تاريخ : سه شنبه 1395/3/11
کد خبر: 51406

«سبک زندگی در صحیفه سجادیه» منتشر شد

یکی از تازه ترین آثار منتشر شده، سبک زندگی در صحیفه سجادیه؛ تالیف دکتر علی رضایی بیرجندی

صحیفه سجادیه، دایره المعارف زندگی و مستندترین کتاب پس از قرآن و نهج البلاغه است که با شیوه ای بدیع و در قالب دعا، در عصر استبداد و نیرنگ، حقایق آسمانی را در عرصه زندگی انسان ها به تصویر کشیده است.

این کتاب تالیف حجت الاسلام و المسلمین علی رضایی بیرجندی، محقق و عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند است که پس از تبیین مفهوم سبک زندگی، در چهار بخش کلی و هر بخش در فصل های جداگانه ای تنظیم شده است:

بخش اول: مبانی سبک زندگی؛

بخش دوم: سبک زندگی و رفتارهای فردی؛

بخش سوم: سبک زندگی و اجتماع؛

و بخش چهارم: سبک زندگی و اقتصاد.وی در ادامه یادآور شد

مولف در این اثر پژوهشی، از ۱۲۰ منبع و مأخذ بهره برده و با استناد به آن ها به توضیح و تفسیر فرازهایی از دعاهای صحیفه سجادیه پرداخته است که به موضوع سبک زندگی اسلامی اشاره دارد.

بخش نخست کتاب در چهار فصل «انسان و زندگی»، «خداشناسی»، «الگوپذیری» و «آخرت‌گرایی» تدوین شده است.

در این بخش و در صفحه ۶۰ می‌خوانیم:
«امام سجاد (ع) ممتاز بودن انسان از دیگر موجودات و داشتن عقل و عشق و حرکت در مسیر حق را با محوریت محبت، ساختار وجودی او می‌داند. البته همه موجودات تحت اراده الهی می‌باشند و در مسیر محبت پروردگار حرکت می‌کنند. بنابراین عشق به خدا و پاکی‌ها در وجود انسان به امانت گذاشته شده و این آدمی است که با عقل و اراده خویش یا به این کشش فطری خود پاسخ مثبت می‌دهد یا راه دوم را براساس بعد حیوانی خود برخواهد گزید، همان راهی که امام سجاد (ع) از شر آن به خداوند پناه می‌برد: خدایا به تو پناه می‌برم از شر نفسم،  به راستی که نفس، همواره به بدی فرمان می‌دهد، مگر پروردگارم رحم نماید.»

نویسنده در بخش دوم کتاب در قالب هفت فصل به مباحث «اخلاق»، «زندگی و سلامتی»، «بیماری‌ها و بلایا»، «سحرخیزی»، «عاقبت‌به‌خیری»، «سبک زندگی و مسکن» و «ارتباط با حیوانات» پرداخته و سومین بخش کتاب شامل سه فصل با عنوان‌های «مسئولیت اجتماعی»، «خانواده» و «رفتار با گروه‌های اجتماعی» است.

بخش پایانی کتاب نیز در سه فصل به «رفتار اقتصادی»، «فقر و محرومیت» و «قرض و وام» اشاره دارد.

در صفحه ۴۹۴ درباره «احترام به نیازمندان» از دیدگاه امام سجاد (ع) آمده است:
«امام سجاد (ع) از خداوند درخواست می‌کند هیچگاه نیازمندی را کوچک نشمارد: «خداوندا! به تو پناه می‌برم از خوار شمردن نیازمندان.» یکی از انواع تحقیر، منت گذاردن است. کسی که به نیازمندی کمک می‌کند و بخواهد بر او منت بگذارد، این کمک کردن او، کرامت انسانی فقیر و ثواب صدقه را از بین می‌برد. امام سجاد (ع) به مردم گوشزد می‌کند در انجام هر کار خیری از جمله صدقه دادن به مستمندان،  نباید بر آنان منت نهاد.»

در بخشی از پیشگفتار کتاب می‌خوانیم: «صحیفه سجادیه دایرة‌المعارف علوم اسلامی شامل تمامی معارف والای توحیدی و عرفانی و اخلاقیات می‌باشد. صحیفه، مشحون است از حقایق ناب آسمانی و حکمت‌هایی از عالی‌ترین فضایل انسانی که زمینه‌ساز تحول اساسی فرد و جامعه می‌باشد. امام سجاد (ع) نفیس‌ترین معارف اخلاقی، اجتماعی، سیاسی و معنوی را در اختیار انسان‌ها قرار داد. شکوفا شدن استعدادهای انسانی و رسیدن آنان به کمال و متخلق شدن به اخلاق الهی، از اهداف این صحیفه نورانی می‌باشد. صحیفه روزنه‌های امید به رحمت بی‌انتهای الهی را می‌گشاید.»

دوستان و علاقه‌مندان به مطالعه در موضوع سبک زندگی، جهت تهیه و مطالعه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن ۷ ـ ۳۷۷۴۲۱۵۵ ـ ۰۲۵ تماس بگیرند یا به سایت www.bustaneketab.com مراجعه کرده؛ با خرید اینترنتی از تخفیف ویژه برخوردار گردند.

این کتاب در قطع وزیری، ۵۴۵ صفحه و شمارگان ۱۱۰۰ نسخه چاپ شده و با قیمت ۳۵ هزار تومان در کلیه شعبه های بوستان کتاب در قم، اصفهان، تهران و مشهد عرضه می گردد.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :