تاريخ : پنج شنبه 1395/8/6
کد خبر: 54253
انتقال مضامین آیات و روایات در قالب کلیپ‌های جذاب و کوتاه

انتقال مضامین آیات و روایات در قالب کلیپ‌های جذاب و کوتاه

مدیر هنر و رسانه مؤسسه علمی و فرهنگی دارالحدیث گفت: تاکنون 22 تیزر را در سیما، فضای مجازی و آپارات منتشر کرده‌ایم، البته تیزرهای تولید شده بیش از این تعداد است به طوری که اکنون 10 تا 12 تیزر نیز آماده پخش داریم.

به گزارش خبرگزاری فارس از قم، دنیای کنونی، دنیای ارتباطات و انتقال مفاهیم با ابزارها و شیوه‌های جدید است، بنابراین هر اندازه بتوانیم از این ابزارها برای انتقال مفاهیم مورد نظر استفاده کنیم، در ترویج معارف اسلامی و ارزش‌های اخلاقی موفق‌تر هستیم.

انتقال و ترویج آموزه‌های دینی از جمله موارد طلایی است که انتقال آنها سبب تحولی در زندگی افراد جامعه می‌شود و با توجه به لزوم تعیین سبک زندگی اسلامی، استفاده از این مضامین می‌تواند چراغ راهی برای نیل به این هدف نورانی باشد.

هنر از جمله ابزارهایی است که می‌توان به وسیله آن آموزه‌ها را به صورت ملموس و با تأثیرگذاری بیشتر به مخاطبان عرضه کرد، در این بین تولید تیزرها و کلیپ‌های جذاب نیز می‌تواند به عنوان بسته‌هایی تلقی شود که می‌تواند مخاطب را به خود جذب کرده و پیام مورد نظر را به شیوه‌ای جذاب و تأثیرگذار به او منتقل کند.

به این منظور، معاونت فرهنگی و هنری مؤسسه دارالحدیث نیز تولید کلیپ‌های دو دقیقه‌ای را به منظور انتقال مفاهیم قرآنی و روایی به جامعه در دستور کار دارد.

برای بررسی بیشتر ویژگی‌های این مجموعه کلیپ، با علیرضا سرمدی، قائم مقام معاونت فرهنگی هنری و مدیر هنر و رسانه مؤسسه دارالحدیث به گفت‌وگو پرداختیم.

در این کلیپ‌ها تلاش می‌شود با نگارش سناریو و داستانی زیبا و تأثیرگذار و تولید آن در قالب کلیپی خوش‌ساخت و کوتاه و در نهایت نمایش آیه و روایت مرتبط با آن، پیام قرآنی، روایی و اخلاقی مد نظر را به بیننده منتقل کرد.

هدف از تولید مجموعه تیزرهای روایت زندگی در موسسه دارالحدیث چیست؟

مجموعه دارالحدیث سال‌هاست که در حوزه علوم و معارف قرآن و حدیث پژوهش‌های خوبی انجام می‌دهد، اما به دلیل آنکه اغلب محصولات دارالحدیث، بیشتر جنبه پژوهشی دارند، کمتر به دست عموم مخاطبان جامعه می‌رسید و جز معدود کتاب‌های عمومی مؤسسه، اکثر کتاب‌های تولیدی دارالحدیث(به ویژه کتاب‌های دانشنامه‌ای)، از سوی پژوهشگران قرآن و حدیث استفاده می‌شوند.

همین امر سبب شد که برای انتقال معارف غنی قرآن و حدیث به مخاطبان عمومی مانند دانشجو، کارمند، خانه‌دار، دانش‌آموز و... راهکاری جست‌وجو شود تا به کمک قالبی جذاب بتوان معارف و مضامین والای قرآن و روایاتاهل بیت(ع)را به افرادی که به صورت تخصصی با این مفاهیم آشنایی ندارند نیز منتقل کرد.

بر این اساس، قالب جذاب تیزر انتخاب شد تا بتوان مضامین آیات و روایات را در قالب کلیپ‌های جذاب و کوتاه در حدود دو دقیقه‌ای به جامعه هدف منتقل کرد.

در این کلیپ‌ها تلاش می‌شود با نگارش سناریو و داستانی زیبا و تأثیرگذار و تولید آن در قالب کلیپی خوش‌ساخت و کوتاه و در نهایت نمایش آیه و روایت مرتبط با آن، پیام قرآنی، روایی و اخلاقی مد نظر را به بیننده منتقل کرد.

مزیت دو دقیقه‌ای بودن این کلیپ‌ها چیست؟

کوتاهی این کلیپ‌ها چند مزیت دارد، هر کسی با هر مقدار مشغله، یک کلیپ دو دقیقه‌ای را حاضر است مشاهده کند، بر خلاف فیلم‌ها و کلیپ‌های بلند، سینمایی و سریال که ممکن است هر کسی وقت مشاهده آن را نداشته باشد.

همچنین این تیزرها به دلیل کوتاه بودن، حجم پایینی پیدا می‌کند و در قالب شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی به آسانی می‌تواند منتشر شده و توسط خود افراد نیز بازنشرهای متعددی نیز پیدا کند.

کوتاه بودن کلیپ‌ها به اثربخشی بیشتر داستان نیز کمک می‌کند و ساخت جذاب آن به همراه ارائه آیه یا روایت کوتاه در قالبی هنری و جذاب نیز سبب ماندگاری بیشتر مضمون و محتوای اثر در ذهن مخاطب خواهد شد.

در نهایت کوتاه بودن کلیپ‌ها در عین وسعت انتشار و تأثیرگذاری بیشتر، هزینه‌ها را نیز کاهش می‌دهد و از این رو با هزینه‌ای ثابت می‌توان تعداد بیشتری از موضوعات مد نظر را پوشش داد.

کلیپ‌ها در چه موضوعاتی هستند؟

تلاش شده موضوع کلیپ‌ها بیشتر از موضوعات مورد ابتلای جامعه و مسائل اجتماعی مردم انتخاب شوند.

موضوعاتی مانند خشم، بدگمانی، دروغ، عدالت، رحم، حقوق شهروندی، مودت زن و شوهر و عشق در فضای مجازی برخی موضوعاتی است که در ۲۲ کلیپ منتشر شده تاکنون بدان توجه شده است.

در حال حاضر، کلیپ‌‌ها چه تعدادی هستند و از چه روش‌هایی در حال پخش است؟

تاکنون ۲۲ کلیپ منتشر شده است که البته تعداد کلیپ‌های تولیدی تاکنون بیش از این است که به صورت هفتگی در ۱۰ شبکه سراسری سیما، سایت روایت زندگی (به آدرس www.RevayateZendegi.ir)، کانال آپارات روایت زندگی به آدرس aparat.com/RevayateZendegi، کانال تلگرام روایت زندگی به آدرس telegram.me/RevayateZendegi و کانال اینستاگرام روایت زندگی به آدرس instagram.com/revayatezendegi پخش شده و همچنین پس از انتشار، بازنشر کلیپ‌ها در دیگر سایت‌های اینترنتی و کانال‌های شبکه‌های اجتماعی نیز به صورت مردمی انجام می‌شود که نمایانگر استقبال عمومی جامعه نسبت به مجموعه روایت زندگی است.

همچنین بر اساس تفاهم انجام شده با معاونت فرهنگی و اجتماعی متروی تهران، این تیزرها قرار است در مانیتورهای ایستگاه‌ها و قطارهای مترو تهران نیز در معرض دید مسافران مترو قرار گیرد.

راه‌های ارتباطی مردم با دست‌اندرکاران مجموعه در دارالحدیث چیست؟

غیر از امکان ثبت نظرات، انتقادات و پیشنهادات ذیل کلیپ‌ها در سایت آپارات و کانال اینستاگرام، امکان ارتباط مکتوب با مدیریت مجموعه روایت زندگی از طریق بخش «تماس با ما» در سایت روایت زندگی www.RevayateZendegi.ir نیز وجود دارد که از این طریق پذیرای نظرات ارزشمند عموم مردم و نیز سازمان‌های مرتبط هستیم.

در پایان اگر نکته و مطلبی دارید، بفرمایید؟

به نظرم، چنانچه دیگر سازمان‌های مرتبط با مسائل اجتماعی مردم مانند ناجا، راهور، شهرداری‌ها، محیط زیست، ارشاد و دیگر نهادهای اجتماعی و مذهبی نیز هر یک به اندازه توان خود و در موضوعات مرتبط با اهداف خود، بتوانند به تولید این پروژه کمک کنند، سبب تقویت توان مجموعه و تولید بیشتر کلیپ‌های قرآنی و روایی با مضامین اجتماعی و اخلاقی و سبب رشد و تعالی فرهنگ جامعه در موضوعات مختلف خواهد بود.

مؤسسه علمی فرهنگی دارالحدیث نیز خوشحال خواهد شد بتواند تجارب خود را در این زمینه با دیگر سازمان‌های متقاضی به اشتراک گذارده و بتواند در همکاری مشترک با نهادهای مرتبط، کلیپ‌های بیشتری را در مضامین مختلف اجتماعی و اخلاقی تولید کند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :