مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : حکمت نامه بسیج
پديدآورنده : محمد محمدی ری شهری
همكار : احمد غلامعلی
محل نشر : قم
ناشر : دارالحدیث
نوبت چاپ : ششم
تاریخ انتشار : 1392
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 316
قطع : رقعی
زبان : عربی ـ فارسی
جستجو در Lib.ir

حکمت نامه بسیج

تبیین جایگاه، ویژگی ها و مسئولیت های بسیج و بسیجیان با استناد به آیات قرآن و احادیث اهل بیت(ع)، به صورت موضوعی.

این کتاب، تلاشی است برای تبیین جایگاه، ویژگی ها و مسئولیت های بسیج و بسیجیان با استناد به آیات قرآن و احادیث اهل بیت(ع)، که به صورت موضوعی تدوین شده است. کتاب دارای پنج فصل می باشد: جایگاه بسیجی، بایسته های بسیج،  مسئولیت های بسیجی، راز موفقیت بسیجی و بسیجیان نمونه.

ترجمه ها:

جواهر الحکمة للتعبئة فی الکتاب والسنّة، محمّد محمّدی ری شهری، قم: دار الحدیث، چاپ سوم، ۱۳۹۴ ش، رقعی، ۱۷۲ ص، عربی؛

حکمت نامه بسیج، محمّد محمّدی ری شهری، قم: دار الحدیث، چاپ دوم، ۱۳۸۳ ش، پالتویی، ۲۰۰ ص، فارسی.

پيشگفتار

حكمتنامه بسيج ، نخستين مجموعه از سلسله نوشتارهايى است كه با بهره گيرى از رهنمودهاى حكيمانه قرآن كريم و سخنان نورانى اهل بيت عليهم السلام ، به خواست خداوند متعال ، به صورت موضوعى براى اقشار مختلف جامعه سامان خواهد يافت .

در آغاز براى پى بردن به اهمّيت اين اقدام ، اشاره به دو نكته ضرورى است :

يك . انسان براى رسيدن به فلسفه آفرينش خود و بهره بردارى بهتر از سرمايه زندگى در جهت صعود به قلّه تكامل مادّى و معنوى ، نياز به برنامه دارد و اين برنامه در دورانهاى مختلف زندگى و براى اقشار مختلف جامعه ، متفاوت است .

دو . اسلام ، پيام آور تكامل براى انسان در همه دورانهاست و براى آن كه همه اقشار جامعه با برنامه متناسب زندگى خود آشنا شوند ، رهنمودهاى حكيمانه اى ارائه كرده است كه در هر مقطع از تاريخ ، جمع آورى و موضوع بندى اين رهنمودها متناسب با نيازهاى زمان براى گسترش فرهنگ اسلام ناب ، ضرورى و اجتناب ناپذير است .

با اين نگاه ، نگارنده با وجود همه مسئوليتهاى اجرايى و فرهنگى اى كه بر دوش دارد ، مصمّم شد كه در كنار ساير كارها با اعتماد به يارى خداوند متعال ، اين اقدام مهم و ضرورى را نيز تحت عنوان «حكمتنامه» براى اقشار مختلف جامعه دنبال كند و در اين حركت پُر بركت و نورانى ، نخستين مجموعه اى كه سامان يافت ، در جهت گسترش فرهنگ قشرى پيشتاز در جامعه اسلامى گرديد كه امام خمينى ـ رضوان اللّه تعالى عليه ـ افتخار مى كرد كه در دنيا يكى از آنهاست و از خداوند متعال مى خواست كه او را در قيامت ، در صف آنان محشور فرمايد . من اين سرآغاز را به فال نيك مى گيرم و اميدوارم كه خداوند متعال ، توفيق تهيه ساير مجموعه هاى موضوعى را نيز عنايت فرمايد .

بر خود لازم مى دانم از فاضل عزيز و بزرگوار حجة الاسلام جناب آقاى حاج احمد غلامعلى كه در ساماندهى نهايى اين مجموعه مرا يارى داد و نيز از دانشمند گرانمايه حجة الاسلام والمسلمين آقاى عبدالهادى مسعودى كه ترجمه شمارى[۱]از احاديث اين مجموعه را پذيرفت ، صميمانه سپاسگزارى نمايم و براى همه خدمتگزاران در «مركز تحقيقات دارالحديث» كه به گونه اى در آماده سازى اين كتاب سهيم اند ، از خداوند منّان ، توفيق خدمت بيشتر به فرهنگ اهل بيت و خير دنيا و آخرت را مسئلت مى نمايم .

ربّنا تقبّل منا إنّك أنت السميع العليم!

محمّدى رى شهرى

۱۴ شهريور ۱۳۸۱

۲۷ جمادى الثانيه ۱۴۲۳


[۱]گفتنى است كه ترجمه اكثر مطالب حكمتنامه برگرفته از ترجمه ميزان الحكمة و برخى تأليفات ديگر نگارنده پس از اصلاح است .