تاريخ : پنج شنبه 1397/9/8
کد خبر: 67635
استناد خلاف به روایتی از امام رضا(ع) در زیارت قبور

استناد خلاف به روایتی از امام رضا(ع) در زیارت قبور

آیت‌الله العظمی سبحانی با بیان اینکه وهابیت گوش شنوا ندارند گفت: اخیراً به روایتی از امام رضا(ع) در مورد زیارت قبور برای رد نظر شیعه استناد کرده‌اند که در واقع بر ضد خود آنان است.

به گزارش ایکنا،آیت‌الله العظمی جعفر سبحانی، روز، هفتم آذرماه، در درس خارج خود در مسجد اعظم با اشاره به شبهه‌افکنی جدید وهابیون در مورد اعتقاد شیعه به زیارت قبور گفت: وهابیون جدیداً به روایتی ازامام رضا(ع)استناد می‌کنند که ایشان فرموده است نباید به زیارت قبور بروید، ولی توجه ندارند که روایت بر ضد خود آنان است.

این مرجع تقلید با بیان اینکه در روایت آمده است که امام رضا(ع) فرمودند «لاَ تُشَدُّ اَلرِّحَالُ إِلَى شَیْءٍ مِنَ اَلْقُبُورِ إِلاَّ إِلَى قُبُورِنَا أَلاَ وَ إِنِّی لَمَقْتُولٌ بِالسَّمِّ ظُلْماً وَ مَدْفُونٌ فِی مَوْضِعِ غُرْبَةٍ فَمَنْ شَدَّ رَحْلَهُ إِلَى زِیَارَتِی اُسْتُجِیبَ دُعَاؤُهُ وَ غُفِرَ لَهُ ذَنْبُهُ؛ بار سفر به سوی زیارت قبور بسته نشود مگر برای زیارت قبور ما آگاه باشید که من از روی ستم با زهر کشته می‌شوم و در دیار غربت دفن می‌شوم، پس هر کس برای زیارت من بار سفر بندد، دعای او مستجاب و گناه او آمرزیده می‌شود».

آیت‎الله سبحانی تاکید کرد: وهابیون توجه ندارند که استناد به این روایت علیه خود آنان است، زیرا برای زیارت قبر خودشان که امام(ع) هستند ثواب استجابت دعا و بخشیدن گناه ذکر شده است در حالی که وهابیون زیارت ائمه(ع) را شرک می‌دانند.

این مرجع تقلید تاکید کرد: امام رضا(ع) در این حدیث فرموده است که «شَدِّ رحال» نکنید، یعنی نیاز نیست که مثلاً برای زیارت قبور در اراک یا تهران از قم سوار اسب، شتر و یا ماشین بشوید و از همین قم هم می‌توان برای صاحبان قبور فاتحه خواند.

وی با بیان اینکه ابن حبان سنی کتابی نوشته و در آن جا آورده که من ساکن مشهد هستم و هر وقت مشکلی داشته باشم به حرم رضا(ع) می‌روم و دو رکعت نماز می‌خوانم و توسل می‌کنم و دعایم مستجاب می‌شود، تصریح کرد: چگونه وهابیت به این افراد و کتابشان استناد نمی‌کنند.

آیت‌الله سبحانی با بیان اینکهپیامبر(ص)طبق روایات اهل سنت فرموده است که«زُورُوا القبورَ فإن‌ها تُذَکِّرُکم الآخِرَةَ...؛قبرها را زیارت کنید؛ زیرا زیارت آن‌ها، مایه یادآوری سرای دیگر می‌شود» تاکید کرد: ما «شد رحال» نمی‌کنیم بلکه زیارت قبور می‌کنیم، بنابراین در ذیل روایت، زیارت قبر ائمه(ع) را استثناء کرده که مؤید اعتقاد شیعه و علیه وهابیت است. کراراً این مطالب را گفته‌ایم و نوشته‌ایم، ولی گوش شنوا ندارند.

خبرگزاری فارس :
خبرگزاری ایکنا :
خبرگزاری ایرنا :