مطالعه کتاب خرید کتاب
عنوان کتاب : چهارده نور پاک یا جوانان در محضر پیشوایان
زمان پدیدآورنده: م 1391ش
محل نشر : تهران
ناشر : نوید اسلام
نوبت چاپ : اول
تاریخ انتشار : 1381ش
تعداد جلد : 14
قطع : وزیری
زبان : فارسی
جستجو در Lib.ir

چهارده نور پاک یا جوانان در محضر پیشوایان

پژوهشی است مختصر در شرح زندگانی چهارده معصوم.

پژوهشی است مختصر در شرح زندگانی چهارده معصوم. این کتاب که در چهارده جلد تنظیم شده، حاصل تدریس مؤلف برای دانشجویان و برای معرفی چهارده معصوم بوده است. مؤلف با پرهیز از دراز نویسی و پیچیده نگاری تلاش کرده است که زندگی معصومان را به صورتی ساده ترسیم کند. وی، در پیشگفتار هر جلد شناسنامه مختصری نیز از هر معصومی آورده است.

جلد نخستکتاب که به زندگینامه حضرت رسول(ص) اختصاص دارد، مشتمل پر پنج بخش است. وضعیت جهان در دوران بعثت و دوران کودکی تا ازدواج آن حضرت، مراحل دعوت پیامبر(ص)، نخستین اسلام آورندگان، واکنش قریش در برابر آن حضرت و هجرت مسلمانان به حبشه، زمینه هجرت پیامبر(ص) به مدینه و اقدامات آن حضرت در مدینه، الگو بودن حضرت رسول، از جنبه های گوناگون اخلاقی، عبادی، تبلیغی و نظامی و پیام های حضرت رسول به سران کشور های جهان، مطالب این جلد را تشکیل می دهند.

جلد دومکتاب، مربوط به زندگانی امام علی(ع) است که در آن به دوران کودکی و خصوصیات روحی و سیره عملی آن حضرت و نیز عبادت و جهاد وی، دیدگاه های ده تن از دانشمندان غیر مسلمان در باره امام علی(ع)، اصول کشورداری از دیدگاه امام علی، گزینش امام علی برای منصب امامت در غدیر خم و ذکر نمونه هایی از سخنان آن حضرت، ویژگی های نهج البلاغه و شهادت امیر مؤمنان(ع) سخن رفته است.

جلد سوماثر یاد شده، به تاریخ زندگانی حضرت زهرا(س) اختصاص یافته و در پنج بخش مطالبی در باره ولادت، دوران کودکی، ازدواج آن حضرت، فضایل اخلاقی فاطمه زهرا از دیدگاه قرآن و روایات، مبارزات سیاسی و اجتماعی آن حضرت، فرازهایی از خطبه وی و بالاخره سخنانی از فرزندان معصوم ایشان در باره مادرشان آورده شده است.

جلد چهارماین مجموعه، به زندگانی امام حسن(ع) مربوط است که در آن ولادت و برخی فضایل اخلاقی و نیز ویژگی های دوران زندگی وی آمده و به سیره عملی امام در کمک به نیازمندان نیز اشاره شده و در بخش دیگر، برخی از دیدگاه های تفسیری امام حسن(ع) آمده است. تبیین زندگانی سیاسی امام به ویژه درباره صلح آن حضرت با معاویه، علل و انگیزه ها و پیامدهای آن و نیز شبهه هایی پیرامون این مسئله و تعدد همسران آن حضرت، برخی از ارشادات امام مجتبی در موضوعات مختلف و شهادت آن حضرت و فرزندان وی، از دیگر مباحث آن است.

درجلد پنجم، مؤلف، ابتدا از پیشگفتار خود بر ترجمه لهوف اثر سیدبن طاووس یاد کرده که در آن به سابقه و مراحل مقتل نگاری اشاره داشته و لهوف را بهترین مقتل دانسته است. در حقیقت این جلد بازنویسی ترجمه لهوف، اثر دیگر نویسنده است که در سه بخش فراهم آمده است. ولادت تا شهادت امام حسین(ع) و حوادثی که در این دوران رخ داده، وقایع روز عاشورا و حوادث پس از شهادت سیدالشهدا، ورود اسیران به کوفه و شام، و خطبه امام سجاد و حضرت زینب در کوفه و شام، از مطالب این بخش است.

جلد ششم، به امام سجاد(ع) اختصاص دارد و در ابعاد شخصیت امام، علم و حلم ایشان، خطبه وی در کوفه و شام، دیدگاه های برخی از اهل سنت در باره آن حضرت، دیدگاه های تفسیری ایشان، آثار علمی آن امام بزرگوار و نیز کتاب شناسی شرح ها و ترجمه های صحیفه سجادیه (بالغ بر صد اثر)، معرفی رساله حقوق که در آن پنجاه نوع از حقوق انسان ها بیان شده و بالاخره رهنمودهای علمی و عملی و فضایل امام سجاد ذکر شده است.

جلد هفتماثر یاد شده، به زندگی نامه امام محمد باقر اختصاص یافته و به فرازهایی از زندگانی ایشان در پنج بخش اشاره شده است. وضعیت سیاسی دوران امامت امام باقر(ع)، دیدگاه های هفده تن از علمای بزرگ اهل سنت در باره امام باقر، دیدگاه های تفسیری امام باقر، زمامداران دوران امامت وی، معرفی قیام زید بن علی، احیای حدیث و فقه، از سوی امام باقر، معرفی برخی از شاگردان ممتاز آن حضرت، مناظرات امام با گروه های کلامی، رهنمودهای امام باقر و سیره علمی و اخلاقی آن بزرگوار، عمده مطالبی است که در این جلد به چشم می خورد.

درجلد هشتمزندگینامه امام جعفر صادق(ع) ویژگی های روحی، سجایای اخلاقی و موضع گیری های سیاسی امام صادق(ع) آرای دیگران درباره ایشان، مواضع امام در برابر گروهی از متصوفه، امام و ابو شاکر دیصانی، دهری معروف، حوزه علمی امام و تربیت یافتگان آن، معرفی شاگردان ممتاز امام صادق(ع) و آثار علمی آنان، زمامداران دوران آن حضرت، اعم از زمامداران اموی و عباسی و برخورد آنان با امام، رهنمودها و ارشادات اخلاقی و تربیتی امام صادق(ع) در موضوعات مختلف و چگونگی شهادت آن بزرگوار به بحث گذاشته شده است.

جلد نهم، در باره زندگانی امام موسای کاظم(ع) است و در آن نام و لقب های آن حضرت، وضعیت سیاسی دوران وی، فضایل اخلاقی و معنوی امام، برخی از مناظرات آن حضرت، ارای دیگران درباره امام، تربیت یافتگان مکتب ایشان، دیدگاه های تفسیری امام کاظم و نمونه هایی از سخنان و ارشادات امام هفتم در موضوعات متنوع اخلاقی و بهداشتی، تشریح شده است.

جلد دهم، به تبیین زندگانی امام هشتم، روش اخلاقی امام، خلفای معاصر ایشان (امین و مأمون)، فضایل اخلاقی و مکارم معنوی امام، دیدگاه ها و روش تفسیری، مسئله ولایت عهدی، خدمات علمی، ارشادات و راهنمایی های معنوی آن حضرت، امام رضا(ع) در آیینه شعر و ادب، اشعار شاعران بزرگ عرب همانند ابو فراس و دعبل، در شأن آن حضرت اختصاص دارد.

جلد یازدهم، در شرح حال امام محمد تقی(ع) است و در آن ولادت و امامت آن بزرگوار، مناظرات امام جواد با یحیی بن اکثم، خلفای معاصر امام، فضایل و مناقب امام، تعدادی از یاران و روایتگران از امام جواد، دیدگاه های تفسیری ایشان، بیان شماری از فضایل اخلاقی و چگونگی شهادت آن حضرت بیان شده است.

جلد دوازدهم، مربوط به امام هادی، امام دهم است و در آن تولد حوادث زندگانی، تعالیم، توصیه ها، تحولات سیاسی، حاکمان دوران آن حضرت و رحلت ایشان گزارش شده است.

جلد سیزدهم، در باره زندگانی امام حسن عسکری است. در این جلد از زندگانی آن حضرت، تنگناها و فشارهای دوران امام، به ویژه فشارهایی که به خاطر امام زمان بر شیعیان وارد می شد، ولادت و عصر زندگی امام عسکری(ع)، ویژگی های سیاسی دوران امامت آن حضرت، و سپری شدن عمر شریف آن بزرگوار در زندان ها و محاصره گاه های خلفای عباسی، خلفای معاصر امام عسکری، فضایل و مناقب ایشان، تفسیری منسوب به امام و برخی از دیدگاه ها و روش تفسیری اهل بیت(ع) و تعدادی از فضایل و سخنان آن بزرگوار بحث شده است.

جلد چهاردهم، مطالبی در باره امام مهدی (عج) است. در این جلد، سخنان معصومان در باره آن حضرت، مهدویت از نگاه دیگران، دیدگاه های برخی از عالمان اهل تسنن، اصالت مهدویت و مدعیان دروغین آن، موضوع نیابت نواب خاص و توقیعات آن وجود شریف، ولایت فقیه، امام زمان در آینه شعر و ادب و عرفان، نقل و تشریح شده است.