تاريخ : سه شنبه 1394/12/11
کد خبر: 49670

سروده‌های شاعران در محضر امام کاظم(ع)

کتاب «امام کاظم(ع) در آینه شعر» به همت محمد خرم‌فر توسط انتشارات دلیل ما منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «امام کاظم(ع) در آینه شعر» که مجموعه‌ای از اشعار شاعران با محوریت امام هفتم است، به همت محمد خرم‌فر از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شد.

شاعر شیعه، چشمِ نگران و زبانِ پر سوزِ مردمی است که با قلب‌های پر محبت خود نسبت به اهل بیت پیامبر (علیهم السلام)، روزهای شادی و مصیبت موالیانشان را دنبال می‌کنند.

آنان نگاه خود به زندگانی امام کاظم (علیه السلام) را از روزی آغاز می‌کنند که هفتمین میلادِ قرآن و نهمین نور علوی جشن گرفته شد و چشمه ساری دیگر از کوثر منشعب شد.

سوزِ شعر از دورانِ سوزناک تبعید و زندان و شکنجه آن عبد صالح آغاز می‌شود؛ ماه را شنیده‌اید که افتد به قعر چاه؟ و یا زندانی را دیده‌اید که هیچ کور سوی نوری را نبیند؟ آری، او بلای شیعه را همچون پدری مهربان به جان خرید، اما با پیکرش چه کرد تب تازیانه‌ها؟

نگاه شیعه به حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) به عنوان باب الحوائج و پدر دو ولی نعمت ما ایرانیان یعنی امام رضا و حضرت معصومه (علیهما السلام) باعث شده محمد خرم‌فر مجلد جدیدی از مجموعه «در آینه شعر» را به نام حضرت کاظم (علیه السلام) در ۵ فصل تدوین کند:

فصل اول با ۳۸  شعر درباره ولادت آن حضرت تدوین شده و دومین فصل با عنوان مدح، ۱۰۶ شعر را شامل می‌شود. درباره شهادت حضرت موسی بن جعفر (ع) ۱۹۱ شعر در فصل سوم جمع آوری شده است. ۸ شعر در فصل چهارم کتاب آورده شده که اختصاص به حرم کاظمین دارد. فصل پایانی نیز مجموعه‌ای از دوبیتی‌ها، رباعی‌ها و چارپاره‌ها است که موضوعات متنوعی از ولادت و مدح و شهادت را در بر دارد.

انتشارات دلیل ما این کتاب ارزشمند را در ۳۸۴ صفحه وزیری منتشر کرده است. علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند آن را از فروشگاه مجازی انتشارات «دلیل ما» خریداری کنند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :