تاريخ : یکشنبه 1395/4/13
کد خبر: 52244
دانشجویان از نظام اسلامی صریح و بدون تقیه دفاع کنند

دانشجویان از نظام اسلامی صریح و بدون تقیه دفاع کنند

رهبر معظم انقلاب در دیدار جمعی از دانشجویان
۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب درباره وظایف تشکلهای دانشجویی:

بیش از هزار دانشجو ازجمله نمایندگان تشکل‌های مختلف دانشجویی، عصر روز شنبه در دیداری صمیمانه و صریح با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حدود پنج ساعت از دغدغه‌های دانشجویی، فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی نسل جوان سخن گفتند و دیدگاه‌های رهبری انقلاب را درباره‌ی «مسائل دانشجویی و دانشگاهی، وظایف مهم دانشجویان در روند مقاومت ملت و موضوعات و مسائل مختلف روز»، از زبان ایشان شنیدند.
گزیده سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی :
دیدارهای رمضانی با دانشجویان حقیقتاً شیرین و مطلوب است:
مطالب متنوع و دیدگاه‌های متفاوتی که در این دیدار مطرح شد، خوب و لذت‌بخش بود و نشانگر رشد سطح فکری و مطالبات قشر دانشجو است و نشان می‌دهد که با گذشت زمان، انگیزه‌های انقلابی و فکر روشن و استدلال متین در میان دانشجویان گسترش چشمگیر و روزافزونی داشته است.
انس بیشتر با قرآن و ادعیه :
سخن اصلی من به دانشجویان تقویت ایمان است زیرا تنها با ایمان قوی می‌توان در مقابله با مشکلات و فشارها، مبارزه و مجاهدت کرد.
اوضاع خاص و حساس کنونی کشور بسیار شبیه جنگ احزاب در زمان پیامبر (صلی‌الله‌علیه‌وآله) :
امروز نیز همه‌ی دنیاپرستان و زورگویان عالم در مقابل جمهوری اسلامی ایران صف‌آرایی کرده و از همه‌ی جوانب آن را مورد حمله قرار داده‌اند.
در چنین شرایطی، کسانی که سست ایمان و شاید دارای گرایش‌های درونی به دشمن هستند، اظهار یأس و ناامیدی و خودکم‌بینی می‌کنند اما افراد دارای ایمان مستحکم، هر قدر هم شرایط سخت‌تر شود، با عزم و اراده‌ی قوی‌تر ایستادگی می‌کنند.
اگر می‌خواهیم در مقابل جبهه‌ی استکبار ایستادگی کنیم و به عزت و شرف شایسته‌ی نظام جمهوری اسلامی برسیم، نیازمند حفظ و تقویت تقوا در رفتارهای شخصی و عمومی خود هستیم.
استناد به برخی آیات قرآن درخصوص انحطاط نسل‌های بعدی ملت‌هایی که دارای ایمان بودند:
«ضایع کردن نماز» و «پیروی از شهوات» دو عامل اصلی انحطاط و تضعیف ایستادگی و مبارزه است.
علت تأکید مکرر من به مسئولان مبنی بر جلوگیری از برگزاری اردوهای مختلط دانشجویی بر همین اساس است، زیرا رعایت نکردن حد و مرزهای دینی موجب تضعیف ایمان درونی می‌شود.
نقش ایمان در ایستادگی، به «مبارزه‌ی سرنوشت‌ساز و اجتناب‌ناپذیر ملت ایران با جبهه‌ی استکبار» :
سرآغاز این مبارزه از آنجا بود که ملت ایران تصمیم گرفت مستقل و پیشرفته شود که این موضوع با منافع قدرت‌های مسلط جهانی ناسازگار است.
سطحی و نااندیشیده بودنسخن برخی افراد مبنی بر اینکه نظام جمهوری اسلامی به‌دنبال بهانه‌جویی برای ناسازگاری با قدرت‌ها است:
این مبارزه نیازمند بهانه نیست زیرا تا زمانی که ملت ایران براساس غیرت و سابقه‌ی انقلابی و اسلام، ایستاده است، این مبارزه وجود دارد و برای پایان آن نیز فقط دو راه متصور است؛ یا جمهوری اسلامی به آن‌چنان قدرت و توانایی دست یابد که طرف مقابل جرئت تعرض نداشته باشد یا اینکه جمهوری اسلامی هویت اصلی خود را از دست بدهد و یک ظاهر بی‌جانی از آن باقی بماند.
برای پایان این مبارزه، راه اول یعنی «دستیابی به اقتدار کامل» مورد نظر ملت ایران است:
البته شاید امروز سیاست‌های آمریکا این‌گونه اقتضا کند که بخواهد میان مسئولان نظام اسلامی تفکیک قائل شود و آنها را به مسئولان خوب و بد تقسیم کند، اما آمریکایی‌ها اگر توانایی پیدا کنند، همان مسئولان به‌اصطلاح خوب نیز از نظر آنها بد خواهند شد.
اصل و هویت نظام اسلامی، هدف اصلی مقابله‌ی دشمنان با ملت ایران:
منظور از نظام اسلامی، مجموعه‌ی ساختار نظام و ارزش‌ها و اهداف آن همچون عدالت، پیشرفت علم، اخلاق، مردم‌سالاری، قانون‌گرایی و آرمان‌گرایی است.
در این مبارزه، مشکلات بزرگی وجود دارد که می‌توان با ایستادگی و تدبیر از آنها عبور کرد:
در این مبارزه و همچنین در مسیر حل مشکلات، دانشجویان به‌عنوان عصاره‌ی توانایی‌های ملت، جایگاه و نقش ویژه‌ای دارند.
«مطالبه‌گری دانشجویان» بسیار با اهمیت :
برطرف کردن مشکلات کلان کشور بر عهده‌ی مسئولان عالی‌رتبه است اما مطالبه‌گری دانشجویان اگر با مطالعه و اطلاعات دقیق و درست همراه باشد، قطعاً زمینه‌ساز تلاش بیشتر مسئولان برای حل مشکلات خواهد بود.
موضوع قراردادهای جدید نفتی:
تا زمانی که در چارچوب منافع کشور، اصلاحات لازم در این قراردادها انجام نشود، قطعاً این قراردادها منعقد نخواهد شد.
برخی دیگر از انتقادات دانشجویان درخصوص تصمیم‌گیری‌های جاری دستگاه‌ها در کشور :
براساس قانون و منطق، رهبری نمی‌تواند در تصمیم‌گیری‌های جزئی و اجرایی دستگاه‌ها وارد شود و اگر مسئولین اجرایی دچار اشتباه شوند، باید مجلس از ابزارهای نظارتی همچون استیضاح استفاده کند و یا اینکه رئیس‌جمهور مانع از اجرای آن تصمیم اشتباه شود.
البته رهبری در مواردی که احساس کند برخی اقدامات حتی اقدامات جزئی، موجب انحراف نظام از مسیر اصلی می‌شود، باید ورود پیدا کند و مانع از آن کار شود.
مشکلات ناشی از مبارزه و ایستادگی، در روند حرکت کشور:
در این زمینه برخی مسائل ازجمله تقویت اقتصاد و افزایش توان دفاعی جزو موضوعات کلان کشور است که تحقق آنها و برطرف کردن مشکلاتشان، وظیفه‌ی مسئولان است.
برخی مشکلات نیز به درون کشور مربوط می‌شود که تشکل‌های دانشجویی باید در ارائه‌ی راه‌حل آنها، به کمک مسئولان بشتابند.
پرهیز کامل از ناامیدی و خستگی، از رموز حل مشکلات :
اگر ایستادگی کردید و با بسیج ذهنی مردم، خواسته‌ها را به گفتمان عمومی تبدیل کردید، مسئولان هم مجبور می‌شوند به مطالبات شما عمل کنند.
تبعات منفی بیان حرف‌های مخالف حرف رهبری:
بارها گفته‌ایم حرف مخالف رهبری، نه جرم است و نه معارضه‌ای با آن می‌شود.
دانشجویان کشور، فرصتی بزرگ، ثروتی عظیم و از نقاط قوت نظام / تأکید بر لزوم توجه خاص مسئولان به این قشر در برنامه‌ریزی‌ها:
دانشجویان کنونی در مقایسه با دانشجویان اول انقلاب از لحاظ کمّی و کیفی بالاتر و دارای تفکرات عمیق‌تر انقلابی و اسلامی هستند.
بسیاری از دانشجویان انقلابی و با انگیزه‌ی اول انقلاب، اکنون در زمره‌ی محققین و دانشمندان کشور هستند، بنابراین هیچ منافاتی میان انقلابی بودن و درس خواندن وجود ندارد.
خوب درس خواندن در کنار تقویت ایمان و معنویت :
دانشجو همچنین باید دارای بصیرت باشد و به محیط دانشجویی و مسائل و تحولات کشور، منطقه و جهان با چشم باز نگاه کند.
اگر چشم باز و بصیرت وجود نداشته باشد، ممکن است دانشجو در تشخیص دوست و دشمن و یا در تحلیل مسائل منطقه‌ای و بین‌المللی دچار اشتباه و خطای محاسبه شود.
«سوءظن به جریان رسانه‌ای دشمن» :
دشمنان با هزینه‌های گزاف، جریان رسانه‌ای پیچیده و گسترده‌ای را بر ضد نظام اسلامی به راه انداخته‌اند که هدف اصلی آن، پوشاندن نقاط قوت جمهوری اسلامی و برجسته‌سازی برخی نقاط منفی برای ایجاد یأس و ناامیدی در مردم و جوانان است.
برجسته نشدن و یا انعکاس نیافتن حضور گسترده و پرشور مردم در راهپیمایی روز قدس در رسانه‌های بیگانه،نمونه‌ای از عملکرد جریان رسانه‌ای دشمن :
راهپیمایی روز قدس در روز جمعه در هوای بسیار گرم و با زبان روزه، حقیقتاً یک پدیده است اما این پدیده‌ی کم‌نظیر در رسانه‌های بیگانه انعکاس لازم را پیدا نمی‌کند، درحالی‌که اگر نقطه‌ای منفی وجود داشته باشد، آن را صدها برابر بزرگنمایی می‌کنند.
پیچیدگی و چندلایه‌گی اوضاع سیاسی کنونی:
در دهه‌ی اول انقلاب و دوران دفاع مقدس، مقابله با دشمن وظیفه‌ای روشن و برای عموم قابل درک بود اما امروز درهم‌تنیدگی مسائل مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، اقتصادی و امنیتی، اوضاع کاملاً پیچیده‌ای را ایجاد کرده و وظایف بسیار سنگین‌تری به همراه آورده است که لازمه‌ی مواجهه با این شرایط نیز داشتن چشمانی باز و «دقت، عقل و تدبیر است».
۱۲ توصیه در تشریح وظایف تشکل‌های دانشجویی
توصیه‌ی اول :«حضور فکریدانشجویان فعالدر مسائل اصلی کشور و حضور فیزیکی در مواقع لازم»

اعلام مواضع تشکل‌های دانشجویی در مسائل اصلی :
اگر این مواضع قوی و اصیل، به خوبی و روشنی اعلام شود، دوستان انقلاب مستحکم‌تر می‌شوند و دشمنان کشور ازجمله آمریکایی‌ها می‌فهمند که نباید به گزارش‌های تحریف‌شده و غیرواقعی درباره‌ی جوانان ایرانی دل خوش کنند.
«برجام»، «ارتباط با آمریکا»، «اقتصاد مقاومتی» و «آینده‌ی کشور» ازجمله مسائل مهمی که تشکل‌های دانشجویی در جایگاه افسران جنگ نرم، باید مواضع انقلابی، مستدل و محکم خود را درباره‌ی آنها بیان کنند.
«اطلاعات دقیق و صحیح، مستدل بودن و به‌هنگام بودن»، از الزامات موضع‌گیری تشکل‌های دانشجویی:
این مواضع باید به‌خوبی در نشریات دانشجویی انعکاس یابد، ضمن اینکه می‌توان با روش‌های دیگر ازجمله سخنرانی نمایندگان تشکل‌ها پیش از خطبه‌های نماز جمعه‌ی شهرهای بزرگ، این مواضع را به گوش جامعه نیز رساند.
اجتماع و حضور فیزیکی دانشجویان نیز گاه لازم است، اما با شیوه‌های درست و قانونی.
تأکید بر مخالفت همیشگی با برهم زدن هر اجتماع و مجلسی:
این کار مضر و یا حداقل بی‌فایده است و در مواقع لازم باید با تشکیل اجتماعات و جلسات، حرف خود را در قبال اجتماعات مخالف به گوش دانشجویان رساند چون دانشجو به‌دنبال فهمیدن حقیقت است.
کمک مسئولان وزارتخانه‌های علوم و بهداشت و مسئولان دانشگاه‌ها به تشکل‌های انقلابی:
لبته همه‌ی تشکل‌ها در برخورداری از حقوق عمومی یکسان هستند اما طبیعی و منطقی است که مسئولان دانشگاهی از تشکل‌های انقلابی و متدین، دفاع و حمایت کنند و زمینه‌ی حضور فعال‌تر آنها را به وجود آورند.
دومین توصیه‌ :«تبیین و قانع کردن دل‌ها»
در تفکر اسلامی، اقناع و جذب دل‌ها، یک اصل مهم است و تشکل‌های دانشجویی باید با استدلال‌های محکم و روشن، مواضع خود را برای دانشجویان و مردم تبیین کنند.
موضوعاتی نظیر «اقتصاد مقاومتی، پیشرفت علمی، سبک زندگی و ارتباط با آمریکا»، ازجمله زمینه‌هایی است که نیاز به تبیین مواضع گروه‌های فعال دانشجویی دارد.
روابط با آمریکا :
تشکل‌های دانشجویی درخصوص بعضی مواضع رهبری از قبیل «ردّ رابطه با آمریکا و نفی مذاکره با این کشور به جز در موارد خاص و معین»، تأمل کنند و با درکی روشن از استدلال‌های مستحکم موجود، آنها را به شیوه‌های متقن و مستدل برای مخاطبان دانشجو و غیردانشجو تبیین نمایند.
«استمرار و بیان صحیح، روشن، و مستدل مواضع تشکل‌های انقلابی دانشجویی» در شکل‌دهی مطالبات عمومی و حرکت کشور در مسیر صحیح، مؤثر و ضروری
سومین توصیه‌ :«افزایش سطح آگاهی سیاسی و دینی»
چهارمین توصیه : «توسعه‌ی مخاطبان دانشجو» از دیگر وظایف مجموعه‌های دانشجویی :
اخلاق، حوصله، تحمل شنیدن حرف مخالف و تسلط بر مطالب ارائه‌شده، از پیش‌نیازهای عمل به این وظیفه است.
پنجمین توصیه‌ : «دفاع صریح و بدون تقیّه از نظام اسلامی»
دشمن با تکیه بر کمبودها، نقص‌ها و قصورها، انقلاب را کم‌ارزش جلوه می‌دهد و پیشرفت‌ها و موفقیت‌ها را نادیده می‌گیرد که لازم است تشکل‌های انقلابی این نامعادله را برهم بزنند.
پایداری در مقابل ۳۷ سال دشمنی تمام‌عیار جبهه‌ی عظیم قدرت‌های مادی، مهم‌ترین موفقیت نظام شرافتمند و پرافتخار اسلامی است، آن‌هم در اوضاعی که یک اخمِ این قدرت‌های مادی، فلان حکومت پرمدعای پادشاهی را به تعظیم و تسلیم می‌کشاند.
کمیت و کیفیت نشاط‌انگیز دانشجویان انقلابی، نشانه‌ی زنده بودن و استعداد و ظرفیت ذاتی انقلاب:
البته منظور از دفاع از نظام، دفاع از رهبری نیست بلکه دفاع از مجموعه‌ی ارزش‌های درهم‌تنیده‌ای است که انقلاب با تکیه بر آنها به رشد و بالندگی خود ادامه می‌دهد.
ششمین توصیه‌ :«تداوم و توسعه‌ی اردوهای جهادی در روستاها و مناطق محروم»
اردوهای جهادی، هم خودسازی است، هم خدمت  و هم آشنایی با فضای واقعی کشور.
تذکر مستمر به دولت کنونی و همه‌ی دولت‌های قبلی درباره‌ی رسیدگی به روستاها:
تحقق این مسئله راه‌های روشنی دارد که ایجاد صنایع کوچک و تبدیلی ازجمله‌ی آنها است، البته عمل به این توصیه‌ی مستمر، همت می‌خواهد.
توصیه‌های هفتم و هشتم :«توجه به سبک زندگی ایرانی اسلامی در اندیشه و عمل» و «تقویت گفتمان‌های اصلی انقلاب ازجمله عدالت، اقتصاد دانش‌بنیان و مقاومتی، پیشرفت اسلامی ایرانی و شتاب علمی»
بنده توسعه‌ی غربی را به‌هیچ‌وجه قبول ندارم چرا که پایه‌ها و مبانی آن غلط است و به همین علت، «گفتمان پیشرفت اسلامی ایرانی» را مطرح کرده‌ایم.
اقتصاد مقاومتی :
بر اساس گزارش‌هایی که رسیده، کارهای خوبی در دست اقدام است به شرط اینکه تداوم یابد.
نهمین توصیه: «تشکیل یک جبهه‌ی واحد ضدآمریکایی - ضدصهیونیستی در سطح دانشجویان جهان اسلام»
می‌توان با وسایل پیشرفته‌ی ارتباطاتی و در فضای مجازی، کمپین‌های عمومی دانشجویان مسلمان را براساس مخالفت با سیاست‌های آمریکا و رژیم صهیونیستی شکل داد تا در مواقع لازم، میلیون‌ها جوان دانشجوی مسلمان با موضع‌گیری خود، حرکتی عظیم را در جهان اسلام به وجود آورند.
دهمین توصیه‌ :«پرهیز از زدن اتهام غیرانقلابی به افراد»
انقلابی بودن، مراتب و معیارهای مشخصی دارد و نباید کسانی را که دیدگاه‌هایشان با شما انطباق کامل ندارد اما دارای این معیارها هستند، به غیرانقلابی بودن متهم کنید.
«هم‌افزایی تشکل‌های انقلابی دانشگاه‌ها از طریق تکیه بر نقاط مشترک» یازدهمین توصیه‌ی رهبری به دانشجویان بود.
اختلافات نباید به کشمکش تبدیل شود و تشکل‌های انقلابی به‌گونه‌ای عمل کنند که رواداری و تحمل مخالف در محیط‌های دانشگاهی جا بیفتد.
«نگاه راهبردی به انقلاب و تفکر درباره‌ی آینده» آخرین توصیه‌ی حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به مجموعه‌های دانشگاهی بود.
رؤسای جمهور دهه‌های آینده، نمایندگان مجلس و مسئولان آینده‌ی کشور از میان شما عزیزان انتخاب خواهند شد، بنابراین با نگاهی کاملاً امیدوار و پرنشاط، تصویر آرمانی ۲۰، ۳۰ سال آینده کشور را ترسیم کنید و حرکت امروز خود را براساس آن افق روشن، سامان دهید.
نکاتی درخصوص مسائل داخلی
انتقاد از رویه‌ی برخی افراد که در عین ادعای حمایت از نظام و امام و انقلاب، موضع خود را درخصوص فتنه روشن نکرده اند:
مواضع من درباره‌ی فتنه‌ی سال ۸۸ کاملاً صریح است و بر روی این موضوع حساس هستم و ملاک هم، عدم حمایت از کسانی است که سردمدار فتنه بودند و یا از آن سوءاستفاده کردند و تاکنون نیز اعلام تبری نکرده‌اند.
تقسیماتی همچون اصول‌گرا و اصلاح‌طلب و یا اصلاح‌طلب مدرن و اصول‌گرای سنتی، به‌هیچ‌وجه مهم نیستند:
موضوع مهم، محتوا است.
لزومِ عقلانیت در کشور :
این روزها درباره‌ی عقلانیت و لزوم گفت‌وگوی عقلای جناح‌ها مطالب زیادی مطرح می‌شود که اصل موضوع عقل‌گرایی بسیار پسندیده و مورد تأیید اسلام و قرآن است و امام (رحمه‌الله) نیز یکی از عقلای بزرگ جهان بود.
انقلاب اسلامی، انقلابی عقلایی :
براساس عقل‌گرایی، باید گفت کسانی که معتقدند برای پیشرفت کشور باید به غرب پناه برد، عقل خود را باخته‌اند زیرا عقل می‌گوید باید از تجربه‌ها درس گرفت.
تجربیات بسیار بد ملت ایران از غرب ازجمله تحمیل دیکتاتوری و استبداد پهلوی، سرنگون کردن دولت ملی، و تأسیس دستگاه سرکوب وحشتناک ساواک:
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی نیز اولین تحریم‌ها، خیانت‌ها، جاسوسی‌ها، تهاجم‌های وسیع تبلیغاتی، حمایت از گروه‌های ضد انقلاب، تحمیل جنگ هشت‌ساله، حمایت همه‌جانبه از صدام، ساقط کردن هواپیمای مسافری تا بدعهدی‌ها و کارشکنی‌ها در برجام، همه از جانب غربی‌ها و به‌ویژه آمریکا بوده است.
عملکرد بسیار بد فرانسوی‌ها و آمریکایی‌ها در قضیه‌ی برجام:
در قضیه‌ی برجام ثابت شد که آمریکایی‌ها اعم از کنگره و دولت همچنان سرگرم دشمنی با ملت ایران هستند.
عقلانیت حُکم می‌کند که با چنین دشمنی با خرد و تدبیر برخورد شود و فریب او را نخوریم و وارد میدانی که او ترسیم کرده، نشویم.
ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر تمایل برای مذاکره و هماهنگی با ایران درخصوص مسائل منطقه از جمله سوریه :
ما چنین هماهنگی را نمی‌خواهیم زیرا هدف اصلی آنها قطع حضور ایران در منطقه است.
جمهوری اسلامی ایران خواستار عدم حضور و مداخله‌ی آمریکا در منطقه است:
این مواضع نظام اسلامی درخصوص مسائل منطقه، در چارچوب عقلانیت است.
من براساس وظیفه‌ی دینی و شرعی و اخلاقی، تا جان در بدن دارم خواهم ایستاد و به مردم هم اعتماد دارم؛ همچنان‌که به نتیجه‌ی ایستادگی یعنی پیروزی یقین دارم.
در میان نخبگان کشور به‌ویژه دانشگاهیان و دانشجویان نیز عناصر مؤمن و معتقد به ایستادگی بسیار زیاد هستند به‌گونه‌ای که هر فرد دلسردی را هم دلگرم می‌کند.

منبع :khamenei.ir
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :