تاريخ : چهارشنبه 1395/1/18
کد خبر: 50140
همایش ملی سیره و زمانه امام جواد(ع) در قم برگزار می شود

همایش ملی سیره و زمانه امام جواد(ع) در قم برگزار می شود

مسئول انجمن تاریخ پژوهان حوزه علمیه قم از برگزاری همایش ملی سیره و زمانه امام جواد(ع) در سی ام فروردین ماه سال جاری در شهر مقدس قم خبر داد.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حمیدرضا مطهری در گفتگو با خبرنگار خبرگزاری «حوزه»، با اشاره به مطلب فوق اظهار داشت: این همایش به همت این انجمن و مشارکت نهادهای حوزوی همچون پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، پژوهشگاه حوزه و دانشگاه ، موسسه امام خمینی (ره)، جامعه المصطفی (ص)، جامعه الزهرا (س) ، دانشگاه ادیان و مذاهب، دانشگاه باقرالعلوم(ع) و غیره همزمان با میلاد باسعادت امام جواد(ع) در قم برگزار می شود.

وی افزود: البته هنوز مکان و سخنران اصلی به طور قطع مشخص نیست و در آینده نزدیک در خصوص جزئیات آن اطلاع رسانی لازم صورت می گیرد.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: ما به دنبال برگزار شدن بین المللی این همایش بودیم که البته فعلاً امکانش میسر نبود اما به احتمال زیاد مهمانانی از کشور عراق و اعتاب مقدسه خواهیم داشت.

وی اضافه کرد: در فراخوان آثاری دادیم در مجموع بیش از ۱۰۰ مقاله به دبیرخانه همایش رسیدکه از آن تعداد حدود نیمی از مقالات تایید شده و در چکیده مقالات در قالب سه جلد در روز همایش ارایه می شود.

حجت الاسلام و المسلمین مطهری در ادامه سخنان خود با بیان این که همکاری با نهادهای مختلف حوزوی و دانشگاهی از جمله اهداف این انجمن به شمار می رود، گفت: در ارتباط با امام جواد(ع) این اولین همایش است که برگزار می شود اما دو سال پیش درباره امام کاظم همایشی برگزار کردیم که مقالات منتخب هر دو همایش به صورت نرم افزار به زودی ارایه و منتشر می شود

وی همچنین بیان داشت: یکی دیگر از برنامه های محوری ما در سال جاری ، تجلیل و تکریم از شخصیت های علمی حوزه است که در فصل بهار اولین آن را با تجلیل از حجت الاسلام و المسلمین استاد یوسفی غروی برگزار می کنیم.

مسئول انجمن تاریخ پژوهان حوزه در خاتمه گفت: علاوه بر این ها به روال سال های گذشته سلسله نشست های علمی و جلسات نقد کتاب و نظریات و دیدگاه ها را در انجمن برگزار خواهیم کرد.

منبع :حوزه
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :