مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : حیاة النبی(ص) و سیرته
پديدآورنده : محمد قوام وشنوی
زمان پدیدآورنده: م 1376 ش
ناشر : دارالاسوه
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1416 ق
تعداد جلد : 3
تعداد صفحه : 464 + 488 + 316
قطع : وزیری
زبان : عربی
جستجو در Lib.ir

حیاة النبی(ص) و سیرته

بررسی تاریخ زندگانی و سیره رسول خدا از تولد تا وفات، موضوع این اثر است.

بررسی تاریخ زندگانی و سیره رسول خدا از تولد تا وفات، موضوع این اثر است. نویسنده در پی در خواست مرجع بزرگ شیعه، آیت الله بروجردی، اقدام به تألیف این کتاب کرده و عمده منابع آن نیز، از کتاب های تاریخی و تفسیری اهل سنت می باشد و شیوه وی نقلی و تحلیلی است.

مؤلف در این اثر، تلاش کرده است تا به تمامی جزئیات تاریخ پیامبر، خصوصا به ابعاد گوناگون رسالت آن حضرت بپردازد. از این رو، حوادث و پیشامدهای زندگانی آن حضرت در مکه و مدینه، سفر و حضر، جنگ و صلح، ویژگی های روحی و خصائص اخلاقی پیامبر را تشریح کرده است.

جلد نخست کتاب، درباره نسب، ولادت، پدر و مادر، دایه، کفالت و چگونگی زندگانی پیامبر(ص) در جاهلیت، آغاز بعثت، اولین مؤمنان، مقابله قریش با پیامبر، مهاجرت مؤمنان به حبشه، هجرت پیامبر به مدینه و معاهده پیامبر با یهود و تشریع تغییر قبله به کعبه است.

در جلد دوم، از آغاز جنگ های پیامبر با قریش، از جمله جنگ بدر سخن گفته و سپس با بررسی سال های هجرت، به سریه ها و غزوه های پیش آمده در آن سال ها، از جمله جنگ های احد، خندق، خیبر، حنین و تبوک پرداخته و دیگر حوادث و پیشامدها و چگونگی تشریع احکام و نزول آیات را بررسی کرده است.

در جلد سوم رخدادهای سال آخر هجرت و آخرین سال عمر پیامبر و از جمله آمدن هیأت های مختلف و قبایل و سران کشورها و پیروان ادیان به مدینه و اظهار اسلام و وفاداری به پیامبر(ص) که شامل ده ها هیأت می شود، با ذکر نام و مشخصات، بررسی شده است. در پایان، با اشاره به آخرین حج رسول خدا، به جزئیات آن به صورت مشروح پرداخته و مسئله غدیر خم و اعلام ولایت امام علی(ع) را اهداف این سفر تار یخی دانسته است.

همسران، فرزندان، کنیزان و بردگان، خادم ها و تعداد اصحاب، کاتبان وحی، ویژگی های اخلاقی، لباس، مرکب، غذا و وسائل و چیزهای مورد علاقه پیامبر، از دیگر محور های کتاب است که با بیماری رسول خدا و رحلت و تجهیز و تدفین او، و ماجرای سقیفه و به دنبال آن، ماجرای فدک و برخی از کلمات گهربار آن حضرت، به پایان می رسد.