مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : چهارده قرن با غدیر
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : دلیل ما
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1379 ش
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 238
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

چهارده قرن با غدیر

پژوهشی است با بن مایه اطلاع رسانی در باره غدیر و مباحث پیرامونی آن از آغاز تا کنون.

پژوهشی است با بن مایه اطلاع رسانی در باره غدیر و مباحث پیرامونی آن از آغاز تا کنون. کتاب، طرحی ابتکاری و موسوعه مانند، با گزارش هایی مختصر و نمونه در باره غدیر است که از منابع تاریخی و حدیثی و آثار و نوشته های دیگر پژوهندگان فراهم شده و انگیزه پدید آورنده از تألیف آن، ارائه نمونه هایی برای نشان دادن زنده بودن جریان غدیر تا عصر حاضر است.

کتاب در هفده بخش فراهم آمده است. بخش نخست، گزارش اصل ماجرای غدیر و اعلام ولایت علی(ع) از سوی پیامبر در حجة الوداع، و ماجرای غدیر و سقیفه به عنوان دو جریان رو در رو، گزارش شده و سپس نویسنده از اتمام حجت خدا، پیامبر(ص)، حضرت زهرا(س)، علی(ع) و سایر امامان و صحابه، و طرفداران امام علی و نیز، زنانی که با غدیر احتجاج کرده اند، سخن گفته و آنها را در چند فصل تبیین کرده است.

اقرار مخالفان به ماجرای غدیر و بررسی علمی سند و متن حدیث غدیر و کتاب هایی که تا کنون در باره آن نوشته شده، و آمار آنها از جهت چاپی و خطی، کشورهای گوناگونی که در باره غدیر، در آنها کتاب نوشته شده، کتاب شناسی کتاب های غدیر، مؤلفان شیعه، اسماعیلی و اهل سنت ماجرای غدیر و مؤلفان ناشناخته، از جهت زبان و ملیت، تعداد تألیفات، گرایش های تحقیقی و علمی نویسندگان، سخنرانی ها و خطبه غدیر، کتاب های لاتین، ترکی و سایر زبان ها، مباحث دیگر بخش های کتاب است.

غدیر در شعر شاعران فارسی گو و اردو و عرب مسلمان و مسیحی، و غدیر در شعر نو و کلاسیک و از صدر اسلام تاکنون، از دیگر گزارش های کتاب می باشد. در بخش های پایانی کتاب، از غدیر در دعاها و زیارت های رسیده در منابع حدیثی، مسجد بنا شده در غدیر خم و عید و جشن غدیر، سخن گفته شده است.