تاريخ : سه شنبه 1394/11/6
کد خبر: 48743

«نقش دین در زندگی بشر» اثر آیت‌الله آصفی منتشر می‌شود

کتاب «نقش دین در زندگی بشر» اثر مرحوم آیت‌الله محمدمهدی آصفی از سوی دفتر نشر معارف ترجمه شده و به زودی منتشر می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس‌، کتاب «نقش دین در زندگی بشر» نوشته آیت‌الله محمدمهدی آصفی ترجمه شده و به زودی از سوی دفتر نشر معارف منتشر می‌شود.

این کتاب ترجمه «دور الدین فی حیات الانسان» است که به همت دکتر سید مهدی نوری کیذقانی (عضو هیأت‌ علمی دانشگاه حکیم سبزواری) و ریحانه پور شجاعی ترجمه شده است و در مرحله آماده سازی برای چاپ است.

این کتاب در دو بخش تدوین شده است: دیدگاه‌های مختلف نسبت به دین (که در آن دین به‌ عنوان یک پدیده متافیزیکی و تئوری های جهل، ترس و فطرت بررسی می شود) و نقش دین در زندگی بشر.

نویسنده در بخشی از مقدمه کتاب می‌نویسد: «در فصل نخست، حقیقی بودن اعتقاد به دین، به‌ عنوان پدیده‌ای متافیزیکی مورد پرسش واقع ‌شده است. آیا دین از فطرت انسان سرچشمه می‌‌گیرد و یا از هستی او و یا این‌که منشأ دین، شرایط ویژه و خاص زندگی اوست؟ آیا دین همان ایمان، به معنای واقعی کلمه است که شامل هیچ شک و ردی نمی‌شود و یا این‌که دین، توهمی است که انسان در شرایط خاصی از زندگی با آن روبرو می‌شود، اما با تغییر شرایط روانی و فکری از بین می‌رود؟ آیا انسان در اعماق وجودش واقعاً به جهان غیب ایمان دارد و یا این‌که چنین اعتقادی، صرفاً توهمی است که در مرحله‌‌ای از مراحل زندگی بر انسان عارض می‌ شود؟

در فصل دوم به‌ دور از واقعیت متافیزیکی دین و ارتباط آن با خدا و یا ضرورت وجود دین برای هماهنگ شدن زندگی و علایق انسان و فراهم شدن فرصتی برای رشد و تکامل او، به پرسش درباره نقش دین به ‌عنوان یک پدیده متافیزیکی در زندگی بشر و تأثیر آن بر رفتار و اندیشه انسان پرداخته‌ شده است.»

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :