مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : اسرار فدک
پديدآورنده : محمدباقر انصاری زنجانی
پديدآورنده : سید حسین رجایی
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : دلیل ما
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1380ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 300
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

اسرار فدک

تحلیل اعتقادی ماجرای فدک، همراه با خطبه حضرت زهرا است که با هفده نسخه مقابله و تدوین شده است.

تحلیل اعتقادی ماجرای فدک، همراه با خطبه حضرت زهرا است که با هفده نسخه مقابله و تدوین شده است.

در یکصد کیلومتری مدینه، سرزمینی به نام خیبر بوده که بخشی از آن را دهکده فدک تشکیل می داد و چشمه هایی پر از آب در پیرامون و باغ های آن جاری بود. ساکنان آن منطقه یهودیانی بودند که در دژ های محکم و با برج و باروی بلند، ساکن بودند. خیبر در سال هفتم هجری به دست پیامبر فتح و فدک بر اساس آیه قرآن، فىء و از آن پیامبر(ص) شد، و وی، آن را به دخترش زهرا(س) بخشید.

این ملک، پس از رحلت پیامبر از سوی خلیفه وقت تصاحب گردید و فاطمه زهرا هر چه کوشید تا آن را از چنگ خلیفه به در آورده توفیق به دست نیاورد و این، سر منشأ یک کشمکش تاریخی در میان مسلمانان شد. بنابراین، دانشمندان هر گروهی برای اثبات نظر و حقانیت ادعای خود، آثاری در این زمینه پدید آوردند که از جمله آنها این اثر است.

مؤلفان در کتاب خود، ماجرای فدک را نه فقط یک رخداد تاریخی، بلکه یک مسئله عقیدتی شمرده اند و بر این اساس، تلاش کرده اند تا آن ماجرا را تحلیل و تشریح کنند و موضوع فدک را در میان حقوق غصب شده اهل بیت(ع) دارای جایگاه ویژه می دانند و خطبه فاطمه را درباره آن، پرده بر داشتن از چهره نفاقی دانسته اند که با پوشش اسلام خواهی، اهل بیت را از صحنه خارج کرد و جریان نهضت اسلامی را منحرف ساخت.

آنان هدف خود را از نگارش این اثر، بیان ناگفته های جمع بندی کامل ماجرای فدک و عرضه کامل خطابه تحقیق شده حضرت زهرا(س) دانسته و برای برآوردن هدفشان آن را در نه بخش سامان داده اند:

بخش نخست، آغاز مسئله فدک، فتح خیبر، بخشوده شدن فدک به زهرا(س) و تصرف آن از سوی آن حضرت در همان زمان رسول خداست.

بخش دیگر اقدام علی(ع) و زهرا(س) برای باز گرداندن فدک، و تلاش های غاصبان برای تثبیت و تصاحب آن به عنوان بیت المال مسلمین و نیز، ریشه یابی عقیدتی و اجتماعی ماجراست. نویسندگان، عمدتا برای نگارش این کتاب از منابع حدیثی شیعه بهره گرفته اند و به تحلیل و تشریح آن واقعه پرداخته اند.

تحلیل خطابه فاطمه(س) در مسجد پیامبر و بررسی سند و متن آن و کتاب شناسی فدک و این خطبه، از دیگر مطالب بخش های کتاب است.

در بخش هفتم و هشتم، متن خطبه فاطمه(س) و تعیین اختلاف نسخه ها و ارایه توضیح های لازم برای آنها و ترجمه آن است و آخرین قسمت، پرونده باز فدک است که طی آن، جوانب اجتماعی فدک برای شیعیان و غاصبان فدک بررسی شده است.