مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : أعلام الهدایة: فاطمة الزهراء سیدة النساء(س)
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : مجمع جهانی اهل بیت(ع)
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1422 ق
تعداد جلد : 1
تعداد صفحه : 228
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

أعلام الهدایة: فاطمة الزهراء سیدة النساء(س)

هدف نویسندگان، معرفی ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا(س) و فضایل و زیست نامه آن حضرت بوده است.

کتاب، سومین بخش مجموعه أعلام الهدایة است که با بهره گیری از منابع تاریخی و حدیثی اهل سنت و شیعه تدوین شده و با قلمی روان و به دور از درازگویی و حاشیه پردازی به نگارش در آمده است. هدف نویسندگان، معرفی ابعاد شخصیتی حضرت فاطمه زهرا(س) و فضایل و زیست نامه آن حضرت بوده است.

کتاب سه باب و هر بابی سه فصل دارد. باب نخست آن، درباره معرفی فاطمه زهرا در یک نگاه و شخصیت آن حضرت از دیدگاه قرآن و پیامبر و رجال و بزرگان دینی و فضایل و جلوه های شخصیتی او از قبیل دانش، مکارم اخلاق، صبر و سخاوت، ایمان و عبودیت و مهربانی و جهاد است.

باب دوم خدیجه، مادر حضرت زهرا و ثروت و ازدواجش با پیامبر و موقعیت او و تولد حضرت زهرا و دوران های زندگی فاطمه زهرا، ازدواج با علی(ع) و زندگی با آن حضرت تا وفات پیامبر و از آن زمان تا در گذشت پیامبر است.

باب سوم رویدادهای مربوط به دوران چند ماهه زندگی زهرا(س) پس از پیامبر(ص) و موضع ایشان در برابر آن رویدادها از قبیل سقیفه، ماجرای فدک و هجوم به خانه او و موضع گیری آن حضرت درباره امامت امام على است. بخشی از این باب به بیماری و وفات آن حضرت و دفن او اختصاص دارد.

در پایان میراث علمی و فرهنگی حضرت فاطمه از قبیل اهتمام به دانش اندوزی، تدوین سنت نبوی، معرفی اهل بیت، تلاش برای معرفی مصادر اسلامی و اخلاق و سیاست و تاریخ گزارش شده است و نیز، راویانی که از فاطمه زهرا روایت نقل کرده اند، سیاهه نگاری شده است.

ترجمه
پیشوایان هدایت: صدیقه کبری حضرت فاطمه زهرا(ع)، مجمع جهانی اهل بیت(ع)، چاپ اول، وزیری