عنوان کتاب : جانشینی حضرت محمد (ص): پژوهشی پیرامون خلافت نخستین
پديدآورنده : ویلفرد مادلونگ
مترجم : احمد نمایی
مترجم : جواد قاسمی
مترجم : حیدررضا ضابط
مترجم : محمدجواد مهدوی
ناشر : بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
نوبت چاپ : 4
تعداد صفحه : 604
شمارگان : 2000
قطع : وزیری
نوع جلد : گالینگور
جستجو در Lib.ir

جانشینی حضرت محمد (ص): پژوهشی پیرامون خلافت نخستین

مساله جانشینیحضرت محمد (ص)و به دست گرفتن زمام امور امت در دوران پس از حضرت، مهمترین مساله ای است که تا به امروز شیعیان و سنیان در آن اختلاف نظر داشته اند از نظر سنیان ابوبکر، نخستین خلیفه منتخب و از نظر شیعیانعلی (ع)پسر عمو و دامادپیامبر (ص)، تنها فرد منصوص شایسته این مقام بود.

ویلفرد مادلونگ (متولد ۱۹۳۰م.) محقق و اسلام شناس نامدار آلمانی در دانشگاه آکسفرد با بازنگری و نقد آثار خاورشناسان و با استناد به متون کلاسیک نویسندگان و مورخان مسلمان پژوهش جدیدی در این زمینه به عمل آورده است.

او با ژرف نگری در قرآن معتقد است که حتی اگر، پیامبر (ص) جانشینی هم تعیین نکرده بود، در نظر نداشت و راضی نبود که ابوبکر جانشین طبیعی او باشد به نظر نویسنده محروم کردن خاندان نبوت از حق مشروع خود و انتخاب ابوبکر و روی کار آمدن عمر و عثمان پس از وی مقدمات حکومت نامشروع و خودکامه اموی را فراهم آورد، امری که با دعوت جهانی اسلام تعارضی اساسی داشت.

گفتنی است که متن انگلیسی کتاب حاضر از طرف وزارت فرهنگ و ارشاد جمهوری اسلامی ایران در ششمین دوره گزینش کتاب برگزیده جهانی (دهه فجر ۱۳۷۷) جایزه بهترین کتاب را دریافت کرده است.