تاريخ : سه شنبه 1394/12/11
کد خبر: 49671

کتاب «امام جواد(ع) در آینه شعر» منتشر شد

کتاب «امام جواد (ع) در آینه شعر» به همت محمد خرم‌فر با مقدمه احمد علوی توسط نشر دلیل ما منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «امام جواد(ع) در آینه شعر» اثر محمد خرم‌فر از سوی انتشارات دلیل ما منتشر شد.

جوان ترین امام معصوم، جایگاه خاصی در قلب شیعیان دارد. امامتش در نُه سالگی و معجزاتش در آن سنین در برابر دشمنانی بزرگ و تبعید و زندان و شهادتش در غربت در سن جوانی، همه یادواره‌هایی در اعتقاد و فکر شیعه است که هرگز غبار فراموشی بر آنها نخواهد نشست.

کتاب «امام جواد (ع) در آینه شعر» به گردآوری محمد خرم‌فر توسط انتشارات دلیل ما منتشر شده تا دل‌های سویخته از ابیات این دیوان گرانقدر، غربت غریب بغداد را اُنسی و بدن مسمومش را آرامبخشی و تدفین غریبانه‌اش را جمعی باشد، که مهربانانه قرن‌ها را می‌پیماید و بر عزیز زهرا (س) در بام خانه و زیر آفتاب مرثیه می‌خواند.

محمد خرم‌فر در مقدمه کتاب، انگیزه خود را از آماده سازی این مجموعه اشعار ارزشمند چنین می‌گوید: «بعد از تدوین و آماده سازی شعر شاعران درباره امام هفتم موسی بن جعفر (ع)، سفارش مادرم مرا بر آن داشت که از حرم کاظمین بیرون نیایم تا مجموعه‌ای به نام حضرت جواد الائمه (ع) آماده کنم، چرا که یک حرم و یک ضریح و دو گنبد طلا کنار هم، چنین انتظاری از ما دارد. به خصوص آنکه این شعرها در جوار حرم دختر موسی بن جعفر (علیهما السلام) و عمه جواد الائمه (علیه السلام) آماده می‌شود».

این کتاب در ۴ فصل گردآوری شده است: فصل اول با ۱۲۳  شعر درباره ولادت آن حضرت تدوین شده و دومین فصل با عنوان مدح، ۱۳۹ شعر را در بر دارد. درباره شهادت حضرت موسی بن جعفر (علیه السلام) ۱۳۸ شعر در فصل سوم جمع آوری شده است. فصل پایانی ۱۶۹ شعر به عنوان مجموعه‌ای از دوبیتی‌ها، رباعیات و چارپاره‌ها است که موضوعات متنوعی از ولادت و مدح و شهادت را در بر دارد.

انتشارات دلیل ما این کتاب ارزشمند را در ۴۸۰ صفحه در قطع وزیری منتشر کرده و علاقه‌مندان به تهیه این کتاب می‌توانند آن را از فروشگاه مجازی انتشارات «دلیل ما» خریداری کنند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :