تاريخ : یکشنبه 1397/4/17
کد خبر: 65275
هفت ویژگی از خصلت های خدمت کریمانه

هفت ویژگی از خصلت های خدمت کریمانه

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام در دیدار با جمعی از خادمان اماکن متبرکه و اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت بیان کرد: ویژگی های خدمت کریمانه به آستان های مقدس با الهام از رهنمودهای اهل بیت (ع)

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام، با جمعی از خادمان اماکن متبرکه و اعضای شورای هماهنگی بزرگداشتدهه کرامتدیدار کرد.

به گزارش روابط عمومی آستان مقدّس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)،آیت الله محمدی ری شهریدر دیدار با جمعی از خادمان شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت تصریح کرد:
«شعارهایی که این دهه در سال های مختلف انتخاب می شود، معمولا شعارهای خوب و کاربردی است ولی شعاری که امسال انتخاب شده است، کاربردی تر است و خیلی ارتباط وثیقی با موضوع خدمت به آستان های نورانی اهل بیت (ع) دارد.»

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) ضمن خوش آمدگویی به حاضران، گفت: برای شما عزیزانی که در اماکن نورانی متعلق به خاندان عترت خدمت می کنید، خصوصا اعضای محترم شورای هماهنگی گرامیداشت دهه کرامت، موفقیت و قبولی زحمات و کارهای ارزشمندتان را از خدای متعال مسألت دارم.

آیت الله محمدی ری شهری با الهام از رهنمودهای اهل بیت (ع)، به بیان ویژگی های خدمت کریمانه به آستان های مقدس پرداخت و گفت: اصولا خدمت به دیگران در حقیقت خدمت به خود است و در روایتی از حضرت علی (ع)، آمده است که، احترام گذاشتن و تکریم به دیگران در حقیقت احترام گذاشتن و تکریم به خود است و زیور آبروی انسان است، از این رو انسان نباید توقع تشکر داشته باشد زیرا که بیشترین نفع را خود انسان برده است.

رئیس موسسه علمی – فرهنگی دارالحدیث اظهار داشت:
نخستین و مهمترین و کارآمدترین خدمت کریمانه این است که انسان به کسی که به او بدی کرده است، خدمت کند، مثلا به کسی که از او بریده است و این نمونه در اماکن متبرکه اینچنین است که مثلا با زائری که رفتار تندی با خادم حرم داشته، رفتار شایسته و خدمتگزارانه ای صورت گیرد.

آیت الله محمدی ری شهری  در بیان روایتی ازامام باقر(ع)گفت:کرامت اهل بیت (ع) اینگونه ایجاب می کند و سیره ما خاندان عترت این است که به سراغ کسی که از ما بریده می رویم و به کسی که به ما بدی کرده نیکی کنیم.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث گفت: بنا به روایتی که ازامام صادق(ع)نقل شده، اگر کسی فقط در مقابل کسی که به او خوبی کرده رفتار خوبی داشته باشد، از رفتار کریمانه نیست.

عضو مجلس خبرگان رهبری، بیان کرد:امام سجاد(ع)در دعایصحیفه سجادیهاز خداوند توفیق می طلبد که در برابر کسی که خیانت کرده، رفتار مقابله به مثل نداشته باشد و به کسی که با او قهر کرده نیکی کند و به کسی که موقع قدرت نبخشیده ببخشاید و هنگامی که شنیدم کسی غیبت من را کرده،  من از خوبی های او بگویم.

آیت الله محمدی ری شهری در ادامه خیرخواهی، تسریع در خدمت نمودن و نیز صبر و حوصله و گشاده رویی را از دیگر ویژگی های خدمت کریمانه برشمرد و گفت: مطابق روایت معصومین (ع)، انسان های باکرامت صبرشان از همه بیشتر است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع)، گفت: در روایت آمده است کهانسان های باکرامت گشاده رو هستند و انسان های پست اگر کاری هم می کنند، با چهره های گرفته و درهم کشیده آن را انجام می دهند.

رئیس دانشگاه قرآن و حدیث ادامه داد: در روایتی ازامام صادق (ع)نیز بیان شده کهسه چیز نشانه کرامت است و آن حُسن خلق، کظم غیظ و چشم پوشی است.

آیت الله محمدی ری شهری گفت: ششمین نشانه خدمت کریمانه این است که انسان خدمت را مقتضای خدمت کریمانه خود و دین خود بداند و انسان فرومایه همیشه در مقابل کاری که انجام می دهد، تقاضای پاداش دارد.

رئیس موسسه علمی - فرهنگی دارالحدیث اظهار داشت: هفتمین نشانه خدمت کریمانه انجام خدمت قبل از درخواست افراد و قبل از اعلام نیاز دیگران است و در روایتی ازامام حسن مجتبی (ع)آمده کهاز کرامت این است که انسان عطیه و خدماتش را قبل از بیان دیگران انجام دهد.


در ابتدای این دیدار نمایندگان و اعضای شورای هماهنگی بزرگداشت دهه کرامت به ارائه گزارش از اقدامات و برنامه های دهه کرامت در اماکن مقدّس پرداختند.

از یکم ذی القعده سالروز ولادت حضرت معصومه(س) تا یازدهم ذی القعده سالروز میلاد حضرت امام رضا(ع)، به عنوان دهه کرامت نامگذاری شده و "خدمت کریمانه به رسم اهل بیت (ع)" به عنوان شعار این دهه در سالجاری انتخاب شده است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :