عنوان کتاب : أعلام الهدایه: الإمام علی بن موسی الرضا(ع)
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : مجمع جهانی اهل بیت(ع)
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1422ق
تعداد صفحه : 254
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

أعلام الهدایه: الإمام علی بن موسی الرضا(ع)

اثری است درباره زندگی، شخصیت و امامت امام هشتم. کتاب، با رویکردی کلامی، تاریخ حیات امام هشتم، حضرت علی بن موسی الرضا(ع) را با قلمی روان و به دور از حاشیه پردازی تشریح کرده و به مسائل مهم حیات سیاسی و نقش معنوی امام رضا پرداخته و تلاش کرده است، به گونه ای به پرسش های مطرح درباره آن حضرت پاسخ در خور بدهد و علاقه مندان به اطلاعات مربوط به امام را با ایشان آشنا کند.

مطالب کتاب در چهار باب تنظیم شده است. باب نخست، در سه فسل، و در فصل اول، امام رضا را در یک نگاه معرفی کرده و فصل دوم و سوم، در باره شخصیت امام و بازتاب آن در اندیشه ها و مظاهر آن، مانند زهد، سخاوت، مهمانداری، عبادت و تقوا و دانش آن حضرت است.

باب دوم از تولد امام آغاز و مراحل حیات فردی آن حضرت ترسیم می شود و مدت زمان زندگی امام با پدر بزرگوارش امام کاظم(ع) و مسائل مهم دوران امام کاظم، مباحث فصل سوم این باب است.

باب سوم، از غم امام در رحلت پدرش آغاز و مواجهه امام رضا(ع) با هارون الرشید و زوایای آن گزارش می شود. فراهم شدن گشایش نسبی برای امام، در مقام یک پیشوای معنوی، و رویارویی ایشان با انحرافاتی همانند انحراف فکری، تاراج اموال مسلمانان و انحراف اخلاقی و سیاسی، مباحث دیگری است که نویسنده آنها را پی گرفته و وضعیت بسیار دشوار روزگار امام و حکومت خشن هارون و پسرش امین را گزارش کرده و دوران قبل از ولایتعهدی امام و نقش و فعالیت آن حضرت در انجام رسالت دینی را بازتاب داده است.

باب چهارم کتاب، اختصاص به ولایتعهدی امام و حوادث پس از آن دارد که حوادث و اوضاع اجتماعی و دینی قبل از ولایتعهدی و قبول ولایتعهدی و بیعت برای آن، و حوادث پس از ولایتعهدی و فعالیت های تبلیغی امام از قبیل زمینه سازی برای امامت امام جواد، بسترسازی جامعه برای دولت مهدی (عج) در بر می گیرد. همچنین در این باب، شهادت امام و احتجاجات و مدرسه ایشان و میراث علمی آن حضرت در عرصه عقل و قرآن و توحید و نبوت و امامت و غدیر و فقه و نیز سخنان و مواعظ امام، گزارش و تحلیل شده است.

ترجمه
پیشوایان هدایت: ثامن الائمه حضرت امام رضا(ع)، سید منذر حکیم با همکاری سید شهاب الدین حسینی، ترجمه: سید حسین اسلامی اردکانی، قم، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، چاپ اول، ۱۳۸۵ ش، ۳۷۲ ص، وزیری