تاريخ : دوشنبه 1396/10/4
کد خبر: 62162
آینده حوزه پژوهش نسخه‌های خطی روشن است

آینده حوزه پژوهش نسخه‌های خطی روشن است

علی صدرایی خویی در برنامه عصر کتاب، گفت: برای حوزه پژوهش نسخه‌های خطی، آینده روشنی در پیش داریم، نسل جوان و پژوهشگران از ورود به این رشته، اِبا نداشته باشند، ولی حضور در این عرصه باید با علم کامل و آشنایی با زبان‌های مختلف همراه باشد.

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سیزدهمین دوره عصر کتاب، ویژه گرامیداشتحجت الاسلام والمسلمین علی صدرایی خویی، عصر روز دوشنبه (۴ دیماه) با حضور چهره هایی همچون محمدرضا شفیعی کدکنی، ابوالفضل عرب زاده، منوچهر صدوقی سُها، اکبر ایرانی، حجت الاسلام سیدمحمد طباطبایی، حجت الاسلام والمسلمین سید طه مرقاتی، حجت الاسلام والمسلمین شرفخانی، حجت الاسلام والمسلمین حسینی اشکوری، حجت الاسلام سیداحمد سجادی، حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهریزی و جمعی از پژوهشگران و اندیشمندان حوزه های مختلف پژوهشی در سرای کتاب برگزار شد.
«در سال ۱۳۷۵ موسسه دارالحدیث دو پروژه مهمفهرست نگار نسخ حدیث خطی شیعهومیراث حدیث شیعهرا آغاز کرد که صدرایی خویی در انجام این دو پروژه که از کارهای ماندگار در حوزه فکر و تمدن شیعی است، نقش بسزایی داشت.»​
حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمد طباطبایی، رئیس کتابخانه محقق طباطبایی در این آئین درباره شخصیت علمی علی صدرایی خویی، گفت:
«صدرایی خویی، سهم عمده ای در معرفی میراث مکتوب این سرزمین دارد. نگاهی به مجموعه آثار وی نشان می دهد که به عنوان مصحح و پژوهشگری صاحب اندیشه و فکر، کارهای بزرگی انجام داده است. صدرایی خویی در حوزه معرفی نسخ خطی نیز یک پله بالاتر از دیگران است.»

این مسئول فرهنگی ادامه داد: صدرایی خویی در زمینه فهرست نویسی نسخه های حدیثی و همچنین فهرست نویسی نسخه های خطی کتابخانه مجلس نیز، کارهای شاخصی انجام داده است. پشتکار بالا از جمله ویژگی های وی در انجام کارهای پژوهشی است. نهضت  فهرست نگاری در دهه ۷۰ در حوزه علمیه قم راه افتاد که صدرایی خویی در این زمینه اهتمام جدی داشته و مشوق دیگران هم بود. نگاه وی به نسخه خطی یک نگاه ارزشی است، به این معنی که ارزش نسخه به محتوا و تولیدکننده آن است.

طباطبایی افزود: علاقه مندی وی در حوزه عرفان و تصوف است و به این حوزه توجه ویژه دارد. صدرایی خویی درباره بزرگانی همچون بیدآبادی و شاه آبادی آثار ارزشمندی تولید کرده است. این نویسنده و پژوهشگر پیشکسوت بسیار به روز بوده و با ابزار پژوهش و رسانه های جدید آشنایی کامل داشته و از آن ها در کار پژوهش استفاده می کند. دیگر نکته مهم درباره وی، جنبه اخلاقی است. حُسن واقعی علم در کنار اخلاق جلوه گر می شود و این مسأله در شخصیت این پژوهشگر به خوبی نمایان است. وی در کار پژوهش علاوه بر تلاش و جدیت بسیار، دست دیگر پژوهشگران را نیز گرفته و اخلاق  کریمانه و متواضعانه ای دارد.

مرد اخلاق، فضیلت، سختکوشی

حجت الاسلام سیداحمد سجادی، مدیرعامل موسسه فرهنگی نور نیز به عنوان سخنران در این آئین اظهار کرد:
«امروز برای تجلیل از مقام شامخ یکی از پژوهشگران برتر حوزه علم، کتاب و قلم فرسایی اینجا جمع شده ایم. صدرایی به عنوان مرد اخلاق، فضیلت، سختکوشی و مجاهدت شهره است. امروز اگر بخواهیم یک الگو در حوزه پژوهش به جوانان معرفی کنیم، آن شخص صدرایی خویی است. اما اگر صدرایی را فقط در قالب پژوهش و کتاب ببینیم، نتوانسته ایم آن طور که باید او را معرفی کنیم. وی قبل از مجاهدت در عرصه کتاب و قلم، مرد میدان های سخت و نبرد هشت ساله بود. این اخلاص، سختکوشی، توانمندی و فروتنی امروز خود را از میدان های نبرد در کنار جوانان مخلص به  یادگار آورده است.»

این مسئول فرهنگی گفت: در تمام سال هایی که وی در عرصه کتاب و پژوهش فعالیت می کند هرگاه پژوهشگر جوانی از وی منبعی را خواسته، بی دریغ آن را در اختیار قرار داده است. دیروز وظیفه صدرایی خویی حضور در میدان مجاهدت و مبارزه بود که آن وظیفه را به نحواحسن به انجام رساند و امروز وظیفه وی در حوزه فرهنگ، کتاب و پژوهش است که مطمئناً این میدان را نیز تا به آخر با مجاهدت و سخت کوشی ادامه خواهد داد.

دست ودلبازی علمی و تقید به شعائر مذهبی

حجت الاسلام والمسلمین مهدی مهریزینیز با اشاره به سابقه آشنایی ۲۱ساله  با حجت الاسلام صدرایی خویی بیان کرد:
«در سال ۱۳۷۵ موسسه دارالحدیث دو پروژه مهمفهرست نگار نسخ حدیث خطی شیعهومیراث حدیث شیعهرا آغاز کرد که صدرایی خویی در انجام این دو پروژه که از کارهای ماندگار در حوزه فکر و تمدن شیعی است، نقش بسزایی داشت.»

وی با اشاره به پنج ویژگی شخصیتی علی صدرایی خویی، ادامه داد:
«دست ودلبازی علمی، تکریم بزرگان، بی تکلفی و فروتنی، توجه به نیاز و نیازمندان و تقید به شعائر و آداب مذهبی از جمله شاخص ترین ویژگی های شخصیتی و اخلاقی این پیشکسوت عرصه پژوهش در کشور است.»

نظم در کار و پژوهش و عبادت

حجت الاسلام والمسلمین علی صدرایی خویینیز در بخش پایانی این آئین در سخنانی کوتاه با اشاره به اینکه هیچ چیز به جز فضل و عنایت خدای متعال ندارم، گفت:
«از موسسه خانه کتاب که چندین ماه برای برگزاری این برنامه تلاش کرده ، تشکر می کنم. این خدمت ها فرصتی برای شناساندن جریان علم و اندیشه به جوانان است، چراکه علم و اندیشه ارزشمند بوده و دارای جایگاه ماندگاری است.»

این پژوهشگر پیشکسوت افزود: تمام موفقیت های زندگی شخصی، علمی و اجتماعی خود را پس از لطف و عنایت خداوند، مدیون همسر، خانواده و دوستانم هستم و حضور این عزیزان در کنار من لطف و عنایت خداوند است. برای انجام هرکار پژوهشی نظم را به جوانان توصیه می کنم. خودم نیز در انجام تمام کارهای زندگی نظم بی حد دارم. از گذشته تاکنون تمام فیش های تحقیقاتی خود را به صورت دسته بندی شده و مرتب نگهداری کرده و با روی کارآمدن رایانه نیز فایل های تمام پژوهش ها به صورت منظم دسته بندی شده است. امروز دوره کاغذ گذشته و عصر دیجیتال است؛ دانشجویان نیز نباید روی کاغذ بنویسند.

صدرایی خویی اظهار کرد:
در امور دینی هم باید نظم داشته باشیم. یکی از مسائلی که بسیار روی آن حساس هستم، نماز است، چراکه آخرین بازگشت ما به سوی خداست و در دنیا هم باید با خدا زندگی کنیم. دغدغه من کتاب، فهرست نویسی و تولید آثار نیست، بلکه دغدغه اصلی من وضعیت روز اول قبر است، چراکه اصل آسایش و لذت زندگی پس از مرگ است. توجه به نماز، توفیقات الهی را نصیب انسان می کند، کسی که با خدا معامله کند نتیجه اعجاب آور آن را می بیند.

این نویسنده و پژوهشگر در پایان گفت:
درباره رشته و حوزه نسخه های خطی آینده روشنی در پیش داریم، نسل جوان و پژوهشگران از ورود به این رشته، اِبا نداشته باشند، ولی حضور در این عرصه باید با علم کامل و آشنایی با زبان های مختلف از جمله فارسی و عربی همراه باشد. باید بتوانیم گنجینه ای که از گذشتگان به ما رسیده را احیا کنیم.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :