تاريخ : شنبه 1395/12/14
کد خبر: 57000
لزوم بهره بردن از سیره زندگی حضرت زهرا(س) در ابعاد مختلف زندگی

لزوم بهره بردن از سیره زندگی حضرت زهرا(س) در ابعاد مختلف زندگی

معاون فرهنگی هنری موسسه دارالحدیث با بیان اینکه صرف بیان جایگاه و مقامات حضرت زهرا(س) برای جامعه امروزی کافی نیست، بر لزوم جلب رضایت حضرت در سایه عمل تأکید کرد و گفت: به صرف ادعا نمی‌شود خود را محب دیگری خواند.

حجت‌الاسلام محمدتقی سبحانی‌نیا، معاون فرهنگی هنری موسسه دارالحدیث و مدیرعامل انتشارات دارالحدیث در گفت‌وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، با تأکید بر لزوم بهره از سیره زندگی حضرت زهرا(س) در ابعاد مختلف زندگی تأکید کرد:

آن چیزی که برای جامعه امروز لازم است مورد توجه قرار گیرد صرفاً بیان جایگاه والای حضرت زهرا(س) نزد خداوند و دیگر حضرات معصومین(ع) نیست، گرچه دانستن این مقامات لازم است، اما صرف پرداختن به آن کافی نیست.

وی افزود: اگر نتوانیم از وجودحضرت زهرا(س)و سبک زندگی ایشان در زندگیمان بهره ببریم، آنچه که برایمان باقی می‌ماند، فقط ادعای محبت نسبت با ساحت مقدس ایشان است. لذا باید از این محبت در راستای سعادت دنیوی و اخروی خود استفاده کرد.

معاون فرهنگی هنری موسسه دارالحدیث با تأکید بر اینکه دوست داشتن مستلزم نشانه‌هایی است، یادآور شد:

به صرف ادعا نمی‌شود خود را محب دیگری خواند. لذا اگر خود را محبحضرت زهرا(س)می‌دانیم، باید نشانه‌های آن را نمایان کنیم.

حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا با اینکه برای ارائه نشانه‌های دوست داشتن باید راهکارهایی را در پیش گرفت، گفت:

مهم‌ترین رکن صداقت در اظهار محبت، جلب رضایت و خوشنودی محبوب است. بنابراین اگر خود را محب فاطمه زهرا(س) می‌دانیم، باید برای جلب رضایت ایشان تلاش کنیم. به عنوان مثال، باید ببینیم حضرت زهرا(س) چه چیزی را دوست دارند تا همان کار را انجام دهیم، با این روش به تدریج رنگ و بوی فاطمی می‌گیریم و وقتی چنین شد، یعنی در مسیر جلب رضایت حضرت زهرا(س) موفق بوده‌ایم.

وی خاطرنشان کرد: در جامعه امروزی حجاب و عفاف فاطمی یکی از شاخصه‌های رفتاری حضرت زهرا(س) است، لذا فقط نباید به بیان این شاخصه پرداخت، بلکه اگر حجاب و عفاف فاطمی به عنوان یک رفتار زیبا و آسمانی برایمان مطرح است، باید به صورت عملی آن را نشان دهیم.

معاون فرهنگی هنری موسسه دارالحدیث با اشاره به ازدواج حضرت زهرا(س) به عنوان یکی از شاخصه‌های رفتاری ایشان یادآور شد: در بحث ازدواج ایشان معمولاً به چند موضوع مانند ساده‌زیستی، قناعت، جهیزیه سبک اشاره می‌شود، اما یکی از نکاتی که تاکنون کمتر به آن پرداخته شده است، ازدواج به موقع حضرت زهرا(س) است.

وی افزود: ازدواج به موقع مسأله‌ای است که برای جامعه امروز بسیار مورد نیاز و حائز اهمیت است، چراکه یکی از مهم‌ترین آسیب‌های اجتماعی ما تأخیر در ازدواج‌های جوانان است. این تأخیر در ازدواج بی‌تردید تبعاتی را در پی خواهد داشت و زمینه‌ساز گناه نیز خواهد شد.

حجت‌الاسلام سبحانی‌نیا با اشاره به مسئولیت‌پذری فاطمه زهرا(س) در جامعه گفت: یکی از مهم‌ترین مسائلی که می‌توانیم از سیره حضرت زهرا(س) برای جامعه امروزمان استفاده و محبت خودمان را به ایشان اثبات کنیم، روحیه مسئولیت‌پذیری در جامعه است. حضرت زهرا(س) برای دفاع از ولایت و امامت به عرصه اجتماعی ورود کردند.

لذا شایسته است زنان جامعه‌مان به مسئولیت اجتماعی خود در جامعه بیش از پیش توجه داشته باشند و برای شبیه کردن خود به حضرت زهرا(س) تلاش کنیم.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :