تاريخ : یکشنبه 1393/10/14
کد خبر: 38505
داستان‌هایی متفاوت از صدر اسلام در کتاب «من ازدواج نمی‌کنم»

داستان‌هایی متفاوت از صدر اسلام در کتاب «من ازدواج نمی‌کنم»

انتشارات موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث کتاب «من ازدواج نمی‌کنم» شامل داستانک‌های کبری التج را منتشر کرد.

«من ازدواج نمی‌کنم» عنوان کتابی است که به تازگی توسط موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث منتشر شده است. این کتاب همان گونه که از عنوانش پیداست به مسائل خانوادگی از زاویه دید متفاوتی نگریسته است و در قالب داستان‌های کوتاه با زبانی زیبا و جذاب به بیان موضوعات مختلف خانوادگی و تاثیرات اجتماعی آن می‌پردازد.

داستان‌ها و شخصیت‌های این کتاب زاییده تخیل نویسنده است و از لحاظ زمانی به دوران صدر اسلام باز می‌گردد ولی انچه که کتاب را متمایز می‌کند بهره گیری از روایات و احادیثی است که در زمینه‌ی ازدواج و مسائل مرتبط با آن از رسول اکرم صل الله علیه و آله و دیگر معصومین نقل شده است.

احادیثی که با ظرافت و بسیار هنرمندانه در متن داستان‌ها گنجانده شده است. موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث پیش از این در کتاب «حکیم خانواده از نگاه قرآن و حدیث» این احادیث و داستان‌های تاریخی را منتشر کرده بود که «کبری التج» با بهره گیری از آن‌ها و بازنویسی و پرورش داستانی، ۲۶ داستان کوتاه را برای «من از ادواج نمی‌کنم» به نگارش درآورده است.

در مقدمه کتاب می‌خوانیم: «در بین راه های مختلفی که برای ملموس‌تر کردن این احادیث و روایات و ورود آن ها به زندگی‌های امروزی وجود دارد می‌توان برای داستان‌ها و داستانک ها نقش عمده ای در نظر گرفت. چرا که زبان داستان، زبانی دلنشین، گیرا و جذاب است. وقتی حدیث یا روایتی را می‌خوانیم، شاید به طور کامل ندانیم که این حدیث به چه علت و در چه جمعی بیان شده است. تاریخ، نام تمام کسانی را که در محضر معصومین، چنین روایات را شنیده‌اند، نقل نکرده است. همچنین همه‌ی ماجراهایی که باعث نقل آن شده‌اند، نیز کاملا بر ما روشن و آشکار نیست و شاید ضرورتی هم برای بیان آن‌ها نبوده است. اما نویسنده از این خلاء تاریخی برای خلق داستانک های این کتاب یاری گرفته است.»

«من ازدواج نمی‌کنم» هر چند در دوران صدر اسلام روایت می‌شود اما داستان‌های آن مشکلات جامعه امروز است و توصیه‌ها و احایدث آن نسخه ای شفابخش برای دردهای مشترک همه‌ی زمان‌هاست. برای مثال جوانی که از ترس فقر ازدواج نمی‌کند و یا جوانی که عاشق شده است و اصرار بر ازدواج با دختری دارد که مشکل دار است و یا تمسخر شدن به دلیل ازدواج و... که همه و همه ذهن یک جوان در عصر حاضر را نیز درگیر خود کرده است و به دنبال پاسخی برای آن می‌گردد.

کتاب از لحاظ ظاهری نیز به گونه ای متفاوت است. برخی از داستان‌ها با تصویری همراه است که بر تاثیرگذاری آن می‌افزاید. این تصاویر در سبکی نوین و سیاه و سفید است تصویرگر آن «جواد محدثی» بوده است. همچنین در هر داستان دو تا سه برش کوتاه جداگانه آمده است که به نوعی سوتیتر متن است و در دنبال کردن سیر داستان بسیار جالب شده است.

انتشارات موسسه علمی فرهنگی دارالحدیث کتاب «من ازدواج نمی‌کنم» را در تیراژ ۲۰۰۰ نسخه و قطع رقعی و ۱۱۲ با قیمت ۷هزار تومان منتشر کرده است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :