تاريخ : یکشنبه 1396/9/26
کد خبر: 61965
لزوم انجام کار تحقیقاتی و مطالعاتی در بهره‌گیری از روایات طبی

لزوم انجام کار تحقیقاتی و مطالعاتی در بهره‌گیری از روایات طبی

مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به ظرفیت‌های دین اسلام در سلامت تصریح کرد: مشاهده می‎کنیم از آیات و روایات فقط برای بعد جسمانی استفاده می‌کنند و کالا‌ها و دارو‌هایی را نیز به خورد مردم می‌دهند مانند بخور حضرت مریم(س)، قرص خون امام رضا(ع) و این‌ها را به مردم می‌فروشند!

محمود خدادوست، مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا)، با بیان اینکه اخباری‌گری و سوء استفاده از آیات قرآن و روایات معصومین به مردم و نظام سلامت آسیب می‌زند اظهار کرد:
همانگونه که شیخ صدوق می‌گوید بسیاری ازروایات که در مورد طبنقل شده در رابطه با شرایط زمانی و مکانی آن منطقه بوده و مربوط به شرایط آب و هوایی مکه و مدینه است بنابراین اگر قرار باشد این آیات و روایات را به زمان و مکان امروز تعمیم بدهیم باید کار تحقیقاتی و مطالعاتی صورت گیرد.
وی ادامه داد: فرض کنیم اگر یک روایات داشته باشیم که سیاه‌دانه برای درد معده خوب است؛ اولا باید در نظر گرفته شود این سیاه دانه برای چه نوع دردی تجویز شده، در روایات منصوب به ائمه (ع) راه‌های تشخیص ارائه نشده، پس از آن نیز معلوم نیست وقتی می‌خواهیم سیاه دانه مصرف کنیم با چه میزان و دوزی باید این کار را انجام دهیم.
خدادوست به ایکنا گفت: انسان در مکاتب الهی دارای ابعاد پیچیده‌ای است شکی در آن نیست اگر این ابعاد را بپذیریم می‌توانیم از ظرفیت دین برای کمال انسان و تقویت ابعاد فرشتگی و روحانی استفاده کنیم، اما مشاهده می‎کنیم از آیات و روایات فقط برای بعد جسمانی استفاده می‌کنند، و کالا‌ها و دارو‌هایی را نیز به خورد مردم می‌دهند مانند بخور حضرت مریم (س)، قرص خون امام رضا (ع) و این‌ها را به مردم می‌فروشند.
مشاور وزیر بهداشت عنوان کرد: طب اسلامی، طب سنتی، طب روایی ما نباید از این کلمات استفاده ابزاری کنیم، اسم آن را هرچه می‌خواهیم بگذاریم، علامه طباطبایی ذیل آیه ۸۹ نحل «تِبْیاناً لِکُلِّ شَیْ‏ء» می‌فرمایند: قرآن همه چیز را بیان کرده است و برای هدایت بشر از چیزی کم نگذاشته؛ ضمن اینکه منابع احکام ما نیز شامل قرآن، سنت، اجماع، عقل است؛ ما اقتضاء زمان و مکان را با استفاده از عقل و تجربه بشری در استنباط احکام استفاده می‌کنیم، اما در حوزه سلامت که این کار انجام نمی‌شود و روایات را بدون اینکه در مورد آن تحقیقی صورت گیرد استفاده می‌کنیم.
مدیرکل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت با اشاره به کارگروه‎‌های نظام سلامت در اسلام اظهار کرد: این کارگروه سه سال است تشکیل شده و از افراد روحانی، پزشک، حدیث شناس، مفسر و ... کمک می‌گیریم به تبیین چگونگی استفاده از ظرفیت دین در دین بپردازیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر در ۱۱ دانشگاه علوم پزشکی کارگاه‌های دین و سلامت را برگزار و چندین جلد کتاب را به چاپ رساندیم که در آن نگاه اسلام به دین تبیین شده و به زودی منتشر می‌شوند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :