مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : قرب الإسناد
محل نشر : قم
ناشر : مؤسسه کوشانپور
تاریخ انتشار : 1375ش
زبان : عربی
رده بندی کنگره : BP‎‏ ‎‏128‎‏/‎‏7‎‏ ‎‏/‎‏ح‎‏8‎‏ق‎‏4
منبع: افق حوزه
جستجو در Lib.ir

قرب الإسناد

مجموعه احادیث با سندهای کوتاه تا معصوم(ع)

ابو العباس، عبد الله بن جعفر حِميَرى از اصحاب امام حسن عسکرى(ع) در این مجموعه، احادیثی را كه با واسطه كمتری از معصوم نقل شده و سلسله سند كوتاه تری دارند، آورده است و به همین دلیل قرب الإسناد نامیده شده است. این شیوه گزینش احادیث از آن جهت مورد توجّه است كه زیاد شدن واسطه ـ حتّی اگر مورد اعتماد و مُوَثَّق باشند ـ احتمال اشتباه در نقل حدیث را افزایش می دهد.

علی بن ابراهیم، محمّد بن عیسی یقطینی و علیّ بن بابویه نیز قرب الاسناد داشته اند، امّا تنها قرب الاسناد حمیری اكنون در دست ماست.

در زمان امام هادى و امام حسن عسكرى عليهما السلام ظلم و ستم حكومت عباسى به اوج خود رسيده بود و حكام ستمگر از ارتباط ميان شيعيان و اين دو امام بزرگوار بشدت جلوگيرى مى كردند. در چنين زمانى مؤلف اين كتاب- مانند بسيارى ديگر از روات بزرگ شيعه- به وسيله ارتباط با ديگر ياران نزديك ائمه عليهم السلام و ارتباط مخفى و مكاتبه اى و نامه نگارى با ائمه عليهم السلام، سخنان گهربار آن امامان بزرگوار را در مجموعه هاى روايى جمع آورى مى كرد تا آن را به آيندگان و نسلهاى آينده برساند.

مؤلف كتاب با امام زمان عجل الله تعالى فرجه الشريف نيز مكاتباتى داشته است.

علامه شيخ آقا بزرگ تهرانى در «الذريعة إلى تصانيف الشيعة» درباره اين كتاب مى گوید:« اين كتاب در نزد قدماى فقهاى شيعه بسيار ارزشمند و گران قدر به شمار مى آمد و لذا از شهرهاى دور براى شنيدن و يا ديدن آن بار سفر مى بستند و رنج سفر را بر خود هموار مى كردند».

از ديگر نكات با ارزش اين كتاب آن است كه مؤلف سؤالات على بن جعفر از امام موسى كاظم عليه السلام را نيز در كتاب خود آورده و بدين ترتيب بر اعتبار كتاب على بن جعفر افزوده است.

كتاب  سؤالات على بن جعفر از اصول چهارصدگانه اوليه شيعه به شمار مى آيد و از زمان نگارش تا حال در طول بيش از هزار سال پيوسته مورد توجه علما و بزرگان شيعه واقع شده و رواياتش در مجموعه هاى بزرگ روايى از كتاب كافى شيخ كلينى، كتاب فقيه و خصال شيخ صدوق، تهذيب شيخ طوسى، بحار الانوار علامه مجلسى، وسائل الشيعه شيخ حر عاملى، و مستدرك الوسائل محدث نورى نقل شده است.

قرب الإسناد شامل ۱۴۰۴ حديث مى باشد كه از امام جعفر صادق و امام موسى كاظم و امام رضا عليهم السلام روايت شده است. اين كتاب شامل احاديث فراوانى از ديگر ائمه معصومين عليهم السلام نيز بوده كه متأسفانه به دست ما نرسيده است.

قرب الاسناد شامل ۱۳۸۷ حدیث است و بیشتر احادیث این كتاب را احادیث فقهی ـ در ابواب مختلف ـ تشكیل می دهد.

قرب الإسناد شامل سه بخش است:

بخش اول رواياتى كه از امام جعفر صادق عليه السلام روايت شده است.

بخش دوم رواياتى كه از امام موسى كاظم عليه السلام روايت شده است.

بخش سوم رواياتى كه از امام رضا عليه السلام نقل گرديده است.

هر بخش از كتاب داراى يك سرى روايات متفرقه نيز مى باشد.

برخى از مسائل مطرح شده در قرب الإسناد عبارتند از: رواياتى درباره دعا و شرايط آن، مسائل عقيدتى و ابواب فقهى مانند صلوة، طهارة، زكات، صوم، حج، نكاح، طلاق، حدود، معاملات، صيد، وصيت، شهادت و...

چاپهای قرب الإسناد

  1. كتابت ابوالقاسم خوشنويس، مقابله و تصحيح مرتضي اردكاني و محمد حسن نجف آبادى، به اهتمام سید باقر اصفهانی، ۱۳۷۰ق، تهران؛
  2. مطبعه حیدریه، ۱۳۶۹ق / ۱۹۵۰، نجف؛
  3. چاپ مکتبه نینوی، تهران؛
  4. تصحیح احمد صادقی اردستانی، موسسه کوشانپور، ۱۴۱۷ق / ۱۳۷۵ش، قم؛
  5. تصحیح مؤسسه آل البیت. این متن مصحح در سایت rafed.net قابل دسترسی است.

ترجمه قرب الاسناد

ترجمه و تحقیق قرب الاسناد عبدالله بن جعفر حمیری، رضوان ایرجی زاد به راهنمایی استاد علی اکبر غفاری (د ۱۳۸۳ش)، دانشگاه آزاد اسلامی (واحد تهران شمال) = ۱۳۷۹.

تهیه و تنظیم: عباسعلی مردی