تاريخ : پنج شنبه 1397/3/17 تاریخ ایجاد:
کد خبر: 64727
سالمندان بيش از نیاز اقتصادی نياز عاطفي دارند

سالمندان بيش از نیاز اقتصادی نياز عاطفي دارند

رئيس پژوهشكده علوم و معارف حديث مؤسسه دارالحديث گفت: سالمندان بيش از آنكه نياز اقتصادي داشته باشند نياز عاطفي دارند. در جامعه مذهبي، سنتي و فرهنگي قم انتظار نمي‌رود كه با چنين آسيبي رو به رو شويم كه افراد پدر و مادر خود را روانه خانه سالمندان كنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دارالحدیث،حجت‌الاسلام سیدمحمدکاظم طباطباییپیش از ظهر پنجشنبه ۱۰ خردادماه در مراسم رونمایی از کتاب حکمت‌نامه سالمند و اندرزنامه جوان که در آسایشگاه خیریه سالمندان حضرت بقیة الله برگزار شد، اظهار کرد: این مراسم بهانه‌ای برای قدردانی از سالمندانی است که به جامعه نور می‌بخشند. باید به این امر توجه داشت که سالمند به عنوان یک عطیه الهی است. فردی که بتواند به سن سالمندی برسد می‌تواند با سلامتی روزگار خود را سپری کند.

وی خاطرنشان کرد: نیمی از این کتاب اندرزنامه جوان است که به معنای چگونگی آمادگی پیدا کردن برای رسیدن به مرحله سالمندی است.

رئیس پژوهشکده علوم و معارف حدیث مؤسسه دارالحدیث عنوان کرد: حکمت‌نامه سالمند تنها مخاطب سالمند ندارد و جوانان و میان‌سالان نیز می‌توانند از این کتاب استفاده کنند و چگونگی کسب آمادگی جسمی، روحی، روانی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی را می‌آموزند.

وی با بیان اینکه سالمندان بیش از آنکه نیاز اقتصادی داشته باشند نیاز عاطفی دارند گفت: در جامعه مذهبی، سنتی و فرهنگی قم انتظار نمی‌رود که با چنین آسیبی رو به رو شویم که افراد پدر و مادر خود را روانه خانه سالمندان کنند و نیاز عاطفی آنها را نادیده بگیرند.

طباطبایی عنوان کرد: پیامدهای دوران سالمندی در روایات ذکر شده و در این دوران قوای انسان تحلیل می‌رود. باید در نظر داشت نگهداری از سالمندان وظیفه فردی و اجتماعی است.

وی ابراز امیدواری کرد این کتاب پس از انتشار به گونه‌ای در اختیار قرار گیرد که بتواند نگرش و آگاهی نسبت به فرد سالمند به عنوان وظیفه شرعی، عاطفی، فردی و  اجتماعی ارتقا پیدا کند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :