تاريخ : سه شنبه 1397/8/1
کد خبر: 67451
جزئیات جایزه جهانی کتاب نهج‌البلاغه، اعلام شد

جزئیات جایزه جهانی کتاب نهج‌البلاغه، اعلام شد

رئیس پژوهشکده نهج‌البلاغه ضمن اعلام جزئیات جایزه جهانی دوسالانه کتاب برگزیده نهج‌البلاغه گفت: آثار ارسالی باید از حیث موضوع مستقیماً به نهج‌البلاغه مربوط باشد و یا به تشخیص هیئت داوران به حوزه فرهنگی نهج‌البلاغه بازگردد.

احمد پاکتچی، رئیس پژوهشکده نهج‌البلاغه و دبیر علمی جایزه در گفت‌وگو با ایکنا؛ و در پاسخ به این پرسش که انگیزه اصلی از اعطای جایزه جهانی دوسالانه‌ کتاب برگزیده نهج‌البلاغه چیست؟ گفت:
نهج‌البلاغهدربردارنده مجموعه‌ای از خطبه‌ها، نامه‌ها و کلمات قصار امیرالمؤمنین علی(ع)، در عین آنکه، یک اثر ارزشمند حدیثی و منشوری از تعالیم سازنده اسلام هست، یكی از مهم‌ترین كتب ادب عربی و نماد بلاغت در آن زبان نیز شمرده می‌شود. این كتاب، از دیرباز تا کنون، مورد توجه عالمان مسلمان واقع شده و بی‌تردید پس از قرآن کریم، بیشترین آثار و تالیفات در ارتباط با آن نگاشته شده است؛ این به دلیل جایگاه ویژه نهج‌البلاغه به مثابه نمودی از سنت در طول قرآن کریم و شمول آن در بیان آموزه‌های عملی و کاربردی در زندگی مسلمانان است.

پاکتچی افزود: اهمیت یاد شده ما را برآن داشت تا با این جایزه بیش از پیش بتوانیم در ترویج فرهنگ علوی و آموزه‌های بلند نهج‌البلاغه سهیم گردیم و پژوهشکده نهج‌البلاغه، بنیاد نهج‌البلاغه، خانه کتاب و معاونت قرآن و عترت وزات فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز بتوانند در این راستا به عنوان نخستین نهاد علمی – فرهنگی نقش خود را به‌خوبی ایفا کند.

وی در پاسخ به این که اهداف این طرح چیست؟ گفت:
شناسایی آثار و نویسندگان برتر و معرفی شایسته آنها به جامعه علمی، تشویق و حمایت از نویسندگان كتب برتر و دیگر مترجمان، مصححان و پژوهشگران، ترویج سبک زندگیِ علوی در فرهنگ عمومی با معرفی آثارِ برگزیده و قابل استفاده در حوزه نهج‌البلاغه و ترویجِ فرهنگ کتابخوانی به ویژه کتاب‌های مرتبط با نهج‌البلاغه و امیرالمومنین(ع) در میانِ عموم مردم و جریان‌سازی فرهنگی با ایجاد شبکه نخبگان پژوهشگر در عرصه آموزه‌های علوی به‌ویژه معارف نهج‌البلاغه از جمله مهم‌ترین اهداف این جایزه جهانی است.

رئیس پژوهشکده نهج‌البلاغه و دبیر علمی جایزه در پاسخ به اینکه شرایط شرکت در جایزه جهانی دوسالانه کتاب برگزیده نهج‌البلاغه چیست؟ گفت:
آثار ارسالی باید از حیث موضوع مستقیماً به نهج‌البلاغه مربوط باشد و یا به تشخیص هیئت داوران به حوزه فرهنگی نهج‌البلاغه بازگردد. همچنین آثار ارسالی برای نخستین بار باید در فاصله زمانی ۵ سال اخیر یعنی از سال ۱۳۹۲ تا سال ۱۳۹۶ منتشر شده باشند.

پاکتچی تصریح کرد: تنها آثاری در این جایزه داوری و ارزیابی می‌شوند که پدیدآورنده یا ناشر کتاب، کاربرگ ثبت‌نام را در تارنمای جایزه تکمیل و به همراه دو نسخه کتاب ارسال کند و همچنین با توجه به جنبه بین‌المللی جایزه، آثار مرتبط با نهج‌البلاغه به هر زبانی پذیرفته می‌شود.

وی در خصوص اهم معیارهای انتخاب آثار برگزیده در این جایزه جهانی گفت:
مسئله‌محور بودن پژوهش، بهره‌مندی از قدرت تحلیل و استنتاج منطقی، ارائه هرچه بهترِ راهکارهای امیرمؤمنان(ع) برای حل مشکلات جامعه، کمک به استحکام تئوریک مبانی سبک زندگی با رویکرد علوی، جریان‌سازی مثبت فرهنگی پیرامون امام علی(ع) و نهج‌البلاغه و ارتقای سطح سواد عمومی جامعه در حوزه معارف علوی از مهم‌ترین معیارهای انتخاب آثار برگزیده در این طرح هستند.

پاکتچی تصریح کرد: کمیته‌های این جایزه عبارتند از آموزه‌های علوی با تاکید بر نهج‌البلاغه، اعم از مطالعات موضوعی سنتی و مطالعات میان‌رشته‌ای، علوم نهج‌البلاغه شامل اسناد، ادبیات، بلاغت، شروح و کتاب‌شناسی، مطالعات متنی نهج‌البلاغه اعم از تصحیح نسخ و ترجمه.

وی در پایان گفت: آثار خارجی در هر یک از بخش‌ها نیز پذیرفته می‌شود و همچنین به شکل ویژه از یکی از آثار خارجی که شاخص بوده و تأثیرگذاری لازم داشته باشد تقدیر به عمل خواهد آمد.

یادآور می‌شود، مهلت ارسال آثار تا ۳۰ آذرماه است و علاقه‌مندان می‌توانند با آدرس دبیرخانه این جایزه جهانی به نشانی شمیران، میدان قدس، ابتدای خیابان شریعتی، کوچه شهید بهمن محمودی، بنیاد نهج‌البلاغه و شماره‌های ۲۲۷۰۱۶۰۹ (دبیرخانه جایزه) و ۲۲۷۱۰۴۷۹ – ۲۲۷۲۰۱۲۸ (بنیاد نهج‌البلاغه) تماس گرفته و یا به سایت ibbmb.ir مراجعه کنند.

گفت‌وگو از میثم قهوه‌چیان

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :