تاريخ : سه شنبه 1395/11/19
کد خبر: 56441

چاپ چهارم کتاب «شرح رساله اعتقادات علامه مجلسی» در شرح و اثبات عقاید شیعه امامیه

چاپ چهارم کتاب «شرح رساله اعتقادات علامه مجلسی» نوشته حجت الاسلام و المسلمین سید قاسم علی احمدی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، چاپ چهارم کتاب «شرح رساله اعتقادات علامه مجلسی» نوشته حجت الاسلام و المسلمین سید قاسم علی احمدی توسط انتشارات دلیل ما منتشر شد.
این کتاب شرح و اثبات عقاید شیعه امامیه در زمینه توحید، نبوت، امامت، معاد و عدل الهی است. در این اثر ابتدا کلیاتی در مورد مبانی و اصول مربوط به عقاید شیعه و بایسته‌های آن ارائه شده و پس از آن ضرورت تحقیق در زمینه مسائل اعتقادی تبیین شده است.
آن گاه به بحث در مورد توحید و خداشناسی پرداخته شده و توضیحاتی در مورد معنای برخی از اسماء و صفات الهی مطرح شده است. سپس نویسنده به اثبات ادله مربوط به نبوت پیامبر اسلام (ص) و سایر پیامبران الهی پرداخته و امامت را نیز مانند امامت از ضروریات دین برشمرده است.
در همین راستا به اثبات عصمت امام و پیغمبر پرداخته شده و دلایل عقلی و نقلی مربوط به آن تبیین شده است. همچنین بررسی دلایل اثبات اعتقاد به رجعت، بداء، وجود ملائکه، عوالم غیبی و ملکوتی، بهشت، جهنم، معراج رسول خدا (صلی الله علیه و آله)، معاد جسمانی، تجسم اعمال، آثار عبادات و اخلاق در سرنوشت انسان‌ها در دنیا و آخرت، بطلان تناسخ و مساله جاودانگی در جهنم و ارائه ادله قرآنی، روایی و فلسفی آن‌ها از دیگر مباحث مهم مطرح شده در این نوشتار است.

فهرست اجمالی کتاب:
۱⃣  محمد و آل محمد (علیهم السلام) واسطه فیض الهی از جمله: تبعیت در اصول و فروع دین از اهل بیت (علیهم السلام)، قرآن و عترت جانشینان پیامبر (صلی الله علیه و آله)، گمراهان چه کسانی اند؟ بدعت‌های صوفیه، وحدت وجود.
۲⃣  در آن چه به اصول اعتقادات تعلق دارد از جمله: راه خدا شناسی، پیامبر شناسی، اراده و مشیت خداوند، اعتقاد به قرآن، ضروریات دین، ضروریات مذهب، طعنه‌های دشمنان امیرالمؤمنین (علیه السلام)، شبهه تناسخ، عصمت ملائکه، معاد جسمانی، احباط و تکفیر.
۳⃣  بیان رهنمودهای عملی و آنچه به کیفیت عمل تعلق و ارتباط دارد از جمله: خلوص نیت، عدم توجه به سرزنش دیگران، اسرار دعاهای قبل از نماز، راه معالجه اخلاق، نماز شب و اهمیت آن، اذکار شبانه روزی، معاشرت با نیکان.
۴⃣  خاتمه: عالمان دین و فلسفه، بینونت و سنخیت، معاد در نظر ملاصدرا، معانی ایمان و کفر و ارتداد.

انتشارات دلیل ما کتاب «شرح رساله اعتقادات علامه مجلسی» را  ۵۵۸ صفحه با قیمت ۲۴هزار تومان منتشر کرده است.

این کتاب را می‌توانید به صورت آنلاین از سایت این انتشارات بخرید یا با شماره‌های  ۰۲۵۳۷۷۴۴۹۸۸ -  ۰۲۵۳۷۷۳۳۴۱۳۳ تماس بگیرید.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :