معترض در قضیه غدیر

پرسش :

در حالی معترض در قضیه غدیر که عذاب شد، حارث بن نعمان معرفی شده که چنین نامی در کتاب های معروفی مانند الاستیعاب ـ که مخصوص ذکر اسامی و شرح حال اصحاب است ـ، نیامده است. چگونه چنین چیزی ممکن است؟پاسخ :

آیات نخستین سوره معارج:

سَأَلَ سائِلٌ بِعَذَابٍ وَاقِعٍ * لِلْکَافِرِینَ لَیسَ لَهُ دَافِعٌ * مِنَ اللهِ ذِی الْمَعَارِجِ.[۱]

تقاضا کننده ای، تقاضای عذابی کرد که واقع شد. این عذاب، ویژه کافران است و هیچ کس نمی تواند آن را دفع کند. از سوی خداوندِ ذی المعارج است (خداوندی که فرشتگانش بر آسمان ها صعود می کنند).

یکی از رویدادهای مهمّی که پس از حادثه غدیر و معرّفی علی(ع) به جانشینی پیامبر خدا(ص) اتّفاق افتاد، نزول عذاب بر معترض بر این اقدام پیامبر خدا(ص) بود. این رویداد، گواه بر ولایت الهی امیر مؤمنان(ع) است.

اسامی اصحابی که در این کتب آمده، اسامی همه یاران پیامبر(ص) نیست، بلکه مربوط به برخی از آنان است. مثلاً در کتاب اُسد الغابة، که از مهم ترین کتاب هایی است که اصحاب پیامبر(ص) را بر می شمرد، تنها نام ۷۵۵۴ نفر آمده است، در حالی که در حجّة الوداع، ده ها هزار نفر در محضر پیامبر(ص) بودند. بنا بر این، بی تردید نام بسیاری از اصحاب پیامبر(ص) در این کتاب و کتاب های دیگر نیامده است. علاوه بر این، همان طور که اشاره شد، وی یهودی بوده است.


[۱]. معارج: آیه ۱ ـ ۳.پاسخگو : بخش پاسخ گویی پایگاه حدیث نت