10ربيع الاول

۱۰ربيع الاول
۱- ازدواج پيامبر اكرم با حضرت خديجه(س) پانزده سال قبل از بعثت (۲۵ عام ‏الفيل)
۲- درگذشت "ابن قُولَوِيْهْ" از بزرگان اماميه در حديث و فقه (۳۶۸ ق)
شرح مناسبت:

برپایه گزارش های رسیده: پيامبر(ص) با آن که از مال دنيا بهره چندانى نداشت، شجاعانه و با توکل تمام، به ازدواج اقدام نمود و به تشکيل خانواده همّت گماشت. بى توجّهى به مال و اهمّيت دادن به فضايل انسانى، در همه جاى اين ازدواج مقدّس، به چشم مى آيد. همچنين ابو طالب در خطبه خواستگارى، با صداقت تمام و به صراحت، از اندک بودن مال خواستگار سخن گفته و با کم اهمّيت انگاشتن آن، بر باورمندى، ديندارى، خردمندى، نيکوکارى، نجابت، کرَم و ديگر فضايل اخلاقى پيامبر(ص) پاى فشرده است. اين معنا در آن سوى ازدواج نيز مشاهده مى شود. خديجه آن گاه به پيامبر(ص) علاقه مند گرديد که به صداقت و امانتدارى او در تجارت پى برد و در يک کشف و شهود حقيقى، دو فرشته را در نگهبانى از اين وجود شريف، شمشير به دست ديد.

گفتنى است که ابو طالب به علاقه مندى هر دو سوى ازدواج به يکديگر نيز استدلال نمود و رضايت خديجه را فراز آورد تا پايه نخست ازدواج را بر نمايد.

از اين ازدواج، درس هاى ديگرى نيز مى توان آموخت، اين که : با وجود ابراز علاقه پيشين و نخستين خديجه، پيامبر(ص) به خواستگارى رسمى رفته است، خواستگارى به صورت آشکار و با حضور بزرگان هر دو سو (عموى پيامبر(ص) و عمو يا پدر خديجه) صورت گرفته، در خواستگارى رسمى، خطبه اى کوتاه و شيوا خوانده شده و داماد معرّفى گرديده و در فرجام کار، وليمه اى نيکو داده شده که اين نيز ادبى ديگر در مراسم ازدواج است.

آیات و روایات متناسب :
ازدواج پيامبرصلي الله عليه وآله و حضرت خديجه ‏عليها السلام
قرآن کریم:
و من آياتِهِ أنْ خَلَقَ لَكُم مِن أنفُسِكُم أزواجاً لِتَسكُنُوا إلَيها و جَعَلَ بَينَكُم مَوَدَّةً و رَحمَةً
و از نشانه ‏هاي قدرت او آن است كه برايتان از جنس خودتان همسراني آفريد تابه ايشان آرامش يابيد و ميان شما دوستي و مهرباني نهاد
روم ، آيه ۲۱ .
کتاب من لایحضره الفقیه :
هنگامى كه پيامبر صلى‏ الله ‏عليه ‏و‏آله خديجه دختر خويلد ـ كه خدا رحمتش كند ـ را از پدرش ـ و برخى مى‏گويند: از عمويش ـ خواستگارى كرد، ابو طالب عليه‏السلام دو طرف چارچوب در را گرفت و در حضور كسانى از قريش كه شاهد بودند، گفت: ستايش، ويژه خدايى است كه ما را از فرزندان و نسل اسماعيل قرار داد و خانه‏اى براى ما [بنا] نهاد كه آهنگ زيارتش مى‏كنند ؛ حرمى امن كه ميوه‏هاى هر جا براى آن جا گرد آورده مى‏شود، و ما را در شهرمان حاكم بر مردم قرار داد. سپس برادرزاده‏ام، محمّد بن عبد اللّه‏ بن عبد المطّلب، با هيچ مردى از قريش سنجيده نمى‏شود، مگر آن كه بر او برترى مى‏يابد و با هيچ يك از ايشان مقايسه نمى‏شود، جز آن كه از او بزرگ‏تر مى‏آيد، و هر چند كم‏ثروت است، ولى دارايى، روزى‏اى در چرخش و سايه‏اى رفتنى است. او به خديجه علاقه‏مند است و او نيز به وى علاقه دارد، و مهر را هر چه خواستيد، نقد و غير نقد آن، از دارايى من است، و او ارزشى گران و شأنى والا و زبانى شيوا و شفاعتگر دارد. خديجه با پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله ازدواج كرد و فردايش، پيامبر بر او وارد شد و اوّلين باردارىِ خديجه، به عبد اللّه‏ بن محمّد ـ كه درودهاى خدا بر او و خاندانش باد ـ بود.
من لایحضره الفقیه ج ۳ ص ۳۹۷
پيامبرصلي الله عليه وآله :
اِتَّخِذُوا الأهلَ فَإنَّهُ أرزَقُ لَكُم
اهل و عيال اختيار كنيد ، كه اين كار بر روزي شما مي‏افزايد
بحار الأنوار ، ج ۱۰۳ ، ص۲۲۲ .
پيامبرصلي الله عليه وآله :
اِتَّخِذُوا الأهلَ فَإنَّهُ أرزَقُ لَكُم
اهل و عيال اختيار كنيد ، كه اين كار بر روزي شما مي‏افزايد
بحار الأنوار ، ج ۱۰۳ ، ص۲۲۲ .
پيامبرصلي الله عليه وآله :
إذا تَزَوَّجَ العبَدُ فَقَدِ اسْتَكمَلَ نِصفَ الدِّينِ فَلْيَتَّقِ اللَّهَ فِي النِّصفِ الباقي
هر گاه كسي ازدواج كند ، نيمي از دين خود را كامل كرده است و براي [حفظ] نيم ديگر بايد تقواي الهي پيشه كند
كنزالعمّال ، ح ۴۴۴۰۳ .
امام صادق‏ عليه السلام :
رَكعَتانِ يُصَلِّيهِما مُتَزوِّجٌ أفضَلُ مِن سَبعينَ رَكَعةٍ يُصَلِّيها غَيرُ مُتَزَوِّجٍ
دو ركعت نمازي كه فرد همسر دار مي‏خواند ، برتر از هفتاد ركعت نمازي است كه فرد بي همسر مي‏خواند
بحار الأنوار ، ج ۱۰۳ ، ص ۲۱۹ .