تاريخ : شنبه 1397/8/26
کد خبر: 67580
نهج‌البلاغه درس رسمی حوزه شود

نهج‌البلاغه درس رسمی حوزه شود

آیت الله مکارم شیرازی در مراسم سی و هفتمین سالگرد رحلت علامه طباطبایی:
نهج البلاغه مانند امیر مومنان مظلوم است؛ بیش از هزار تفسیر برای قرآن نوشته شده است، ولی حتی ده تفسیر هم برای نهج البلاغه نوشته نشده است

به گزارش خبرنگار خبرگزاری «حوزه»،حضرت  آیت الله مکارم شیرازی در مراسم سی و هفتمین سالگرد رحلت علامه طباطبایی و ششمین همایش انجمن علمی ارتباطات و تبلیغ حوزه که در بیت علامه طباطبایی در قم برگزار شد، گفتند:
علامه طباطبایی فرزندی نداشتند که چراغ این خانه را روشن نگاه دارند، ولی خداوند به وسیله خیرین باعث شدند که چنین خانه ای را بسازند و پس از ۳۷ سال از رحلت ایشان چنین مجلسی برای ایشان بنا شده است که از چنین مراسم هایی می توان به بزرگی این شخصیت بزرگ پی برد.

نهج البلاغه مانند امیر مومنان مظلوم است؛ بیش از هزار تفسیر برای قرآن نوشته شده است، ولی حتی ده تفسیر هم برای نهج البلاغه نوشته نشده است؛ خطبه اشباح باید توسط یک عالم قوی تفسیر شود؛ برخی از معانی نهج البلاغه بسیار پیچیده است.
ایشان افزودند: در قرآن کریم، عنوان تبلیغ، به شکل فراوان ذکر شده است، ولی در بسیاری از موارد از لفظ بلاغ استفاده شده است؛ هر دو کلمه تبلیغ و بلاغ اسم مصدر هستند و یک معنی دارند؛ کلمه بلاغ مبین در قرآن بسیار پر معنی است یعنی بلاغ باید مبین باشد و در اعماق قلب ها اثر کرده و فضای جامعه را روشن سازد.

معظم له بیان کردند: در آیه ۵۴ سوره نور نیز همین معنی برای پیامبر به کار رفته است؛ در آیه ۱۲ سوره تعاون نیز همین مساله بیان شده و وظیفه پیامبر را روشن کرده است؛ وظیفه ما نیز طی کردن همین مسیر یعنی بلاغ مبین است.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: امام علی(ع) ۵ سال توانستند این خطبه ها را بیان کردند؛ مرحوم سید رضی موفق به جمع آوری همه خطبه ها نشد؛ اگر به جای این ۵ سال ۲۵ سال دیگری که در خانه بودند نیز در صحنه حضور داشتند دریای عمیقی در اختیار مردم و بشریت بود و چه ظلمی بر مردم و امت اسلامی انجام شد که ایشان را ۲۵ سال خانه نشین کردند و خطبه ها و آن سخنان محدود شد.

این مرجع تقلید یادآورشدند: زمانی که از بلاغ مبین سخن گفته می شود همه فکر و ذکرها به منبرو مسجد و حسینه و موسم های تبلیغی سوق پیدا می کند؛ ولی وقتی به زندگانی پیامبر(ص) و ائمه (ع) می نگریم می بینیم که این بزرگان از هر فرصتی برای تبلیغ دین بهره می بردند.

ایشان افزودند: پیامبر اکرم(ص) در کوچه ای عبور می کردند و متوجه شدند که عده ای از مردم یک فرد مجنون را مسخره می کنند؛ پیامبر فرمودند که این شخص دیوانه نیست، بلکه دیوانه واقعی کسی است که در هنگام راه رفتن متکبرانه گام بر می دارد و به چپ و راست خود می نگرد و شانه های خود را تکان می دهد و مردم امیدی به خیرش ندارند و از شرش در هراسند؛ پس این شخصی که شما وی را مسخره می کنید، بیمار است و آن شخص مذکور دیوانه واقعی است.

معظم له بیان کردند: پیامبر اکرم(ص) عده ای جوان را دریافتند که مسابقه وزنه برداری برگزار می کردند و پیامبر را به داوری دعوت کردند؛ پیامبر نیز فرمودند که اگر می خواهید بدانید چه کسی از همه قوی تر است؟ قوی ترین فرد کسی است که وقتی از کسی راضی است به خاطر او گناه نمی کند و وقتی که به قدرت می رسد طالب چیزی که حق او نیست نباشد.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: پیامبر اکرم(ص) در یک سرزمین بی آب و علقی دستور دادند که هیزم هایی را جمع کنید تا اتشی به پا کنیم؛ هر کسی مقداری هیزم تجمیع کرد و پیامبر این حرکت را به یک مجلس تبلیغ مهم مبدل کردند؛ پیامبر فرمودند که این خارها و چوب های کوچک به آتش عظیم مبدل شدند.

این مرجع تقلید یادآورشدند: بزرگان، به ما فرموده اند که هر مجلسی را می توان به مجلس تبلیغاتی مبدل کرد؛ پیامبر در مجلس عیادت از سلمان فارسی نیز یک جلسه تبلیغی برپا کردند؛ پیامبر فرمودند که در بیماری چند خیر وجود دارد؛ نخست اینکه شخص بیمار به یاد خدا می افتد؛ امتیاز دوم این است که دعای انسان در این حالت مستجاب می شود زیرا قلب انسان توجه بیشتری به خدا دارد؛ سومین خیر بیماری نیز آن است که این بیماری تمام گناهان تو را می ریزد.

ایشان افزودند: بیمار باید روحیه پیدا کند، زیرا اگر چنین روحیه ای پیدا کند غلبه بر بیماری آسان تر می شود؛ پیامبر نیز در این هنگام روحیه ای عجیب به جناب سلمان فارسی دادند؛ این مجالس درس هایی بزرگ به همه ما است.

معظم له بیان کردند: مبلغان باید کتاب های درسی را نیز بررسی کنند و ببینید چه مطالبی به دانش آموزان آموزش می دهند؛ از ورزشگاه ها نیز می توان محیط تبلیغی ساخت؛ ورزش باستانی در گذشته یک درس اخلاق بود و ورزشکاران در همان محل ورزش تربیت دینی بود و پناهگان مظلومان محل بود؛ ورزشکاران در گذشته حامی نوامیس مردم بودند.

حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفتند: متاسفانه امروز فضای ورزشی کشور را ببینید؛ یکی از روزنامه ها نوشته بود که حاضریم که انگ تعصب را به ما بزنند، ولی زنان با این وضعیت به ورزشگاه ها نروند؛ صحنه هایی که در ورزشگاه ها دیده می شود که رسوایی به بار داشت؛ کنترل این شرایط به این راحتی نیست و شما نمی توانید این فضا را کنترل کنید؛ باید بتوانیم از فضاهای ورزشی، فیلم ها و هرفرصتی برای تبلیغ استفاده کنیم و اگر نکنیم قطعا اشتباه کرده ایم.

این مرجع تقلید یادآورشدند: نهج البلاغه مانند امیر مومنان مظلوم است؛ بیش از هزار تفسیر برای قرآن نوشته شده است، ولی حتی ده تفسیر هم برای نهج البلاغه نوشته نشده است؛ خطبه اشباح باید توسط یک عالم قوی تفسیر شود؛ برخی از معانی نهج البلاغه بسیار پیچیده است.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :