عنوان مجله : مشکوه
دوره انتشار : فصلنامه
هیئت تحریریه : آيه الله محمد واعظ زاده خراسانی، دكتر محمد مهدی ركنی يزدی، دكتر علی محمد برادران رفيعي، دكتر محمد هادي عبد خدايي، دكتر محمود روحاني، دكتر مهدي جليلي، حجه الاسلام والمسلمين علی اكبر الهی خراسانی، حجه الاسلام و المسلمين مهدی شريعتی تبار
کد ISSN : 1683-8033
آدرس : مشهد، حرم مطهر، دوربرگردان بست طبرسی، بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی
صندوق پستی : 366 /91735
تلفن : 32232501-051
دورنگار : 32230005
پست الکترونیک : mishkat@islamic-rf.ir
آدرس اینترنتی : http://islamic-rf.ir/page2.aspx?np=m&yid=9
امتیاز : علمی - ترویجی
بها : 40000 ریال

مشکوه

فصلنامه مشکوة(به صاحب امتیازی بنیاد پژوهش های اسلامی) اولین نشریه علمی آستان قدس رضوی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران است. این مجله با گرایشِ معارف قرانی- حدیثی و فرهنگ اسلامی از سال ۱۳۶۱ منتشر می شود. مخاطبان اصلی، اساتید و دانش آموختگان حوزه و دانشگاه هستند. رشد علمی و ارتقای کیفی مقالات و نیز رعایت گرایش یاد شده، سبب شد تا در سال ۱۳۷۵ به دریافت رتبه علمی- ترویجی از سوی کمیسیون بررسی نشریات نایل شود. در سی و پنجمین سال نشریه، اینک شاهدِ انتشارِ بیش از ۱۴۰۰ مقاله در ۱۳۱ شماره در حوزه علوم و معارف اسلامی هستیم.

محتوای مقالات
هر چند موضوع مقاله های مشکوة دردو دهه اول وتا قبل از دریافت رتبه علمی- ترویجی گسترده و متنوع  بود، اما با اندکی اغماض می توان همه مقالات را در دو بخش (قران و حدیث) و (تاریخ و فرهنگ اسلامی) یعنی همان گرایش کنونی نشریه دسته بندی و تنظیم کرد.
در یک نگاه کلى، محتواى اصلى مقاله ‏هاى بخش اول، اعتقادى، اخلاقى و حقوقى است که با محوریت قرآن و سنت، جهان‏بینى اسلام را تبیین می ‏کند، و در بخش دوم مقاله‏ هاى تاریخ، فرهنگ و تمدن اسلامى و تأثیر اسلام و مسلمانان در زمینه‏ هاى ادبى، اجتماعى و جغرافیایى آمده که در واقع فرهنگ و تمدن غنى، انسان‏ساز و تأثیرگذار اسلام را نشان می ‏دهد. در بخش اول علوم و معارف اسلامى با استفاده از قرآن و سنت تبیین و تفسیر شده، و در بخش دوم موقعیت اسلام در اقصى نقاط جهان و رفتار مسلمانان در حوزه ‏هاى مختلف بازتابانیده شده است. شاید بتوان مشکوة را دو نیمه کرد که نیمى به جهان‏ بینى اسلام و نیمى به عملکرد مسلمانان نظر دارد، و نشان می ‏دهد در دوره‏ ایى که مسلمانان برداشت درستى از دین داشته و آن را در عمل پیاده کرده ‏اند، جهان اسلام پیشرفت چشمگیرى داشته است

چشم‏ انداز و راهبردها
۱- سیاست کلى مشکوة همواره بر آن بوده است تا ضمن کسب مدارج علمى و مقبولیت در مجامع حوزوى و دانشگاهى از اهداف اساسنامه ‏اى بنیاد پژوهش هاى اسلامى و فراتر از آن منویّات و رسالت فرهنگى آستان مقدس رضوى دور نماند.

۲- اهتمام به نوآورى و روزآمدى مطالب و تأکید بر خرافه ‏زدایى، عمل‏گرایى و مباحث کاربردى، با توجه به نیازهاى علمى - فرهنگى امروز جامعه اسلامى و نسل جوان و استفاده بهینه از توان محققان بنیاد و دیگر مراکز پژوهشى تا حد سفارش مقاله در همان گرایش مجله.

۳-  مساعدت در شکل گیری و نهادینه کردن فرهنگِ پژوهشِ گروهى در عرصه تحقیقات اسلامی. ۴.برخوردارى آثار ارسالى از نظریه یا فرضیه ‏اى جدید، مسئله ‏اى تازه، روش و ابزار نو، یا رهیافت و قرائتى جدید، از طریق تعامل بیشتر با دیگر نشریات و مراکز علمى و دستیابى به بایسته‏ هاى پژوهش و پرهیز از کارهاى تکرارى.

۴- تأکید بر ظاهرى آراسته و چشم‏نواز به لحاظ (قطع، حروفچینى، طراحى جلد و صفحه‏آرایى) متناسب با ضرورت‏هاى کنونى و هماهنگ با محتواى مجله و نوع مخاطبان.

گستره توزیع
نشریه مشکوة علاوه برتوزیع داخلی، از طریق رایزنى های فرهنگى  توسط سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامى به چندین کشور ارسال می ‏شود. همچنین نمایش متن مقاله ‏هاى آن از طریق پایگاه  های ذیل قابل دسترسى است:

بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی     www.islamic_rf.ir

بانک اطلاعات نشریات کشور          www.magiran.com

پایگاه استنادی علوم جهان اسلام       www.isc.ac.ir

پایگاه مجلات تخصصی نور www.noormagz.com