تاريخ : چهارشنبه 1395/9/24
کد خبر: 55253
آیت‌الله ری‌شهری: پایان‌نامه‌های پژوهشی قرآن و حدیث ساماندهی شوند

آیت‌الله ری‌شهری: پایان‌نامه‌های پژوهشی قرآن و حدیث ساماندهی شوند

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: پایان‌نامه‌ها باید در سه حوزه پژوهشی بنیادی ، راهبردی و کاربردی ساماندهی شود همچنین پژوهشگاه و دانشگاه باید در این سه زمینه با یکدیگر همکاری کنند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از قم،آیت‌الله ری‌شهریپیش از ظهر امروز در مراسم تجلیل از پژوهشگران چهارمین جشنواره پژوهشی دارالحدیث و پژوهشگران برتر حدیث پژوهش که در سالن همایش‌های دانشگاه دارالحدیث برگزار شد، اظهار داشت:

قرآن و حدیث با خواندن و نوشتن کاری برای انسان و جامعه انسانی انجام نمی‌دهد باید ببینیم از قرآن چه بهره‌ای برده‌ایم و از هدایت‌های قرآنی چه میزان برای پیشبرد مقاصد خود بهره گرفته‌ایم.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) بابیان اینکه علم تنها با فهم، درک و درایت به دست می‌آید، اظهار داشت:

این دو فراز یعنی بهره‌گیری معنوی از قرآن و حدیث و فهم و درایت به‌صورت جداگانه مدنظر نیست و هدایت و درایت نه‌تنها با یکدیگر آمیخته هستند بلکه نمی‌توان این دو را از هم جدا کرد.

وی با تأکید بر اینکه نمی‌توان فرهنگ قرآن و حدیث و درایت و هدایت را از یکدیگر جدا کرد، گفت:

همچنین مرحوم شیخ صدوق نقل کرده با درایت، شخص مؤمن می‌تواند به بالاترین درجه ایمان که یقین است دست یابد.

آیت‌الله ری‌شهری بابیان اینکه درایت درواقع زمینه‌ساز هدایت است و نه‌تنها هدایت تشریعی بلکه هدایت تکوینی را نیز شامل می‌شود، گفت:

ما باید ببینیم که این کاری که در حال انجام هستیم چه میزان در رشد معنوی خودمان تأثیر داشته است اگر تأثیری در رشد معنوی ما نداشته تنها قرآن در حد قرائت و کتابت آن باقی می‌ماند و پژوهش‌ها پژوهش قرآنی نمی‌شود.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) خاطرنشان کرد:

درایت ما اگر از حدیث و قرآن زمینه‌ساز هدایت ما نشود بسیار متضرر شده‌ایم از همین رو در این مجموعه بودن مسئولیت انسان را افزون کرده و باید آشنایی با قرآن و حدیث ما را به هدایت و درایت برساند.

وی با تأکید بر اینکه پایان‌نامه‌ها باید در سه حوزه پژوهشی بنیادی، راهبردی و کاربردی ساماندهی شود،گفت:

پژوهشگاه و دانشگاه باید در این سه زمینه با یکدیگر همکاری کنند و به ما گزارش دهند که در این زمینه‌ها چه موضوعاتی هست که دانشجویان در هر سه دوره آموزشی به آن‌ها بپردازند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :