تاريخ : دوشنبه 1395/5/18
کد خبر: 52757
پا بر «جاده ولایت» در نمایشگاه کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع) در آستان قدس رضوی

پا بر «جاده ولایت» در نمایشگاه کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع) در آستان قدس رضوی

همزمان با آغاز دهه کرامت، نمایشگاه «جاده ولایت» در کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع) آستان قدس رضوی برپا شد.

به گزارش ستاد خبری جشن‌های دهه کرامت آستان قدس رضوی، در این نمایشگاه مسیر کاروان سیاسی مذهبی علی بن موسی الرضا(ع) در زمان هجرت از مدینه به مرو، در قالب نقشه‌های گوناگون تاریخی در معرض دید عموم علاقه‌مندان گذاشته شده است.

مطالعات کتابخانه‌ای و میدانی این تابلوهای تاریخی توسط راویان میراث کهن و گروه پژوهشی جاده ولایت انجام شده و به همت سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی در قالب نمایشگاه جاده ولایت در کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع) آستان قدس رضوی به نمایش درآمده است.

مهندس علی‌اصغر سالاری، مدیر مسئول راویان میراث کهن در این باره گفت: در این نمایشگاه علاوه بر نمایش نقشه کامل جاده ولایت، تابلوهای «از شلمچه تا یاسوج»، «از سده تا طبس»، «از طبس تا نیشابور» و «از مشهد تا مرو» به ترتیب مسیر حرکت امام هشتم(ع) را از شلمچه(اولین قدمگاه در ایران) تا مرو نشان می‌دهد.

وی ادامه داد: در این تابلوها، نقشه‌ هرکدام از مسیرها به طور کامل ترسیم شده و مطالبی نیز درباره برخی از شهرها و مکان‌های مهم موجود در مسیر ذکر شده است.

سالاری بیان کرد: از دیگر تابلوهای نمایشگاه جاده ولایت می‌توان به تابلوی «ایران خواستگاه فرهنگ و تمدن شرق و غرب»، اشاره کرد که نقشه راه‌های کشور همراه با منتخبی از آثار تاریخی شهرهای مختلف در آن به چشم می‌خورد.

وی از تابلوهای «شجره طیبه نبوت و امامت» و «فَرَق در اسلام» به عنوان دیگر آثار ارزشمند نمایشگاه ولایت نام برد و افزود: در این دو تابلو به ترتیب، شجره اهل بیت‌(ع) از عبدالمطلب تا امام زمان(عج) و فرقه‌های مختلف اسلام همچون تشیع قابل مشاهده است.

لازم به ذکر است، نمایشگاه جاده ولایت از ۱۴ مرداد ۱۳۹۵، در کتابخانه تخصصی اهل بیت(ع) آستان قدس رضوی(گوهرشاد سابق) همه روزه به‌صورت شبانه‌روزی، بجز روزهای جمعه از ساعت ۷ تا ۱۴(همزمان با برگزاری نماز جمعه)، واقع در حرم مطهر رضوی،صحن جمهوری اسلامی، جنب دفتر تبلیغات اسلامی آستان قدس رضوی، پذیرای برادران اهل تاریخ و پژوهش است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :