تاريخ : سه شنبه 1397/2/4
کد خبر: 64001
همایش تخصصی «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه» در قم برگزار می‌شود

همایش تخصصی «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه» در قم برگزار می‌شود

رئیس هیئت موسسه امام هادی(ع) از برگزاری همایش تخصصی «واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه»، روز نهم اردیبهشت با پیام مراجع عظام تقلید، در مرکز فقهی ائمه اطهار(ع) قم خبر داد.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری فارس نشست خبری همایش «واکاوی اصالتمیراث حدیثی شیعه» با حضور حجت الاسلام سیدمصطفی میرلوحی رئیس هیات مدیره موسسه امام هادی(ع) و اصحاب رسانه روز صبح دوشنبه سوم اردیبهشت ماه در ساختمان حوزه ریاست دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.

حجت‌الاسلام میرلوحی در ابتدای این نشست با اشاره به حدیث متواتر ثقلین خاطرنشان کرد: قرآن مجید و اهل بیت دو میراث نبی اکرم(ص) است، در واقع اهل بیت(ع) ترجمان حقیقت و باطن قرآن است، آنچه به عنوان حدیث یاد می‌کنیم بخشی از معارف ما است.

وی با تأکید بر اینکه قرآن مجید بدون حدیث کافی نیست، افزود: حتماً این مصحف آسمانی نیاز به مفسر و مبین دارد. به عبارتی دیگر حدیث حجت است.

رئیس هیأت مدیره موسسه امام هادی(ع) با بیان اینکه در زمان حیات پیامبر اکرم(ص) مخالفت با حدیث آغاز شده بود، ابراز داشت: از زمان معصومین بزرگان برای حفظ و نوشتن حدیث تلاش‌های زیادی شده و در مقابل آن مخالفت‌ها و زندان‌ هم بوده است.

وی ادامه داد: در دهه اخیر یک موج روشنفکری در محافل باب شده است که وقتی قرآن است چه نیازی به حدیث داریم. نگرانی که ۵۰ سال پیش شهید مطهری در این زمینه درست بود. چرا که برخی اعتقاد داشتند فقط قرآن کافی است، بنابراین در مقابل اسلام و معارف اهل بیت سلاح گشودند و امثال این افراد بودند که شهید مطهری را به شهادت رساندند.

حجت الاسلام میرلوحی با اشاره به اینکه همایش تخصصی واکاوی اصالت میراث حدیثی شیعه در جوار حرم کریمه اهل بیت برگزار می‌شود: این همایش روز یکشنبه ۹ اردبیهشت ماه در محل همایش‌های مرکز فقهی ائمه اطهار با پیام مراجع تقلید از ساعت ۱۷ آغاز و تا ساعت ۱۹ ادامه داد، در آن آیت‌الله استادی و حجت‌الاسلام احمد احمدی رئیس انتشارات سمت سخنرانی خواهند کرد.

وی گفت: در این همایش از کتاب اعتبارسنجی حدیث شیعه نوشته سیدعلیرضا حسینی شیرازی از اساتید علم رجال و حدیث و شاگرد آیت الله شبیری زنجانی رونمایی می‌شود و قرار است به عنوان کتاب درسی در حوزه و دانشگاه تدریس شود.

رئیس هیأت مدیره مؤسسه امام هادی(ع) در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس درباره خروجی این همایش با توجه به اینکه علمای شیعه به نقش و جایگاه حدیث اذعان دارند، تصریح کرد: به علت اینکه نغمه‌هایی در داخل حوزه در این خصوص شاهد بودیم. برگزاری چنین همایشی ضروری بود. اهتمام به حدیث و دفاع از علما خودش یک حرکت ترویجی و تبلیغی است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :