تاريخ : پنج شنبه 1395/5/21
کد خبر: 52833

جلد دوم کتاب «رجال تفسیری» به قلم آیت الله جوادی آملی منتشر شد

جلد دوم کتاب «رجال تفسیری» به همت پژوهشگاه علوم وحیانی معارج به قلم مفسر قرآن آیت الله العظمی جوادی آملی منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) در راستای اهداف پژوهشگاه علوم وحیانی معارج و معرفی راویان حدیثی و همچنین ادامه جلد اول کتاب رجال تفسیری، مجلد دوم از این کتاب شریف با همت این پژوهشگاه علوم و همچنین پژوهشکده قرآن و عترت کتاب منتشر شده و روانه بازار شد.

اثر حاضر که اختصاص به شرح حال «راويان روايات تفسيری» دارد، در نوع خودش يک اثر علمی جديد محسوب می‌شود، زيرا تاکنون اثر مستقلی در خصوص راويان تفسيری نوشته نشده است.
موضوع کتاب اختصاص به راويانی دارد که نام آنها در اسناد روايات تفسير «کنز الدقائق و بحر الغرائب» که يکی از مهم‌ترين تفاسير روايی است، واقع شده است.  اسامی راويان بعد از استخراج از اسناد روايات تفسير کنز الدقائق بر اساس حروف تهجی (الفبايی) تنظيم گرديده است و شامل چندين جلد خواهد شد.

جلد دوم اين اثر، مختصّ راويانی است که نام آنها «احمد» و شامل (۱۲۰) راوی است. درباره هر يک از راويان به پنج محور پرداخته شده است:
الف: بيوگرافی اجمالی راويان با بهره گيری از گزارش رجاليون و تحقيق در روايات راوی.
ب: تعيين طبقه و عصر راوی و مصاحبت وی با معصوم (علیه السلام).
ج: معرفی استادان و شاگردان راوی.
د: مشخص کردن مذهب و گرايش فکری راوی
ه: تبيين مکانت و جايگاه حديثی راوی با استفاده از قرائن و نقد و بررسی آنها.

در استفاده از کتب رجالی، تنها به رجال شيعه بسنده نشده است، بلکه از رجال اهل سنّت و ديدگاه رجاليّون آنها نيز استفاده شده است. ذيل هر عنوان تمام منابع شيعه و سنّی که نام راوی در آنها ذکر شده معرفی شده است.
در معرفی و شناخت بيشتر راوی، تنها به گزارش رجاليّون بسنده نشده است، بلکه روايات وی از جهت کمّی وکيفی؛ و نيز استادان و شاگردان ايشان نيز مورد عنايت بوده است.
از این رو جلد دوم «رجال تفسیری» به معرفی تعداد ۱۹۵ راوی از راویان تفسیری که در اسناد روایات تفسیر قیّم «کنز الدقائق و بحر الغرائب» واقع شده ‌اند، پرداخته و حالات آنها را در حوزه گوناگون گزارش می‌کند.
علاقه‌مندان به تهیه آثار آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی می‌توانند به سايت www.nashresra.ir مراجعه کنند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :