تکرار لعن ها در زیارت عاشورا

پرسش :

برخی هنگام خواندن زیارت عاشورا یک بار لعن و یک بار سلام می گویند اما پس از آن می گویند: به اضافه ی نود و نه بار دیگر. آیا این کار ریشه ی حدیثی دارد؟پاسخ :

در حاشیه ی کتاب شفاء الصدور فی شرح زیارة العاشور (ج ۱، ص ۱۱۰) با سندی مجهول از یکى ازمحدّثان بحرین، سینه به سینه، به امام هادى(ع) نسبت داده شده که فرمود:
من قرء لعن زیارة العاشوراء المشهورة مرة واحدة ثمّ قال: «اللهمَّ العَنهُم جَمیعا» تسعا وتسعین مرّة، کان کمن قرأه مئة مرّة، ومن قرأ سلامها مرّة واحدة ثمّ قال: «السَّلامُ عَلَى الحُسَینِ، وعَلى عَلِی بنِ الحُسَینِ، وعَلى أولادِ الحُسَینِ، وعَلى أصحابِ الحُسَینِ» تسعا وتسعین مرّةً، کان کمن قرأه مئة تامّة من أولها إلى آخرها؛
هر کس قسمت لعن زیارت عاشورا را یک بار بخواند و آن گاه بگوید: " خداوندا! همه آنان را نود و نه بار، لعن کن"، گویى یکصد بار، آن را خوانده است، و هر کس بخشِ سلام این زیارت را یک بار بخواند و بعد بگوید: " نود و نه بار سلام بر حسین و بر على بن الحسین، و بر فرزندان حسین، و بر یاران حسین!"، گویى یکصد بار کامل، آن را از اوّل تا آخر، خوانده است.
در کتاب الذریعة (ج ۱۵، ص ۲۹) نیز شبیه این مطلب نقل شده است؛ لیکن بدیهى است که این گونه روایات، فاقد اعتبارند.پاسخگو : بخش پاسخ گویی پایگاه حدیث نت