تاريخ : دوشنبه 1396/4/19
کد خبر: 59884
حرم حضرت عبدالعظیم، مرکز انتقال پیامهای فرهنگی اهل بیت است

حرم حضرت عبدالعظیم، مرکز انتقال پیامهای فرهنگی اهل بیت است

آیت الله ری‌شهری گفت: باید تلاش کنیم تا تمام بقاع متبرکه به قطب های فرهنگی و مرکز انتقال پیام‌های اهل بیت برای نسل جوان تبدیل شوند

آیت الله محمد محمدی ری‌شهریدر گفت‌وگو با خبرنگار آفتاب ری، اظهار داشت: امروز که در سالروز وفات محدث والامقامحضرت عبدالعظیم الحسنی(ع)هستیم، تلاش می کنیم تا از این موقعیت برای انتقال پیامهای فرهنگی اهل بیت علیهم‌السلام استفاده کنیم.

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم شعبه ای از بارگاه سیدالشهدا است

وی مهمترین ویژگی حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) را که موجب تمایز و برجستگی ایشان از سایر امامزادگان شده است، این‌گونه بیان کرد:  این بزرگوار از نظر معنوی به مرتبه ای رسیده بود که امام هادی علیه السلام ثواب زیارتش را برابر با ثواب زیارت حضرت سیدالشهدا(ع) بیان کرده‌اند. این روایت پیام‌های زیادی دارد و به این معنی است که این آستان مقدس شعبه‌ای از زیارتگاه امام حسین(ع) است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: امام معصوم هیچ مطلبی را بدون حکمت و بدون اساس بیان نمی کند و وقتی امام هادی (ع) چنین حدیثی روایت کرده‌اند، نشان از جایگاه ویژه این بزرگوار دارد که ما نمی‌توانیم این جایگاه را در یک چهارچوب بیان کنیم و فقط می‌دانیم که این حدیث مهمترین سند بزرگواری سیدالکریم است.

کتاب «خطب امیرالمونین» از حضرت عبدالعظیم؛ یکی از منابع سید رضی  برای نوشتن نهج البلاغه  بود

آیت الله محمدی ری‌شهری با اشاره به جایگاه علمی حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) تصریح کرد: این محدث والامقام کتاب‌های زیادی نوشته است. یکی از این کتاب‌ها به‌نام «خطب امیرالمونین» منبعی برای نوشتن نهج البلاغه توسط سید رضی بوده است و یکی دیگر از کتاب‌هایش به‌نام «یوم و لیله» نیز حاوی مطالب ارزشمندی بوده که این کتاب اکنون در دست نیست.

وی خاطرنشان کرد: ما احادیثی که  از آن بزرگوار رسیده تحت عنوان حکمت نامه عبدالعظیم چاپ کرده‌ایم که می‌تواند برای کسانی که بخواهند با فرهنگ اهل بیت ارتباط داشته باشند،  رهنمود بسیار خوبی باشد.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه جایگاه اهل بیت و امامزادگان جایگاه فرهنگی است، گفت: طبق فرمایش مقام معظم رهبری باید آستان امامزادگان را به قطب های فرهنگی تبدیل کنیم تا همه مردم و به‌ویژه نسل جوان از این مراکز فرهنگی استفاده ببرند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :