تاريخ : پنج شنبه 1396/1/31
کد خبر: 58591

دایرةالمعارفی درباره پیامبران برای کودکان

افسانه موسوی گرمارودی در «دایرةالمعارف پیامبران»، کودکان و نوجوانان را با پاک‌دامنی یوسف، صبر ایوب، اطمینان ابراهیم، امیدواری یعقوب، نرم‌خویی موسی، شگفت‌آوری عیسی و خوش‌خلقی محمد(ص) آشنا می‌کند.

به گزارش خبرگزاری رسا، انتشارات محراب قلم، «دایره‌المعارف پیامبران» را به قلم افسانه موسوی گرمارودی و تصویرگری عاطفه ملکی‌جو منتشر کرده است.

آن‌طور که می‌دانیم، در برهه‌های مختلف، پیامبرانی برای هدایت انسان‌ها فرستاده شده‌اند؛ پیامبرانی برای آموختن و نشان دادن راه درست زندگی کردن. گویی در گوشه‌ای به تماشای تاریخ نشسته‌ایم؛ شاید بتوان با مطالعه آن راه درست را از بیراهه باز شناخت. تاریخ پر است از نوشته‌هایی درباره پیامبران، در ستایش‌شان یا گاه به‌گونه‌ای دیگر، اما در نگارش کتاب دایرةالمعارف «پیامبران» سعی شده به تاثیرگزارترین و مهم‌ترین بخش‌های زندگی پیامبران پرداخته شود و به پیامبرانی اشاره شود که به طور صریح در قرآن، آیاتی در تأیید آنها آمده است. هرچند درباره زندگی پیامبران احادیث زیادی وجود دارد؛ اما به گفته نویسنده این کتاب، در وهله اول به قرآن استناد شده است.

کودکان و نوجوانان در نخستین فصل «دایره‌المعارف پیامبران» با پیامبران قبل از ظهور اسلام مانند آدم توبه‌کننده، ادریس راستگو، نوح شکرگزار، هود هدایت‌شده، صالح باایمان، ابراهیم بت‌شکن، اسماعیل تسلیم، اسحاق شایسته، لوط درستکار، یعقوب چشم‌به‌راه، یوسف پاک‌دامن، ایوب صبور، شعیب خوش‌سخن و در فصل دوم با پیامبر اسلام حضرت محمد(ص) آشنا ‌می‌شوند.

در بخشی از پشت جلد این کتاب می‌خوانیم: «آدم و همسرش، حوا، خود را بر روی زمین در بیابانی خشک و بی‌آب و علف دیدند. آنها زندگی روی زمین را بلد نبودند. زندگی روی زمین مشکلاتی داشت. خیلی پشیمان بودند. آدم چهل شب گریه کرد و مشغول راز و نیاز با خدا شد. بالاخره جبرئیل نازل شد و گفت: «مگر خدا تو را نیافریده و از روح خود در تو ندمیده؟ و به فرشتگانش نگفت به تو سجده کنند؟ چرا آن طور که خدا دستور داده بود، عمل نکردی و به آن درخت نزدیک شدی؟

آدم پاسخ داد: «ما گول شیطان را خوردیم. او قسم خورد خیر ما را می‌خواهد؛ او ما را فریب داد. ما از کار خود پشیمانیم و توبه می‌کنیم.» جبرئیل گفت: «خداوند توبه شما را قبول کرده است. تو برگزیده خدا و خلیفه او بر روی زمین هستی.»

انتشارات محراب قلم، کتاب «دایرةالمعارف پیامبران» را در ۱۳۶ صفحه مصور رنگی با شمارگان سه هزار و ۳۰۰ نسخه و قیمت ۲۲۰ هزار ریال منتشر کرده است

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :