تاريخ : یکشنبه 1395/11/24
کد خبر: 56602
کتاب «مدارک فقه أهل السنة» در پی نمایان کردن روایات مشترک شیعه و سنی

کتاب «مدارک فقه أهل السنة» در پی نمایان کردن روایات مشترک شیعه و سنی

رئیس پژوهشکدۀ علوم و معارف حدیث مؤسسه دارالحدیث گفت: کتاب «مدارک فقه أهل السنة» در پی نمایان کردن روایات مشترک میان شیعه و اهل‌سنت است و دستیابی به فهم دقیق‌تر نسبت به احادیث از نتایج این پژوهش به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام سید محمد کاظم طباطباییرئیس پژوهشکدۀ علوم و معارف حدیثمؤسسه دارالحدیثدر گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، با اشاره به انتشار جلد سوم کتاب «مدارک فقه أهل السنة علی نهج وسائل الشیعة»، گفت:
«مدارک فقه أهل السنة علی نهج وسائل الشیعة» کتابی است با موضوع حدیث فقهی که به جمع‌آوری و تحقیق روایات اهل‌سنت و آثار صحابه، تابعان و فقهای آنها در دو قرن اول هجری می‌پردازد.
محور این پژوهش کتاب شریف «وسائل‌الشیعة إلی تحصیل مسائل الشریعة» است که در آن مجموعه روایات امامیه در تمامی فروع فقهی جمع‌آوری شده است.
رئیس پژوهشکدۀ علوم و معارف حدیث مؤسسه دارالحدیث اظهار کرد:
کتاب «مدارک فقه أهل السنة» در کنار کتاب «وسائل‌الشیعة» قرائن بی‌شماری را در اختیار فقهای شیعه قرار می‌دهد تا با بهره‌گیری از آن،
ظرافت‌های حدیثی مکتب اهل‌بیت(ع) و دقت‌های فقهی موجود در روایات اهل بیت(ع) در مقام استدلال فقهی روشن‌تر شود.
وی با اشاره به برخی از نتایج علمی این پژوهش خاطرنشان کرد:
دستیابی به فهم دقیق‌تر نسبت به احادیث و متون رسیده از اهل‌بیت (ع) با التفات به روشن شدن فضای صدور روایات و فرهنگ رایج در زمان ائمه اطهار(ع) از جمله نتایج علمی این پژوهش جامع به شمار می‌رود. همچنین برخی شبهات کلامی علیه شیعه نیز که اکثر آنها پایه و اساس صحیحی نداشته و از آنها تنها به عنوان ابزاری در راستای اختلاف‌افکنی میان مسلمانان بهره‌برداری شده است،در ضمن این پژوهش علمی برطرف می‌شود.
حجت‌الاسلام طباطبایی یادآور شد:
دو جلد اول کتاب «مدارک فقه أهل السنة» به مباحث «کتاب الطهارة» از ابواب فقهی اختصاص یافت و جلد سوم آن به «کتاب الصلاة»؛ در حقیقت جلد سوم آن اولین بخش از «کتاب الصلاة» است که به تازگی منتشر شده است.

«مدارک فقه أهل السنة» در پی نمایان کردن روایات مشترک شیعه و سنی

رئیس پژوهشکدۀ علوم و معارف حدیث مؤسسه دارالحدیث با بیان اینکه این کتاب در پی نمایان کردن روایات مشترک میان شیعه و اهل‌سنت یا روایاتی که هم مضمون هستند یا اینکه از یک آبشخور سرچشمه می‌‌گیرند، است، گفت: این کتاب مهم‌ترین و گسترده‌ترین کتاب احادیث فقهی در میان شیعیان است. این کتاب در حاشیۀ کتاب وسائل‌الشیعه قرار می‌گیرد.
وی با بیان اینکه عدم آشنایی شیعه و سنی با منابع حدیثی یکدیگر، یکی از عوامل افتراق آنان است، گفت:
خروجی این کار نشان می‌دهد که موارد مشترک میان روایات شیعه و اهل‌سنت بسیار زیاد است، همچنین روایات هم مضمون هم زیاد وجود دارد،یکی از مشکلاتی که در میان شیعیان و اهل‌سنت وجود داشته،
این بوده است که چون با منابع حدیثی یکدیگر آشنایی نداشتند، افتراق میانشان ایجاد می‌شد. بسیاری از مواردی که منحصراً برای شیعه مطرح می‌شود، برخی صحابه و تابعین در قرن اول و دوم در میان اهل‌سنت مطابق با آنها فتواهایی دادند.
حجت‌الاسلام طباطبایی با بیان اینکه تاکنون ۳ جلد از این کتاب منتشر شده است، اظهار کرد: بر اساس برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته، تعداد جلدهای این کتاب به ۲۰ جلد می‌رسد، اگر این کار به سرانجام برسید، می‌توانیم افقی جدید را در تعامل فکری شیعه و اهل‌سنت در تقریب مذهب و حتی در مباحث کلامی ایجاد کنیم.
جلد سوم کتاب «مدارک فقه أهل السنة علی نهج وسائل الشیعة إلی تحصیل مسائل الشریعة» به زبان عربی توسط حجت‌الاسلام سید محمدکاظم طباطبایی با همکاری محمود کریمیان و سید محمدحسن حکیم از گروه فقه و حقوق پژوهشکده علوم و معارف حدیث تألیف شده دارالحدیث در ۴۸۳ صفحه جلد گالینگور  در زمستان ۱۳۹۵ به همت انتشارات مؤسسه علمی فرهنگی منتشر شد.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :