مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : اهل سنت واقعی
پديدآورنده : محمد تیجانی سماوی
مترجم : عباسعلی براتی
زمان پدیدآورنده: معاصر
محل نشر : قم
ناشر : بنیاد معارف اسلامی
نوبت چاپ : هفتم
تاریخ انتشار : 1379ش
تعداد جلد : 2
تعداد صفحه : 264 + 264
قطع : رقعی
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

اهل سنت واقعی

بررسی مقایسه ای دیدگاه های کلامی شیعه و اهل سنت در مباحث اختلافی، موضوع این اثر است.

بررسی مقایسه ای دیدگاه های کلامی شیعه و اهل سنت در مباحث اختلافی، موضوع این اثر است. نویسنده که قبل از پذیرش عقیده شیعه، از اهل سنت بوده، در این اثر کوشیده است، ضمن مقایسه میان اعتقادات شیعه و اهل سنت، این نکته را به اثبات برساند که، اهل سنت واقعی همان شیعیان و پیروان اهل بیت(ع) هستند، و راه وصول به سنت پیامبر(ص) تنها از خانه علی(ع) و اهل بیت(ع) می گذرد.

نویسنده، به روش کلامی و با بهره گرفتن از منابع کلامی، تاریخی و حدیثی، ضمن بررسی دو مفهوم شیعه و سنی به نگاه متقابل این دو دیدگاه به یکدیگر و علت گسترش مذهب اهل سنت، به نصب پیشوایان اهل سنت از سوی حاکمان جور و نصب امامان شیعه از جانب پیامبر پرداخته و آنها را به بحث و بررسی گذاشته است.

بررسی حدیث ثقلین از نظر محتوا و سند در نزد شیعه و اهل سنت، منابع فقه در نزد آنان، دیدگاه شیعه در باره خلفا و دیدگاه اهل سنت در باره آنان، مسئله مرجعیت و تقلید، از دیگر محور های مورد بحث در کتاب است. بررسی ابعاد شخصیتی پیشوایان اهل سنت، از جمله خلفا، و نیز تعدادی از صحابه مورد قبول اهل سنت، مانند طلحه، زبیر، سعد بن ابی وقاص، عایشه، خالد بن ولید، عبدالله بن زبیر، عبدالله بن عمر و عبدالرحمان بن عوف، از جمله مباحث قابل توجه در این اثر است.

پایان کتاب به موضوع هایی چون سنت و قرآن، صحابه، نظام حکومت، اهل بیت(ع)، عصمت پیامبر و تناقض اخبار در نزد اهل سنت و دیدگاه آنان در باره این مسائل، اختصاص یافته است.