تاريخ : دوشنبه 1396/10/25
کد خبر: 62442
« تدسیس نفس » خطرناک ترین موانع « فلاح » و سعادت در دنیا و آخرت است

« تدسیس نفس » خطرناک ترین موانع « فلاح » و سعادت در دنیا و آخرت است

آیت الله محمدی ری شهری در جلسه هفتگی تفسیر قرآن کریم ، در ادامه تفسیر آیه پنجم از سورۀ مبارکه بقره در تبیین موانع « فلاح » و سعادت انسان در دنیا و آخرت گفت: در قرآن کریم موانع متعددی برای «فلاح» و سعادت انسان ذکر شده است که ظلم، کفر و بزهکاری از آن جمله محسوب می شوند.

به گزارش روابط عمومی آستان مقدّسحضرت عبدالعظیم حسنی(ع)، آیت الله محمدی ری شهری با استناد به آیات سوره مبارکه شمس گفت: خدای متعال در این سوره مبارکه پس از سوگندهای متعددی که یاد می کند می فرماید، « هر کس خود را تزکیه کند  کامیاب و سعادتمند می‌شود و هر که آن را با گناه بپروراند ناکام می‌ماند » از این رو می توان گفت که کارسازترین عوامل سعادت «تهذیب نفس» و پاکسازی جان و خطرناک ترین موانع سعادت «تدسیس نفس» و آلوده سازی جان و تغییر چهره باطنی انسان به صورت غیر انسان است.

آیت الله محمدی ری شهریتصریح کرد:  هر انسانی دارای دو چهره است، یک چهره ظاهر که با چشم حسی دیده می شود و یک چهره باطنی که فقط با چشم باطن دیده می شود، چهره ظاهری توسط خدای متعال خلق شده است، اما چهره باطنی را خود انسان می سازد.

رئیسدانشگاه قرآن و حدیثگفت: وقتی انسان به گناه عادت کند، چهره باطنی اش به غیر انسان تغییر می کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با استناد به خطبه ۸۷ نهج البلاغه گفت: در کلام حضرت امیرالمومنین (ع) در توصیف فاسقان آمده است که صورت آن ها،  صورت انسان است، و قلب شان، قلب حيوان است و آگاه به هدايت نيست تا از آن پيروى كند، و آشناى به گمراهى نيست تا از آن دست بردارد، اين چنين آدمى مرده ‏اى در ميان زنده‏ هاست.

آیت الله محمدی ری شهری در خصوص تاثیر «آلوده سازی جان» و گناهان در وجود انسان گفت: ابوبصير از دوستان  نابینای امام صادق (ع) نقل می کند که در يكى از سال‏ها در مراسم حج‏ به همراه آن امام طواف می ‏كردم و از زيادى صداها و تكبيرهاى حجاج به شگفت آمدم و به امام عرضه داشتم، چه قدر حاجى زياد شده است و سر و صداها چه قدر بيشتر شده و در این هنگام امام(ع) فرمود: اى ابابصير! چه قدر حاجى كم است اما سر و صدا زياد است.» آيا می خواهى راستى گفته ‏ام را ثابت كنم و خودت با چشم خويش حقيقت گفتار مرا ببينى؟  امام صادق(ع)، دست مبارك را بر چشم‏هايم كشيدند و در اين حال من بينايى خود را باز يافتم. امام(ع)فرمودند، اى ابا بصير! حالا به حاجيان طواف كننده نگاه کن، هنگامى كه به جمعيت نگاه كردم، بسيارى از مردم را به صورت ميمون و خوك‏هايى ديدم كه در گرد كعبه در حالت‏ حركت ‏بودند و افراد با ايمان و حاجيان حقيقى در ميان آنان مانند نورى در ظلمات می درخشيدند، در آن حال به امام(ع) عرض کردم،  «اى مولاى من! درست فرمودى و حقيقت گفتار شما بر من ثابت‏ شد، که چه قدر حاجى كم و سر و صدا زياد است.»

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث در ادامه با استناد به روایتی ازامام علی (ع)اظهار داشت: در رستاخیز جباران و متکبران به شکل مورچه محشور می شوند و مردم آنها را لگد مال می کنند؛ چون که نزد خداوند خوار و بی مقدار بشمار می روند.

این مفسر قرآن کریم در ادامه با استناد به روایتی از نبی مکرم اسلام (ص) بیان کرد:  «معاذ بن جبل از رسول خدا(ص)، پرسید این که در قرآن آمده، روزی که در صور دمیده شود شما گروه گروه خواهید آمد، به چه معناست؟ رسول خدا (ص) فرمودند، از امر بسیار بزرگی سؤال کردی. اشک از چشمانشان جاری شد و فرمودند که ده دسته از امت من با سایر مردم تفاوت دارند و به صورت‌های مختلف محشور می‌شوند، بعضی به صورت بوزینه و برخی به شکل خوک در قیامت محشور می‌شوند و بعضی در حالی که پاهایشان به طرف بالا و صورتشان به طرف پایین است شانه‌های خود را به زمین می‌کشند و راه می‌روند و عده‌ای کور محشور می‌شوند و همین گونه راه می‌روند و برخی کر و لال محشور می‌شوند و چیزی نمی‌فهمند و بعضی زبان خود را در حالی که به سینه آنها آویزان شده می‌جوند و چرک و خون از دهانشان جاری است و اهل محشر از آنها تنفر دارند.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث  در بیان ادامه این روایت از رسول اکرم(ص) افزود: در قیامت، گروهی دست و پاهایشان قطع شده است و دسته‌ای به شاخه‌هایی از آتش به دار کشیده شده‌اند، جمعی از مردار بد بوترند و بعضی لباس‌هایی پوشیده‌اند که با قطران (صمغ سیاه رنگ چسبنده) رنگ شده و به بدنشان چسبیده است و اما کسانی که به صورت بوزینه محشور می‌شوند افرادی هستند که با سخن‌چینی در میان مردم فتنه‌انگیزی می‌کنند وگروهی که به صورت خوک محشور می‌شوند حرام‌خواران می‌باشند و کسانی که با سرنگون راه می‌روند ربا خواران هستند همچنین دسته‌ای که کرولال محشور می‌شوند خودپسندان می‌باشند وکسانی که زبان خود را می‌جوند علما و قاضیانی هستند که گفتارشان بر خلاف اعمالشان باشد و عده‌ای که دست و پایشان قطع شده افرادی هستند که به همسایگان خود اذیت می‌رسانند.

آیت الله محمدی ری شهری گفت: در ادامه این روایت از رسول مکرم(ص) آمده است که گروهی که به شاخه‌هایی از آتش به دار آویخته می‌شوند کسانی هستند که گفتار و کردار مردم را به اطلاع سلاطین می‌رسانند و دسته‌ای که بد بوتر از مردار محشور می‌شوند کسانی هستند که از خواسته‌ها و لذت‌های (غیر مشروع) پیروی می‌کنند و حق خدا و تهیدستان را در اموالشان ادا نمی‌نمایند و گروهی که با لباس‌های آلوده و چرکین محشور می‌شوند خود بزرگ‌بینان و فخر کنندگان هستند.

جلسات تفسیر قرآن آیت الله محمدی ری شهری هر هفته یکشنبه شب‌ها بعد از اقامه نماز عشاء در مصلای بزرگ ری برگزار می‌گردد.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :