تاريخ : دوشنبه 1395/2/20
کد خبر: 50775
جشنواره حدیثی ثقة الاسلام کلینی در قم برگزار می‌شود

جشنواره حدیثی ثقة الاسلام کلینی در قم برگزار می‌شود

حجت الاسلام مسعودی خمینی با بیان این که جشنواره حدیثی ثقة الاسلام کلینی زمینه رقابت سالم در حوزه و میان طلاب را فراهم آورده است، گفت: همایش اختتامیه ابن جشنواره با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری در قم برگزار می­‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری رسا، حجت الاسلام عبدالهادی مسعودی خمینی، رییس انجمن حدیث حوزه علمیه قم، در نشست خبری «نخستین جشنواره حدیثی ثقة الاسلام کلینی» که در سالن اجتماعات انجمن های علمی حوزه برگزار شد، به تبیین فعالیت‌­های انجمن حدیث حوزه علمیه قم پرداخت و گفت: پنج سال پیش این انجمن با همکاری فرهیختگان حوزوی تأسیس شده است و فعالیت­‌های علمی مختلفی همچون احیای دروس حدیثی در حوزه علمیه، نگارش کتاب‌های درسی و آموزشی در حوزه حدیث را ارائه کرده است.

حجت الاسلام مسعودی خمینی بیان کرد: این انجمن نشست­‌های علمی در موضوعاتی همچون رجال، فقه رجال، حدیث شناسی و نقد و بررسی کتاب‌ در موضوع حدیث‌شناسی را در سالیان گذشته برگزار کرده است.

وی با بیان این که انجمن حدیث حوزه با همکاری مرکز تخصصی حدیث حوزه، جشنواره دوسالانه حدیثی ثقة الاسلام کلینی را برنامه‌ریزی کرده است، گفت: هدف اصلی از برگزاری این جشنواره این است که پژوهشگران حدیثی با آثار همدیگر آشنایی پیدا کنند و آثار و پژوهش های حدیثی رصد و به جامعه علمی شناسانده شود.

رییس انجمن حدیث حوزه علمیه قم در ادامه سخنانش به تبیین شخصیت شیخ کلینی پرداخت و افزود: شیخ کلینی فقیه، محدث، مورخ، متکلم و مؤلف بوده و کهن­‌ترین و جامع ‌ترین کتاب حدیثی الکافی از وی به یادگار مانده است.

حجت الاسلام مسعودی خمینی عنوان داشت: نام این جشنواره به نام ثقة الاسلام کلینی است، اما این جشنوراه منحصر به پژوهش‌­هایی درباره ایشان نبوده است و تمام آثار در موضوعات حدیثی در این جشنواره مورد بررسی قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه یکی از بخش­‌های این جشنواره اختصاص به نو قلمان دارد، گفت: افرادی که در مرحله نخست پژوهش و ارائه مقاله هستند و آثار آنها در کتاب‌ها و نشریه­‌ها منتشر نشده است، در این یخش به رقابت می­‌پردازند.

رییس انجمن حدیث حوزه علمیه قم با بیان این که  این جشنواره زمینه رقابت سالم در حوزه و میان طلاب را فراهم آورده است، گفت: همایش اختتامیه جشنواره حدیثی ثقة الاسلام کلینی با سخنرانی آیت الله حسینی بوشهری در روز  ۲۹ اردبیهشت امسال از ساعت ۱۷:۳۰ در سالن اجتماعات مدرسه دارالشفا قم برگزار می­‌شود.

حجت الاسلام والمسلمین مسعودی خمینی ابراز کرد: در این همایش آیت الله ری‌شهری به عنوان چهره ماندگار حدیث‌شناسمعرفی می‌شود، همچنین از مرکز تحقیقات کامپیوتری علوم اسلامی و آثار و مقالات برتر تجلیل می­‌شود./۹۹۸/پ۲۰۲/ی

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :