تاريخ : چهارشنبه 1395/6/3
کد خبر: 53076
روحیه‌ی آزاداندیشی همراه با برنامه‌ریزی عادلانه و جلوگیری از ضربات فرهنگی

روحیه‌ی آزاداندیشی همراه با برنامه‌ریزی عادلانه و جلوگیری از ضربات فرهنگی

رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت:
در فرهنگ باید روحیه‌ی آزاداندیشی همراه با برنامه‌ریزی عادلانه وجود داشته باشد و با هدایت و کمک به رویش‌های خوب جلوی ضربات فرهنگی گرفته شود.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار آقای روحانی رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت ضمن قدردانی از زحمات و تلاش‌های دولت یازدهم، هفته‌ی دولت را فرصتی مغتنم برای ارائه‌ی گزارش به مردم از کارهای انجام‌گرفته خواندند و نکات مهمی را در قالب هفت سرفصل در زمینه‌های «اقتصاد مقاومتی»، «سیاست خارجی»، «علم و فناوری»، «امنیت»، «فرهنگ»، «برنامه‌ی ششم» و «فضای مجازی» به‌عنوان اولویت‌های اصلی کشور و نقشه‌ی راه دولت یازدهم در یک‌سال پیش‌رو بیان کردند.
رهبر انقلاب اسلامی با تبریک هفته‌ی دولت، یاد شهیدان رجایی و باهنر را به‌عنوان «الگوی اخلاص، پرکاری و مردمی بودن» گرامی داشتند و با اشاره به برخی تلاش‌ها برای تطهیر منافقان روسیاه که عامل این جنایت بودند، افزودند: متأسفانه برخی تلاش دارند تا برای این جنایتکارانی که هزاران نفر از مردم عادی تا مسئولان و شخصیت‌های برجسته را به شهادت رساندند، فضای مظلومیت ایجاد و چهره‌ی نورانی امام راحل (رحمه‌الله) را خدشه‌دار کنند اما این دست‌های خبیث و مغرض به نتیجه نخواهند رسید و همانند گذشته ناکام خواهند ماند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای سپس به گزارش رئیس‌جمهور و برخی اعضای دولت، از اقدامات انجام‌گرفته اشاره و خاطرنشان کردند: این گزارش‌ها بسیار خوب بودند و باید به اطلاع مردم رسانده شود، زیرا سرمایه‌ی اصلی، مردم و اعتماد و امید آنان است.
ایشان اداره‌ی کشور به‌وسیله‌ی قوه‌ی مجریه را با توجه به گستردگی و تنوع مسائل و انتظارات فراوان و همچنین مشکلات، بسیار سخت دانستند و با اشاره به گذشت سریع سه سال از عمر دولت یازدهم گفتند: دولت باید با برنامه‌ریزی و جدیت، حداکثر بهره‌برداری را برای کار و تلاش در یک سال باقیمانده انجام دهد.
رهبر انقلاب اسلامی دولت را به دوری از حواشی به‌خصوص در ماه‌های آینده که همراه با مباحث انتخاباتی است، توصیه کردند و افزودند: دولت نباید به‌هیچ‌وجه خود را سرگرم بحث‌های انتخاباتی کند بلکه باید تا آخرین روزِ کاری، برای کار، تلاش و حل مشکلات برنامه‌ریزی کند و بهترین تبلیغ برای دولتِ در رأس کار، اقدام و عمل آن دولت است.
ایشان همچنین هفته‌ی دولت را فرصتی مغتنم برای ارزیابی منصفانه‌ی عملکرد دولت از جانب مردم و نخبگان دانستند و گفتند: انتقاد، ضرری ندارد اما این انتقاد باید منصفانه و همراه با ارائه‌ی راهکار صحیح باشد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای بعد از بیان نکات مقدماتی، هفت سرفصل را به‌عنوان اولویت‌های اصلی کشور و نقشه‌ی راه دولت یازدهم بیان کردند.
«مسائل اقتصادی و اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی»، اولین سرفصلی بود که رهبر انقلاب اسلامی بیان کردند و گفتند: امروز مشکلات و گره‌های اقتصادی، مسئله‌ی اول کشور است که باید حل شوند و حل آنها در گرو اجرای صحیح و دقیق سیاست‌های اقتصاد مقاومتی است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با قدردانی از گزارش معاون اول رئیس‌جمهور درخصوص فعالیت‌ها و اقدامات ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی، بر لزوم پیگیری جدی و قدم‌به‌قدم همه‌ی طرح‌ها تا رسیدن به مرحله‌ی آخر تأکید کردند و افزودند: ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی باید همه‌ی فعالیت‌های پرحجم و گسترده‌ی اقتصادی در بخش‌های دولتی و خصوصی را رصد و مراقبت کند که همه‌ی این فعالیت‌ها، همسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باشند.
ایشان تأکید کردند: باید قاطعانه مانع از ادامه‌ی طرح‌ها یا برنامه‌های اقتصادی غیرهمسو با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی شد.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه برای اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید همه‌ی ظرفیت‌های کشور در بخش‌های کشاورزی و صنعت به میدان آورده شوند، خاطرنشان کردند: یکی از الزامات مهم عملی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، «گفتمان‌سازی» است که با تبیین صحیح این سیاست‌ها و تأثیرات آن از جانب مسئولان، امکان‌پذیر است.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، حرکت علمی سال‌های اخیر کشور و پیشرفت‌ها در بخش‌های هوافضا، نانو، هسته‌ای و زیست‌فناوری را ناشی از گفتمان‌سازی حرکت علمی و نهضت نرم‌افزاری در ۱۲ سال گذشته دانستند و خاطرنشان کردند: در موضوع اقتصاد مقاومتی هم باید چنین گفتمانی در جامعه شکل بگیرد.
ایشان با تأکید بر اینکه اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی نیازمند اقداماتی فراتر از کارهای متعارف دولت در عرصه‌ی اقتصادی است، افزودند: برای عملی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی باید کاری جهشی و خارج از روالِ کارهای روزمره و متعارف انجام شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، «واگذاری اختیارات تصمیم‌گیری به استان‌ها»، «هدایت تسهیلات بانکی و همچنین حجم عظیم نقدینگی به‌سوی تولید»، «مشوّق‌های صادراتی»، «پرداخت به‌موقع بهای محصولات کشاورزی» و «توجه جدی به روستاها و صنایع تبدیلی» را ازجمله اقدامات اساسی و ممکن برای عملی شدن سیاست‌های اقتصاد مقاومتی خواندند.
ایشان موضوع «دیوان‌سالاری» و «مقررات دست‌وپاگیر برای تولیدکنندگان و کارآفرینان» را یکی از موانع اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی برشمردند و افزودند: یکی دیگر از الزامات تحقق اقتصاد مقاومتی، حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است.
رهبر انقلاب اسلامی تأکید کردند: طرح‌هایی که در داخل به‌وسیله‌ی شرکت‌های دانش‌بنیان قابل اجرا هستند، نباید به شرکت‌های خارجی داده شوند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به سرفصل دوم یعنی «سیاست خارجی» پرداختند و با اشاره به اینکه سیاست خارجی یکی از اولویت‌های دولت آقای روحانی بوده است، افزودند: من با این موضوع موافقم و همواره معتقد به کار دیپلماسی بوده‌ام اما باید توان دیپلماسی را به‌صورت مناسب و متوازن در دنیا توزیع کرد.
رهبر انقلاب اسلامی خاطرنشان کردند: آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین باید سهم مناسب خود را در سیاست خارجی کشور داشته باشند.
ایشان با تأکید بر ضرورت اتّخاذ موضع فعال در سیاست خارجی، گفتند: در مسائلی همچون مسائل منطقه که بسیار پیچیده و درهم تنیده است، باید با دقت و هوشیاری و قدرت فکر، و فعال و اثرگذار وارد میدان شد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای لزوم استفاده از ظرفیت دیپلماسی برای پیشرفت اقتصاد را نیز مورد تأکید قرار دادند.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه با اشاره به غیرقابل اتکا بودن رفتارهای ظاهری در فضای دیپلماسی، گفتند: تنها چیزی که در دیپلماسی می‌تواند مورد اعتماد قرار گیرد، کار ثابت، مُسلّم، امضاشده و قابل احتجاج است.
ایشان با تأکید بر اینکه باید از بدحسابی آمریکایی‌ها در قضیه‌ی برجام، تجربه آموخت، خاطرنشان کردند: این تجربه به ما می‌آموزد که به وعده‌های هیچ‌یک از دولت‌ها در آمریکا نمی‌توان اعتماد کرد و نباید در مقابل وعده‌ی آنها اقدام نقد انجام داد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای افزودند: انتقاد من به موضوع برجام به بدعهدی و خباثت طرف مقابل مربوط می‌شود نه عناصر خودمان؛ زیرا مذاکره‌کنندگان ما به اندازه‌ی توان خود تلاش شبانه‌روزی انجام دادند و ما قدردان این زحمات هستیم.
رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنان خود به موضوع «علم و فناوری» به‌عنوان سرفصل سوم نقشه‌ی راه دولت اشاره کردند و گفتند: کشور برای پیشرفت نیازمند علم و فناوری است و در سال‌های گذشته پیشرفت‌های خوبی در این عرصه به‌دست آمد.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با انتقاد از کاهش شتاب رشد حرکت علمی در سال‌های اخیر، خاطرنشان کردند: سرعت حرکت علمی در دنیا بالا و فاصله‌ی ما نیز با پیشرفت علمی دنیا زیاد است، بنابراین برای جبران این عقب‌ماندگی هیچ چاره‌ای جز افزایش شتاب رشد حرکت علمی وجود ندارد و باید گفتمان پیشرفت علمی در کشور ادامه یابد و متوقف نشود.
ایشان همچنین بر لزوم افزایش بودجه‌ی پژوهشی دانشگاه‌ها و پرداخت کامل بودجه‌ی ناچیز کنونی و همچنین ارتباط دانشگاه و صنعت تأکید کردند.
چهارمین سرفصلی که رهبر انقلاب اسلامی به آن اشاره کردند، موضوع «امنیت» بود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: به لطف خداوند و با تلاش و زحمات قابل تقدیر نیروهای نظامی و امنیتی درحالی‌که کشورهای منطقه مملو از حوادث و ناامنی هستند، کشور از یک سپر امنیتی مستحکمی برخوردار است.
ایشان «روحیه‌ی انقلابی و دینی مردم» را یکی از عناصر اصلی سپر امنیتی مستحکم کشور دانستند و تأکید کردند: به‌هیچ‌وجه نباید در این سدّ دفاعی ملی خللی ایجاد شود.
رهبر انقلاب اسلامی با تأکید بر اینکه تشکیلات نظامی و امنیتی کشور یکی دیگر از عناصر سپر امنیتی مستحکم کشور است، خاطرنشان کردند: باید همواره به این تشکیلات کمک شود و مورد تشویق نیز قرار گیرند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، تجهیزات و امکانات دفاعی کشور را سومین عنصر ایجاد سپر امنیتی خواندند و افزودند: دشمن از افزایش توان دفاعی و موشکی کشور نگران است؛ بنابراین باید به افزایش توان دفاعی کمک و از آن حمایت کرد.
مسئله‌ی «فرهنگ» پنجمین سرفصلی بود که رهبر انقلاب اسلامی به‌عنوان یک اولویت بسیار مهم کشور بر آن تأکید کردند و افزودند: فرهنگ شامل ادبیات، هنر، سبک زندگی، رفتار و اخلاق اجتماعی است و دستگاه‌های فرهنگی در تمام این بخش‌ها مسئولیت و وظیفه دارند.
ایشان افزودند: بنده طرفدار جزم‌اندیشی، فشار و اختناق در عرصه‌ی فرهنگ نیستم بلکه به آزاداندیشی اعتقاد راسخ دارم اما آزاداندیشی به معنای ولنگاری و اجازه دادن به دشمن برای لطمه زدن نیست.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به انجام اغلب کارهای خوب و مفید کشور به‌دست جوانان مؤمن و انقلابی این سؤال را مطرح کردند که چرا باید تئاتر یا فیلمی تولید شود که تیشه به ریشه‌ی ایمان این جوان بزند؟
رهبر انقلاب اسلامی، عملکرد دستگاه‌های فرهنگی را در هر دو سطح «آفندی» و «پدافندی» ضعیف ارزیابی کردند و با تأکید بر اهمیت پرداختن به عرصه‌های متنوع فرهنگی و همچنین درنظر گرفتن انگیزه‌ها و سوابق شخصیت‌های فرهنگی، افزودند: آیا نباید مسئولان فرهنگی، آن کسی را که عمرش را در خدمت به دین و انقلاب اسلامی گذرانده به فردی که در تمام عمر خود قدمی در راه دین و انقلاب برنداشته و حتی گاهی ضربه نیز زده است، ترجیح بدهند؟
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در جمع‌بندی این سرفصل تأکید کردند: در فرهنگ باید روحیه‌ی آزاداندیشی همراه با برنامه‌ریزی عادلانه وجود داشته باشد و با هدایت و کمک به رویش‌های خوب جلوی ضربات فرهنگی گرفته شود.
ششمین سرفصل از اولویت‌های کشور و نقشه‌ی راه دولت، موضوع «اهمیت برنامه‌ی ششم توسعه و لزوم تسریع در نهایی کردن آن» بود.
ایشان با اشاره به تأخیر در ارائه‌ی برنامه‌ی ششم توسعه، افزودند: برنامه‌های توسعه، هماهنگی و هم‌افزایی ایجاد می‌کنند و همچون حلقه‌های یک زنجیر، کشور را به اهداف برنامه‌ی چشم‌انداز می‌رسانند؛ بنابراین با پیش بردن سریع برنامه‌ی ششم، نگذارید کار بیش از این متوقف شود.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای هفتمین سرفصل از توصیه‌های خود به دولت را مسئله‌ی «فضای مجازی» خواندند و گفتند: فضای مجازی، دنیایی رو به رشد، بسیار وسیع و غیرقابل توقف است که فرصت‌های بزرگ و در عین حال تهدیدهایی را هم می‌تواند به همراه داشته باشد.
ایشان با تأکید بر ضرورت استفاده‌ی حداکثری از فرصت‌های فضای مجازی و دفع تهدیدهای آن، هدف از تشکیل شورای عالی فضای مجازی را همین مسئله بیان و خاطرنشان کردند: باید در ایجاد شبکه‌ی ملی اطلاعات و راه‌اندازی آن تسریع شود.
رهبر انقلاب اسلامی در بخش پایانی سخنان خود به موضوع حقوق‌های نجومی اشاره کردند.
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه نباید از این قضیه به‌آسانی عبور کرد، خاطرنشان کردند: اعتماد مردم در این قضیه ضربه‌ی فراوانی خورده است، زیرا مردم و جوانان تحصیلکرده، دریافت‌های خود را با این دریافت‌های غیرعادلانه مقایسه می‌کنند و این سؤال را می‌پرسند که براساس چه معیار و امتیازی و به دلیل انجام کدام کارویژه این حقوق‌ها پرداخت شده است؟
ایشان با تأکید بر لزوم عزم راسخ و برخورد قاطع با مسئله‌ی حقوق‌های نجومی در تمام قوا و سازمان‌ها افزودند: در موارد بجا و لازم، قوه‌ی قضائیه نیز باید ورود و با متخلفان برخورد کند.

منبع :khamenei.ir
خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :