عنوان کتاب : بررسی تحلیلی مهدویت در روایات شیعه و اهل سنت
پديدآورنده : مهدی اکبرنژاد
نوبت چاپ : سوم
تاریخ انتشار : 1379
قطع : وزیری
جستجو در Lib.ir

بررسی تحلیلی مهدویت در روایات شیعه و اهل سنت

در مقدمه، بحث‌هایی درباره جایگاه مهدویت در میان مسلمانان و نیز چگونگی نگاه دانشمندان اسلامی به این موضوع بررسی شده و این عقیده، به عنوان یک باور اسلامی و نه شیعی، معرفی گردیده است که آثار و نوشته‌های حدیثی و تاریخی، گواه بر این واقعیت‌اند.

← فصل اول
در فصل نخست، ابتدا نگاهی کلی به احادیث مهدویت شده و آنگاه سیر تاریخی تدوین این حدیث‌ها در جوامع حدیثی معتبر اهل سنت ارزیابی شده‌اند که در این نگاه تاریخی، آن دسته از جوامع حدیثی که تا سده دهم هجری، روایت‌های مهدویت را یاد کرده‌اند، معرفی شده و در ادامه، حجیت و تواتر این احدیث در گفته‌ها و نوشته‌های دانشمندان اهل سنت به تفصیل یادآوری شده‌اند.
بررسی سیر تاریخی تدوین حدیث‌های مهدویت در کتاب‌های شیعه ، قسمت دیگر این فصل را تشکیل می‌دهد و در پایان آن، با استناد به منابع معتبر، نام صحابه‌ای که در اسناد روایت‌های مهدویت حضور دارند نیز یادآوری شده است.

← فصل دوم
در دوم، به بیان احادیث و موارد مشترک میان شیعه و اهل سنت درباره امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف پرداخته شده و از جنبه‌های گوناگون، این موارد ارزیابی شده‌اند؛ مانند نسب و نام آن حضرت، ویژگی‌های جسمانی، نشانه‌های ظهورو تغییر و تحولاتی که جهان با ظهور ایشان پیدا خواهد کرد.

← فصل سوم
سوم، به بررسی دیدگاه‌های گوناگون این دو فرقه درباره امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف اختصاص یافته که مهم‌ترین آن‌ها در چهار مورد خلاصه شده است: ولایت آن حضرت، نام پدر امام مهدی عجّل‌الله‌فرجه‌الشریف ، اختلاف مربوط بهتفسیر روایت‌های امامان دوازده گانه و نسب پدری آن حضرت که آیا از نسل امام حسن علیه‌السّلام است یا امام حسین علیه‌السّلام .

← آخرین فصل
آخرین فصل، به بیان نظریات منتقدان احادیث مهدویت و بررسی میزان اعتبار و ارزشمندی این نقدها اختصاص پیدا کرده که ضمن طرح دیدگاه معروف‌ترین آن‌ها، به تفصیل و تفکیک به نقد نظریات آنان پرداخته شده است.
شاخص‌ترین این افراد؛ عبارتند از: ابن خلدون ، رشید رضا ، احمد امین ، و در دوره اخیر؛ دکتر عداب محمود الحمش .