تاريخ : چهارشنبه 1395/2/15
کد خبر: 50661

انتشار شرحی جدید بر حدیث عنوان بصری

کتاب «عروج تا ملکوت؛ شرح روایت عنوان بصری» نوشته علامه عفیف نابلسی، رئیس هیأت علمای جبل عامل لبنان، از سوی دفتر نشر معارف منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «عروج تا ملکوت» ترجمه «طریق ‌العروج الی ‌الملکوت: شرح روایه عنوان ‌البصری» به قلم آیت الله عفیف نابلسی است که به همت رضا عرب‌ بافرانی و علی سالمی ترجمه شده است.

در بخشی از مقدمه نویسنده کتاب می‌خوانیم: «حدیث عنوان بصری دستورالعملی جامع از جانب امام صادق (علیه السلام) برای سالکان راه خداوند بلند مرتبه می‌باشد. این حدیث سفارش‏‌های عرفانی مهمی را در برمی‌‌گیرد که امام آنها را به عنوان بصری آموزش دادند. با توجه به اهمیت این حدیث و اثری که بر انسان دارد؛ عارفان و اولیای الهی و بزرگان سیر و سلوک به شاگردان خود سفارش می‌کردند که بر خواندن این حدیث و اجرای مضامین آن مداومت داشته باشند... عمل به این روایت از دستورات مهم عارف بزرگ مرحوم سید علی قاضی (قدس سره) عارف زمان که نظیری برای او نیست بوده است. آقای قاضی برای گذشتن از نفس امّاره و خواهش‌های مادی، طبعی، شهوی، و غضبی که غالباً از کینه، حرص، شهوت، غضب، و زیاده ‏روی در لذت‌ها برمی‌خیزد، به شاگردان و ارادتمندان خود در سیر و سلوک به سوی خدا، سفارش می‌کردند تا روایت عنوان بصری را بنویسند و به آن عمل نمایند. مرحوم قاضی از هیچ شاگردی نمی‌پذیرفت که به مضامین این روایت مُلتزم نباشد، و می‌گفت: باید آن را در جیب خود داشته باشید و هفته ‌ای یکی دو بار آن را مطالعه نمایید. با اندیشه و دقت در مطالب موجود در این حدیث مبارک، والایی و بزرگی آموزه‌‌های آیت حق و عرفان؛ سید علی قاضی قدّس الله (تربته الزکیة) بر ما آشکار خواهد شد. ایشان این آموزه‌ها را در راه رویگردانی از حس دشمنی و انتقام‏جویی و شکست صولت نفس امّاره، و دستیابی به دریچه و روزنه‌ ای به سوی عالم معنی و تجرّد و ملکوت، و به دنبال آن عرفان ذات حق تعالی تعلیم می‌دادند.»

آیت الله عفیف نابلسی در ادامه می‌نویسد: «این روایت از اهمیت بسیاری برخوردار است و حاوی مطالب جامعی در بیان کیفیت معاشرت و خلوت، کیفیت و مقدار غذا، کیفیت تحصیل علم، کیفیت حلم و مقدار صبر و بردباری و تحمل شدائد در برابر گفتار هرزه‌گویان، و بالاخره مقام عبودیت، تسلیم، رضا و وصول به قمه عرفان و قله توحید است. بسیار آرزوی آن داشتیم تا کتابی مختصر و آسان در شرح این وصیت ماندگار تألیف گردد... و با وجود آن‏که در کتابهای اخلاقی چون» المحجة البیضاء اثر فیض کاشانی، کتاب «جامع ‏السعادات» اثر ملامهدی نراقی، و در میان آنچه اصحاب معرفت در رساله‌های سلوکی خود بیان داشته‌اند، این مطالب رفیع و ارزشمند به تفصیل آمده است، اما این کتاب‌ها به طور خاص به شرح روایت عنوان بصری نپرداخته‌اند. از آنجا که این روایت دستورالعمل جامعی است که از ناحیه آن امام همام (ع) نقل شده است، لذا به نشر آن پرداختیم تا محبّان و عاشقان سلوک إلی الله از آن بهره‌مند گردند.»

چاپ اول کتاب «عروج تا ملکوت» در ۸۰ صفحه، قطع رقعی، تیراژ هزار نسخه و قیمت ۳هزار تومان از سوی دفتر نشر معارف منتشر شده است.

گفتنی است آیت الله عفیف نابلسی از علمای برجسته شیعی لبنان و شاگردان شهید آیت الله سید محمدباقر صدر است که هم اکنون مدیر حوزه علمیه امام صادق (ع) و امام جمعه شهر صیدای لبنان است و ریاست هیأت علمای جبل عامل لبنان را نیز بر عهده دارد که دفتر نشر معارف سه کتاب «ناگفته‌ها و اسرار زندگی شهید صدر»، «ده گفتار» و «فرازهایی نورانی از سیره معصومین (ع)» را در دست ترجمه و نشر دارد.

***

دفتر نشر معارف در راستای معرفی آثار اندیشمندان و شخصیت‌های برجسته جهان اسلام، چهار کتاب «راهبردهای اسلام»، «شیعه امامیه»، «گسترش ارزش‌ها در پرتو اسلام» و «قیام امام حسین (ع) در پرتو نص و سند» از مرحوم علامه عبدالهای الفضلی (متفکر برجسته شیعی عربستان)، سه کتاب «امامت و رهبری جامعه»، «شهید صدر» و «مفاهیم تربیتی در قصه حضرت یوسف (ع)» از آیت‏ الله سید کاظم حسینی حائری، دو کتاب «شبهات یهودی» و «خاخام شکست خورده» از علامه جعفر مرتضی عاملی (مورخ برجسته لبنانی)، «عروج تا ملکوت» از آیت الله عفیف نابلسی (از علمای مبارز لبنان)، «اسلام، دین بیداری» از استاد محمد العاصی (اندیشمند آمریکایی و عضو مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی)، دو کتاب «میراث عظیم و امت خفته» و «جهان اسلام  و خیزش آگاهی» از دکتر مظفر اقبال (رئیس مرکز اسلام و علوم کانادا) و «انقلاب اسلامی؛ بزرگ‌ترین چالش آمریکا» از دکتر ظفر بنگاش را ترجمه و منتشر کرده است و به زودی کتابهای دیگری از آیت الله سید محمود الغریفی و شیخ عبدالوهاب حسین (بحرین)، آیت الله شهید سید محمد صدر و استاد سید صدرالدین قبانچی (عراق)، دکتر کلیم صدیقی، دکتر سمیر سلیمان، یوسف الخباز، کریستین یحیی بونو و طلال عتریسی و... منتشر می‌کند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :