عنوان کتاب : در پرتو حدیث
پديدآورنده : عبد الهادی مسعودی
محل نشر : قم
ناشر : دارالحدیث
نوبت چاپ : دوم
تاریخ انتشار : 1391
تعداد صفحه : 400
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

در پرتو حدیث

مجموعه ای از مقالات نویسنده در حوزه حدیث، در یک دوره دوازده ساله (۱۳۷۶ تا ۱۳۸۸) است که در دو بخش تقدیم عرضه شده اند.

ده مقاله بخش نخست با عنوان «دانش های حدیثی»، بیشتر تخصصّی و قابل استفاده حدیث پژوهان است. در این بخش، برخی مسائل و شاخه های علوم حدیثی مانند عرضه و نقد حدیث، نقل معنا، فقه الحدیث و غریب الحدیث با نگاهی نو بررسی و ارائه شده اند. بیشتر این مقاله ها، فقه الحدیثی اند، اما برخی از آنها به مباحث جدید، مانند بهره گیری از حدیث در دانش روان شناسی پرداخته اند.

پنج مقاله بخش دوم که «کتاب های حدیثی» نام گرفته، به معرفی برخی آثار کهن و نو حدیثی اختصاص دارد. الغیبة نعمانی، اولین مکتوب حدیثی درباره غیبت ولی عصر(عج) می باشد که به دست ما رسیده است. دو کتاب نزهة الناظر و الدرة الباهرة که از کهن ترین و نادرترین مسندهای حدیثی شیعه به شمار می روند و نیز الاحتجاج طبرسی، الایضاح ابن شاذان و چند کتاب دیگر در این بخش معرفی شده اند. تلاش اصلی در این معرفی ها، ارائه یک الگوی مناسب برای شناساندن یک کتاب حدیثی بوده است.

رشته ها و گرایش های مرتبط: علوم حدیث، علوم قرآن و حدیث، تفسیر روایی، نهج البلاغة.

پيش گفتار

سخنان و رفتار اهل بيت عليهم السلام ، در كنار قرآن ، هماره و همه جا ، راهبر انسان به سوى سعادت جاويد است. بهره گيرى از اين گنج سترگ و كاربست آن در زندگى فردى و اجتماعى ، وظيفه علمى و عملى طالبان حقيقت و رستگارى است.

آنچه در اين مجموعه مى آيد ، بخشى از تلاش هاى قلمى خرد و ناچيز منتشر شده به صورت مقاله در يك دوره دوازده ساله (۱۳۷۶ تا ۱۳۸۸) است كه در دو بخش ، تقديم حديث پژوهان دانشور و خوشه چينان محضر اهل بيت عليهم السلام مى شود.

ده مقاله بخش نخست بيشتر به شكل نوشته هاى تخصصّى و قابل استفاده حديث پژوهان است. در اين بخش كه آن را «دانش هاى حديثى» ناميده ام ، برخى مسائل و شاخه هاى علوم حديثى مانند عرضه و نقد حديث ، نقل معنا ، فقه الحديث و غريب الحديث ، با نگاهى نو بررسى و ارائه شده اند. هر چند بيشتر اين مقاله ها ، فقه الحديثى و مرتبط با يكى دو شاخه علوم حديثى اند ، اما برخى از آنها به مباحث جديدى ، مانند بهره گيرى از حديث در دانش روانشناسى پرداخته است.

پنج مقاله بخش دوم ـ كتاب هاى حديثى ـ به معرفى برخى آثار كهن و نو حديثى اختصاص دارد . غيبت نعمانى ، اولين مكتوب حديثى كه در باره غيبت ولى عصر (عج) به دست ما رسيده است ، دو كتاب نزهة الناظر و الدرة الباهرة كه از كهن ترين و نادرترين مسندهاى حديثى شيعه به شمار مى روند و نيز احتجاج طبرسى ، ايضاح ابن شاذان و چند كتاب ديگر در اين بخش معرفى شده اند. تلاش اصلى در اين معرفى ها ، ارائه يك الگوى مناسب براى شناساندن يك كتاب حديثى بوده است.

اميد است كه اين جمع پريشان ، در خاطر خوانندگان عزيز گرامى آيد و بهره اى معنوى براى اين بنده نيازمند فراهم نمايد . اشكال و خدشه عزيزان فرهيخته را چراغ راه آينده مى دانم و پيشاپيش از دوستانى كه عيب هايم را برايم به هديه مى آورند ، سپاسگزارى مى كنم . در اينجا فرصت را غنيمت شمرده و براى همه استادان ، دوستان و همكارانم بويژه آقاى محمّد هادى خالقى ، على اكبر ابراهيمى و محمّد باقر نجفى كه مرا در تدوين ، ويرايش و نشر اين مجموعه يارى دادند ، آرزوى توفيق و عافيت در راه خدمت به نشر معارف اهل بيت عليهم السلام مى نمايم و تلاش هاى زيبايشان را ارج مى نهم .

عبد الهادى مسعودى

زمستان ۱۳۸۸