تاريخ : سه شنبه 1397/7/24
کد خبر: 67397
برخورد با ضد ارزش ها، براساس ارزش های اسلامی

برخورد با ضد ارزش ها، براساس ارزش های اسلامی

آیت الله محمدی ری شهری در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی: برخورد با جرم مشهود در سطح جامعه از وظایف نیروی انتظامی است، ولی باید توجه داشت که برای استقرار ارزش ها باید ارزش ها را بخوبی شناخت و حتی برخورد با ضد ارزش ها در جامعه نیز بر اساس ارزش های اسلامی صورت گیرد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: برخورد با جرم مشهود در سطح جامعه از وظایف نیروی انتظامی است، ولی باید توجه داشت که  برای استقرار ارزش ها باید ارزش ها را بخوبی شناخت و حتی برخورد با ضد ارزش ها در جامعه نیز بر اساس ارزش های اسلامی صورت گیرد.

به گزارش روابط عمومی آستان مقدس حضرت عبدالعظیم(ع)، آیت الله محمدی ری شهری بیان کرد: اصولا هدف از تشکیل حکومت اسلامی، مبارزه با ضد ارزش ها  و استقرار ارزش های انسانی و اسلامی در جامعه است، زیرا اگر هدف، اقامه عدل که در راس همه ارزش های اسلامی در جامعه است، نباشد به تعبیر مولای متقیان این حکومت از بی ارزش ترین اشیاء نیز بی ارزش تر خواهد بود.

آیت الله محمدی ری شهری با اشاره به آیه ۹۰ از سوره مبارکه نحل گفت: در بیانی گفته شده است که این آیه شریفه جامع ترین آیات در مطرح ساختن همه نیکی ها و بدی هاست و اگر کسی هم بخواهد طراز حکومت اسلامی را تعریف کند باید به همین آیه شریفه مراجعه کند.

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: در این آیه شریفه ابتدا اقامه عدل و سپس نیکی به دیگران و سپس رسیدگی به نزدیکان مورد تاکید قرار می گیرد، زیرا اقامه عدل در همه شئون جامعه از مهمترین تکالیف حکومت است که در آن جامع ترین باید ها و نباید ها یعنی عمل و امر به خوبی ها و عمل نکردن و نهی از بدی ها و امور ناپسند نهفته است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی (ع) گفت: منطق اسلام انجام خوبی ها و ترک بدی ها براساس فطرت الهی است و از این رو همه تکالیف دینی نیز برای روشن شدن امور پسندیده و ناپسند برای انسان ها تعیین شده است.

آیت الله محمدی ری شهری در تبیین فروع باید ها و نباید ها در نیروی انتظامی گفت: نخستین فرع برای اجرای ارزش های اسلامی، خودسازی است، زیرا تا انسان خود را نسازد نمی تواند جامعه را بسازد و در جامعه اثر بخش باشد، از این رو در نیروی انتظامی باید خودسازی علمی و عملی در همه زمینه ها انجام شود که این نکته هم شامل قوای  بدنی است و هم شامل قوای معنوی و نیز تخصص های مورد نیاز در رشته های مختلف است.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) دومین نکته مورد نظر در این خصوص را همراهی با رهبری و نظام و تبعیت از دستورات سلسله مراتب فرماندهی برشمرد و گفت: همراهی با رهبری وظیفه همه امت است زیرا در صورت بروز هرگونه کج روی و یا گرایش به اطراف، ضرر آن متوجه همه مردم، نظام و منافع کشور خواهد شد و از سوی دیگر اگر همه جامعه همراه و پیرو رهبری باشند، دگر اختلافی باقی نخواهد ماند.

عضو مجلس خبرگان رهبری  گفت: تند روی و کند روی به معنای انحراف از مسیر رهبری است و اعتدالی که اسلام مطرح می کند همان مسیر تبعیت از رهبری در جامعه است یعنی تندتر از رهبر و کندتر از او نرفتن و پیروی از اوست و در دستورات متعدد روایی نیز توصیه شده که نگاه کنید که اهل بیت پیامبر(ص)، چگونه راهشان را می پیمایند و از ایشان تبعیت کنید، هنگامی که می روند، و می نشینند و قیام می کنند و از ایشان نه باید عقب ماند و نه جلو افتاد که در هرکدام این ها هلاک نهفته است.

آیت الله محمدی ری شهری گفت: در دوران امام جعفر صادق(ع) عده ای از پیروان ایشان سخن آنحضرت را به نفع خود توجیه و تعبیر می کردند و آنحضرت نیز در بیان روایتی فرمودند: برخی می گویند که پیروان      جعفر بن محمد هستیم ولی بخدا دروغ می گویند و خدا لعنت کند همچنین پیروانی را زیرا که آنان حرف من را به نفع خود توجیه می کنند و می گویند مقصود او از این حرف چنین و چنان بود، هرچند که من به صراحت حرفم را می گویم، من امام کسی هستم که حرف من را توجیه نکند و حرفم را گوش کند.

آیت الله محمدی ری شهری گفت: نیروی انتظامی باید  تا جای ممکن با عامه مردم بر اساس رفق و مدارا رفتار کند و البته برخورد با دشمنان نظام و اسلام و انقلاب باید با شدت و خشونت توام با متانت همراه باشد.

تولیت آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) صبح امروز با مسئول عقیدتی سیاسی، سرکلانتر و مسئولان انتظامی پایگاه نهم تهران بزرگ، دیدار کرد، در ابتدای این دیدار حجت الاسلام ولی زاده رئیس عقیدتی سیاسی ناحیه انتظامی نهم تهران بزرگ، گزارشی از اقدامات صورت گرفته را ارائه کرد.

آیت الله محمدی ری شهری در این دیدار، ضمن خوش آمد گویی به فرماندهان و کارکنان نیروی انتظامی، ایام نام گذاری شده در ماه جاری به نام هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت و اظهار امیدواری کرد که با عنایات حضرت حق، شاهد روزها و ایامی بهتر باشیم.

عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه به نظر می رسد رضایت عمومی از پلیس افزایش پیدا کرده است، از زحمات نیروی انتظامی در شرایط فعلی تشکر کرد و گفت: الحمدلله مردم در داخل کشور از امنیت بسیار خوبی برخوردارند و این مهم شایسته قدردانی است.

آیت الله محمدی ری شهری در ادامه مساله مهم توجه به باید ها و نبایدهای نیروی انتظامی از منظر قرآن و حدیث را مورد تاکید قرار داد و گفت: شایسته است که این مبحث از سوی عقیدتی سیاسی نیروی انتظامی مطالعه و تدوین شده و در اختیار همه همکاران نیروی انتظامی قرارگیرد.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :