می ‏شود. سپس حکمت‏ هاى به يادگار مانده از ايشان در زمينه مسائل عقلى، علمى، اعتقادى، سياسى، عبادى، اخلاقى و پزشکى، با نظمى نوين در هشت بخش گزارش می ‏گردد.

بخش عظیمی از این حکمت نامه را مناظرات و پرسش و پاسخ های رضوی در مرو به خود اختصاص می دهد و بسیاری از حکمت های اعتقادی را شامل می شود و سوالات و شبهات آن زمان درباره توحید، امامت و ... دیگر چالش های فکری را نشان می دهد.

جامعیت روایات رضوی در قالب یک مجموعه و تنظیم و ترتیب منطقی این روایات اهداف اصلی تدوین این حکمت نامه بوده است، شاید روایات رضوی در دیگر منابع هم یافت شود اما بدون تنظیم و ترتیب منطقی یا اینکه روایات ایشان در کنار روایات سایر ائمه (ع) آمده است، از این رو تدوین مجموعه روایات رضوی در قالب مدون و تعیین میراث حدیثی شیعه از امام رضا (ع) به تدوین و نشر "حکمت نامه رضوی" ضرورت بخشید.

کتاب حکمت نامه رضوی، در چهار جلد، به زبان عربی و فارسی  از سوی پژوهشکدۀ علوم و معارف حدیث و تحت اشراف حضرت آیت الله محمدی ری شهری منتشر شده است.


این مراسم روز چهارشنبه ساعت ۱۰ صبح در موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث واقع در قم، بلوار پانزده خرداد، انتهای شهرک جهاد برگزار می شود.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :