عنوان کتاب : الطریق الی خراسان
پديدآورنده : کمال السید
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : انصاریان
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1418 ق
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 411 ص
قطع : رقعی
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

الطریق الی خراسان

اثری داستان گونه در زندگی نامه و تبیین شخصیت امام رضا(ع) است که با استفاده از قوه خیال و داستان نویسی، با تلفیقی از رخدادهای تاریخی به نگارش در آمده است. کتاب که در سی و هشت قصه سامان یافته، از ماجرای حکومت هارون الرشید و اختلافات داخلی آن و فرزندان هارون شروع شده و آن گاه به نقل ماجراهایی از صدر اسلام و مقدمات سفر امام رضا(ع) به خراسان ادامه یافته است.

نویسنده، ماجرای سفر امام به خراسان را به ترتیب از مدینه و حج گزاری امام آغاز کرده و رخدادهایی از سفر امام را از بصره پی گرفته و ماجرای ورود امام به نیشابور را با تفصیل بیشتری به قلم آورده و استقبال جمعیت شهر از امام و بازگویی حدیث سلسله الذهب را گزارش کرده است. ورود امام به مرو و نشست ها و ملاقات های مأمون با ایشان، قصه‌های بعدی کتاب است. پیشنهاد ولایتعهدی، قبول آن از سوی امام و برگزاری نماز عید و جلوگیری از آن و شادی ها و غم هایی را که موضوع ولایتعهدی امام برانگیخته، در کتاب با قلمی شیوا ترسیم شده است. مناظره امام رضا با جاثلیق و عمران صابی و پیشنهاد خلافت به امام از سوی فضل وزیر و هشام، با اقدام به قتل مأمون و موضع امام در برابر آن، از جمله مطالبی است که در این کتاب مبحثی را به خود اختصاص داده‌اند.

در این کتاب، از آغاز تا پایان، به صورت پراکنده، رخدادهایی نیز از حضرت معصومه نقل شده و سفر ایشان از مدینه برای رفتن به مرو و دیدار با برادرش که به قم ختم شده، اشاره شده است.

ماجرای مسموم شدن و در گذشت امام، آخرین قصه کتاب را تشکیل می‌دهد. کتاب با چند ضمیمه شامل عهدنامه ولایتعهدی امام، نامه مأمون به مردم و کارگزاران بغداد در باره ولایتعهدی امام رضا(ع)، نامه عبدالله بن موسی به خلیفه مأمون، قصیده دعبل خزاعی، متن کتاب ساخته شده به نام امام رضا(ع) و نامه‌ای در طب و بهداشت از امام(ع)، پایان می‌یابد.